Týden neklidu, probíhající právě v těchto dnech, je ve znamení protestních shromáždění, pochodů, přednášek a diskuzí organizovaných několika univerzitami po celé České republice. Jak studenti, tak akademičtí pracovníci tím dávají najevo svoji nespokojenost s navrhovanými vysokoškolskými reformami. Jinak tomu nebylo ani na Univerzitě Palackého v Olomouci. Největší protestní akce se zde odehrály v úterý.
Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého (FF UPOL) bylo od 15:00 vyhlášeno děkanské volno. Tím pádem by člověk očekával, že se její prostory rychle vyprázdní. Opak byl však pravdou. Již chvíli po třetí hodině se na nádvoří fakulty začaly shromažďovat desítky studentů, a to i přes nepříznivé počasí. Mezi několika deštníky nechyběly ani transparenty, z nichž bylo hned jasné, proč sem studenti přišli – zabránut vysokoškolským reformám, které tak vehementně prosazuje ministr školství, mládeže a tělovýchovy, Josef Dobeš.
V půl čtvrté bylo oficiálně zahájeno protestní shromáždění. Na malém provizorním podiu bylo předvedeno krátké divadelní představení, poté následovaly projevy významných osobností univerzity, mezi kterými nechyběl ani děkan FF UPOL Jiří Lach. Někteří jen vyjádřili podporu s protestujícími, jiní detailněji obeznamovali se situací. Někteří studenti kvůli sílícímu dešti opouštěli prostory fakulty ještě během proslovů, jiní se předčasně přesouvali do auly, kde od 17:00 začala veřejná debata.
Zatímco ruch na nádvoří pomalu ochaboval, množství lidí v aule Filozofické fakulty se zvětšovalo natolik, že nestačilo její kapacitě. Někteří studenti se proto museli přesunout o patro níž, kde mohli sledovat přímý přenos na promítacím plátně. Celou debatu vysílal Český rozhlas 1 Radiožurnál, a to jak prostřednictvím rádia, tak videokamer. Živý videozáznam byl proto k vidění také na internetu. Moderoval ho Martin Veselovský a zúčastnili se jí čtyři významní hosté: profesor Ivan Wilhelm, náměstek ministra školství pro vysoké školy a výzkum (bývalý rektor Univerzity Karlovy), docent Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity, docent Jiří Lach, děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého, a profesor Jan Zrzavý, který působí jako biolog na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.
V první části diskuze hosté vyjadřovali svoje názory vůči vysokoškolským reformám. Hlavním tématem se stalo zavedení školného. Zatímco docent Bek odmítl vyjadřovat své osobní pocity vůči týdnu neklidu kvůli instituci, kterou zastává, profesor Zrzavý atmosféru spíše zlehčoval. Na otázku, zda si myslí, jestli je čas na jednání nebo na transparenty a ještě většího papírového osla (který byl „symbolem“ protestů), odpověděl: „Jednat se musí, a pokud si studenti po dvaceti letech chtějí užít rojení, tak já jsem pro. Před 20 lety jsem si ho užíval já, ale s tím rozdílem, že my jsme tehdy svrhli režim, což nevím, jestli se vám povede.“
Druhá část poskytla prostor pro dotazy zúčastněných studentů. Kromě školného byly zodpovězeny také otázky týkající se nutnosti prodloužení studia kvůli zahraničním stážím nebo vymezení akademické svobody. Celý záznam debaty můžete shlédnout na stránkách Českého rozhlasu.
A jak vidí protesty a reformy samotní studenti? „Protestů jsem se účastnil a ztotožňuji se s názory protestujících. Reforma je sice nutná, ale ve stávající podobě je naprosto nepřijatelná, zvláště z hlediska nedostatečné spolupráce s rektory univerzit,“ odpověděl na moji otázku Jan, student prvního ročníku Filozofické fakulty. „Je zarážející, kolik studentů je natolik laxních, že se o reformu nezajímají. Skoro jako by se jich ani netýkala. Je možné, že dnešek nakonec vyčpí jako marná snaha. Pro mě to znamenalo zejména možnost vyjádřit svoji nespokojenost a příležitost blíže se seznámit s děkanem Lachem a jeho názory,“ svěřila se se svými pocity z protestů také Jana, studentka žurnalistiky.