12. dubna se v prostorách pražského klubu Rock Café konal již osmý ročník festivalu Všemi směry, který už tradičně pořádá Vyšší odborná škola publicistiky. Program byl velmi pestrý a nabízel spoustu zajímavých hostů. Festival sliboval, že návštěvníky provede „po stopách reportéra“, a tak se pojďme společně vypravit na procházku festivalovým dnem.
Festivalový den odstartoval úderem desáté hodiny, kdy byla vyhlášena i soutěž o nejlepší reportáž. Soutěžící měli za úkol vytvořit reportáž, která se měla týkat jejich cesty na festival. Reportéři měli být řazeni na žebříčku od prvního do třetího místa, ovšem byla zde i mimořádná cena poroty, pro jejíž výherce byla připravena cena v podobě návštěvy redakce Práva.
Poté už započal samotný program. Úvodní diskuze byla nazvána „Cesta informace“, kde odborníci popisovali proces putování zprávy z terénu, přes redakci až k divákovi, čtenáři či posluchači. Zde jsme se mohli setkat s Anetou Vojtěchovou, absolventkou VOŠP a reportérkou ČT, novináři Veronikou Sedláčkovou, Jakubem Kvasničkou, nebo s Jolanou Voldánovou, která se stala hlavním aktérem následující besedy. V té si návštěvníci měli možnost vyzkoušet práci zvídavého redaktora a pokládat hostovi originální otázky.
V poledne započal „Diktát s Jiřinou Miklušákovou“, kde si návštěvníci mohli na vlastní kůži vyzkoušet jeden ze speciálních záludných diktátů magistry, která již léta připravuje budoucí novináře Vyšší odborné školy publicistiky na práci redaktorů a editorů, kteří nesmějí tajům češtiny podlehnout.
Další panelová diskuze nesla název „Reportéři mezi námi“. Jejími hosty byly novinářky Veronika Sedláčková a Pavlína Kvapilová. Virtuální svět reprezentovali Adam Javůrek a David Antoš. Tématem bylo rozebrat vliv internetu na společensko-politické dění a způsoby, jak se do veřejného dění ve veřejném prostoru mohou zapojit všichni. A to skrze sociální sítě, blogy nebo jiné aplikace. Řeč byla také o tom, zda tištěná média zaznamenávají úpadek proti silnější konkurenci internetu.
Zlatým hřebem dne byla diskuze na téma „Jedno téma dvakrát jinak aneb bulvár vs. investigativní žurnalistika“, která se odehrávala po 16. hodině. Diskuzi moderovala Aneta Vojtěchová a jejími hosty byli Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt a Pavel Novotný, zástupce bulvárního proudu novinařiny a šéfredaktor časopisu Super Spy. Diskuze se nesla v poměrně napjatém duchu, a to díky ožehavým tématům a dotazům, které mohli pokládat i přítomní diváci.
Erik Tabery označil český bulvár za špatný. „Myslím si, že hodně chybí vtip, který má třeba anglosaský bulvár, je poměrně morbidní, hodně se vyžívá v nemoci nebo smrti.“ Sám Novotný jeho slova potvrzoval, což působilo rozpačitě, obzvlášť když přiznal, že práci vykonává převážně z finančních důvodů a že je v tom „prostě dost dobrej“. „Já dělám čtení na pět minut, Erik na pět hodin.“ Tabery označil za velký úspěch fakt, že Respektu roste prodejnost. Novotný oponoval, že na rozdíl od Respektu, on jako šéfredaktor Super Spy si musí na provoz redakce vydělávat všemožnými vykonstruovanými kauzami. Dokonce se i chlubil, že za dobu jeho působení v časopise rozvedl již několik manželství. Také se nevyhýbal specifické „bulvární mluvě“.
Poté následovalo vyhlášení výherců soutěže o nejlepší reportáž. Zde by bylo vhodné vyzdvihnout úspěch jedné z našich redaktorek, jež vybojovala speciální cenu poroty, a tudíž se zúčastní exkurze do redakce Práva. V nejbližší době můžeme tedy očekávat zajímavou reportáž. Celkový počet soutěžících se nakonec vyšplhal na jednadvacet a jejich reportáže bude možno brzy shlédnout na oficiálních webových stránkách festivalu.
Navazovala projekce bloku absolventských filmů studentů VOŠP nebo také autorské čtení. Celý den zakončil kulturní program, který započal divadelním představením studentů a následoval koncert skupin Whispering of Soul a Green Småtroll. Úplnou tečkou se stal DJ Marty se svou music show.
V průběhu celého dne bylo také možné navštívit diskusní workshopy se známými tvářemi. Hosty byli fotografové Martin Vítek a Eduard Erben nebo redaktor TV Nova a spoluautor magazínu Víkend Martin Vencl. V rámci festivalu byla i možnost vyzkoušet si čtení ze čtecího zařízení pod dohledem zkušené moderátorky Petry Slancové. Ti, kteří o tuto zkušenost projevili zájem, měli poté možnost dodatečně obdržet nahrávku s jejich počínáním prostřednictvím e-mailu. Dalším zajímavým workshopem bylo sportovní komentování s reportéry Eurosportu.
Celý festivalový den se nesl v duchu novinářské atmosféry. Na všech místech bylo snadné zahlédnout návštěvníky s kamerami, diktafony nebo s celými štáby. Festival Všemi směry byl určen především zájemcům o tvorbu v mediálním světě, avšak našli se zde i příznivci z jiných oborů a prostředí. Odhadem přišlo přes tři sta návštěvníků, což svědčí o velkém zájmu a úspěchu celé akce. Závěrem bych zhodnotila osmý ročník studentského festivalu jako velice plodný a zajímavý a nezbývá nic jiného, než se těšit na ten další, již devátý ročník.
Průvodní video festivalu
Jedno téma dvakrát jinak – diskuze Erika Taberyho a Pavla Novotného