Dnes ve věku 87 let zemřela bývalá britská premiérka, baronka Margaret Thatcherová. Podle mluvčího rodiny podlehla ikona britské Konzervativní politiky mozkové mrtvici. Poslední rozloučení s vojenskými poctami proběhne v londýnské katedrále svatého Pavla, datum obřadu zatím nebylo stanoveno.
Margaret Thatcherová byla jediná žena v historii Velké Británie, jež zastávala úřad ministerského předsedy. Na slavné adrese Downing Street 10 se usadila na celých 11 let a během této doby uštědřila levici tři volební porážky. Svou funkci zastávala nejdelší nepřetržitou dobu od počátku 19. století.
Se zdravotními problémy se železná lady potýkala už více než deset let. Prodělala sérii menších mozkových mrtvic a především v posledních měsících její zdravotní stav stále kolísal. Podle lékařů a rodiny docházelo především ke zhoršení jejích duševních schopností.
Po hlase Margaret Thatcherové už teď volají významné osobnosti z celého světa. Zarmoucení nad její smrtí vyjádřila královská rodina i současný britský premiér David Cameron, který dnes předčasně ukončil svou návštěvu Španělska.
O barončině smrti nepřetržitě informují média z celého světa. Britské rozhlasové a televizní stanice přerušily svůj běžný program a do vysílání zařadili vzpomínkové záběry a komentáře britských i zahraničních politiků. Před Thatcherové domem v londýnské čtvrti Belgravia se schází davy lidí s květinami a kondolencemi.
Zármutek však není jediný pocit veřejnosti spojený se smrtí železné lady. Nekompromisní postoje vůči odborům a bolestné škrty v rozpočtu Británie ji činily jedním z nejméně populárních ministerských předsedů. Na sociálních sítích se proto objevují řady komentářů, především levicového ražení, oslavující její úmrtí.
Internetový magazín Reflex.cz dokonce informoval o webové stránce, na níž není napsáno nic krom „Ano. Tahle lady se už nevrátí.“ V době, kdy vznikal tento text, se počet sympatizantů blížil ke 200 tisícům.
V celkové perspektivě je však odkaz Margaret Thatcherové hodnocen s hlubokou úctou. Přestože za její vlády mnozí postrádaly základní sociální jistoty,všechna opatření se nakonec ukázala jako prospěšná.
Margaret Thatcherová nastupovala na svůj post v době provázenou vysokou inflací a nezaměstnaností. V 80. letech se nezaměstnanost vyhoupla na rekordní 3 miliony, od roku 1984 však začala trvale klesat. Zastavila tak směřování Velké Británie k socialismu a vrátila ji mezi významné světové velmoci.
Železná lady dokázala britskou společnost sjednotit a probudit národní cítění. Významné role se chopila především v otázce války o Falklandy, za níž získala největší uznání veřejnosti ve své politické kariéře vůbec.
V dubnu 1982 provedla Argentina invazi na britské zámořské území Falklandy s předpokladem, že se Británie neodchýlí od své pasivní zahraniční politiky. Margaret Thatcherová však zaujala odvážný postoj a bez prodlení se pustila do války. Po dvouměsíčních bojích Velká Británie Argentinu porazila a v následných volbách slavila Konzervativní strana drtivé vítězství.
Margaret Thatcherová byla jednou z nejvýraznějších osobností světové politiky 20. století a když roku 1990 opouštěla sídlo na Downing Street skončila tak jedna ze zásadních ér v dějinách Velké Británie.
Ze světové politiky však nezmizela. Na její odkaz v podobě odmítavých postojů vůči komunismu a centralizované Evropě se dodnes dovolává řada významných politiků. Stín její kariéry umocnil též životopisný film z roku 2011 s názvem Železná lady, kde osobnost Margaret Thatcherové ztvárnila herečka Meryl Streep.