Šedé stěny podchodů zdobí už bezmála patnáct let. S graffiti art začal už v dobách svého studia na střední škole, a kdo myslel, že sprej odloží jako hloupost mládí, ten se mýlil. Jeho skácelovsky laděná poezie, bravurní výtvarné provedení a parodie na společenské jevy bude uchvacovat, a někdy i pobuřovat brněnské obyvatelstvo ještě dlouhou dobu.
Stejně jako se Britové můžou pyšnit street artovým umělcem Banksym, tak se i Brno může chlubit nadaným básníkem a výtvarníkem, který dbá na to, aby šeď brněnských podchodů hýřila barvami a uměním. Kdo se pod přezdívkou TIMO skrývá, bude pro nás i nadále velkou záhadou. Ostatně je jen málo lidí, kteří se s ním měli možnost setkat, a jak sám přiznává, pracuje sám. O jeho osobnosti nám mnohé řekne jeho poezie, nekonvenční parodování hesel a pozoruhodnost jeho maleb.
Je libo si udělat výlet za uměním?
Výjimečnost Timovy tvorby tkví v tom, že na rozdíl od mnohých sprejerů, kteří někdy jen bezmyšlenkovitě kreslí po zdech, jeho díla jsou předem promyšlena a pečlivě připravována. Z přípravy vzešla i známá parodie na komerční kanál Nova, z které vznikl nápis Hovna, zatímco máslo Rama dostalo svůj specifický název Drama. Je také autorem kontroverzního a úsměvného obrazu Ježíš přijde – nový a lepší.
Procházka od pavilonu Antropos k Riviéře se může proměnit v zážitek značně nevšední. U zdí lemovaných poezií, malbami a vtipně změněnými reklamními slogany se zastaví nejeden kolemjdoucí. Stejně tak zajímavá může být i projížďka tramvají č. 5, jejíž trasa vede kolem četných maleb, které ještě nebyly přemalovány šedou barvou.
Podaří se někdy graffiti vymýtit z ulic?
Projít se podchodem, kde to zavání uměním, poezií a vtipnými slovními hříčkami může být pro někoho jistě příjemným zážitkem, avšak pro některé i značně nepříjemným. Proto je graffiti stále dokola zamalováváno ve snaze jej vymýtit z ulic, avšak téměř bez úspěchu.
Zatímco někteří nad posprejovanými podchody nesouhlasně kroutí hlavou, ať už se jedná o umění, či ne, najdou se i lidé, kteří tvorbu obdivují, když má určitou úroveň. Pravdou je, že v případě nápisů, které jsou nic neříkající, bychom o estetické hodnotě díla mohli značně pochybovat. Na škodu je, že se nenajmou umělci, kteří by podchody vymalovali záměrně ve snaze dostat umění do ulic, neboť do té doby budou na stěnách nic neříkající nápisy, v nejhorším (nejlepším) případě nudná šeď. Proč si svět neudělat barevnější?
Anketa: Jaký máte názor na graffiti v ulicích?
Veronika Sladovníková, 20 let
Mnozí graffiti považují za něco nevkusného, něco, co ničí již tak oprýskané zdi starých budov. Ano, v některých případech mají pravdu. Když jdu po ulici a vidím na zdi budovy čmáranici psanou jedním tahem, řeknu si: „Kdo tohle má zapotřebí?“ V ostatních případech ale beru graffiti jako druh umění. Když vidím místa určená pro sprejery kvalitně pomalovaná, obdivuji to a tiše jim závidím jejich talent.
Eliška Svídová, 22 let
Myslím, že spousta lidí se pomocí graffiti chce nějakým způsobem vyjádřit. Nevadí mi to. Ale musí to mít hlavu a patu, a mělo by to aspoň trošku vypadat, když už je to na veřejnosti.
Ondřej Halámek, 22 let
Graffiti v ulicích neuznávám, pokud se jedná o stěny obytných domů, zastávky MHD a dopravní vozy. Něco jiného je, pokud jsou k tomuto uměleckému počinu určeny nějaké zdi. V tom případě se dá najít mnoho vynikajících a inspirujících motivů.
Monika Weiterová, 21 let
Graffiti je pro mě vyjádření lidských emocí. Lidé v sobě díky této činnosti probouzejí ducha kreativity a originality. Zasychající barva na zdech vyjadřuje postoj ke světu. Barevnější by byl daleko optimističtější!