Trvalo dlouhých 23 let, než se díky kampani Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ACEAE) podařilo tento záměr prosadit. Zákaz platí zatím pouze v členských státech Evropské unie, přesto mají milovníci a ochránci zvířat důvod k oslavě.
V únoru 2003 souhlasila EU se zákazem testování kosmetiky na zvířatech za podmínky, že účinnosti nabude ve dvou fázích. 11. března 2009 byl přijat sedmý dodatek Směrnice o kosmetice, který zakazoval testovat kosmetické přísady na zvířatech kdekoli v Evropské unii, a to bez ohledu na to, zda byl schválen jiný postup testování či nikoli. Zakázán byl rovněž prodej a dovoz přísad testovaných na zvířatech po 11. březnu 2009.
I přes tento dodatek ve Směrnici byly tehdy povoleny výjimky pro tři testy:
- Test toxicity po opakované dávce – zvířatům (konkrétně potkanům či králíkům) byla kosmetická přísada vmasírovana do kůže nebo byla nucena tuto látku vdechovat. Procedura trvala 28 nebo 90 dní a zvířata byla poté zabita.
- Test toxikokinetiky – králíci a potkani byli nuceni požírat škodlivou látku a dále došlo k jejich usmrcení, aby byla pro výzkum k dispozici jejich těla. Zjišťovalo se, jak látka v těle postupuje a co s ním provádí.
- Test reprodukční toxicity – březí samice potkanů či králíků byly nuceny požírat testovanou látku a následně došlo k jejich usmrcení i s nenarozenými mláďaty.
Dnešním dnem výjimka pro tyto tři testy končí.
Důležité je zmínit, že kosmetické přípravky, které dnes na trhu existují, nebudou staženy z prodeje. Zákaz se týká pouze dovozu a prodeje nových složek a výrobků, které na trh budou uváděny po 11. březnu letošního roku. K testu toxicity, reprodukční toxicity a toxikokinetiky nejsou v současné době vyvinuty alternativní způsoby testování, proto nějakou dobu nebudou nové složky zkoumány. Přesněji řečeno, alternativy testování existují, nebyly ovšem prozatím řádně schváleny. Ve chvíli, kdy ke schválení dojde, začnou se opět vyvíjet nové kosmetické složky, ale bez testování na zvířatech.
Zákaz testování kosmetiky platí pouze na území členských států EU a i zde bude záležet zejména na nich, zda a jakým způsobem budou zákaz skutečně dodržovat a respektovat.
Schválený zákaz testování se týká pouze kosmetiky, nikoli přípravků potřebných v domácnosti. Ty mohou být na zvířatech stále testovány. Na trhu však existují výrobky s certifikátem Humánní standard pro prostředky pro domácnost (HHPS). Seznam těchto výrobků stejně jako seznam značek HCS naleznete zde.
Humánní kosmetický standard (HCS)
Humánní kosmetický standard (HCS) je celosvětově platný certifikát, který společnostem, jež o něj požádaly a byl jim přiznán, neumožňuje testování na zvířatech nikde ve světě. Certifikát získá ten výrobce, který zajistí, že nepodporuje testování na zvířatech v žádném ze svých dodavatelských řetězců. Spotřebitelé tak mají možnost zvolit si výrobky, které testování na zvířatech v žádném případě nepodporují.
Zákaz dovozu a prodeje testované kosmetiky je bezesporu velkým krokem kupředu. Stále však existují mnohé nejasnosti, které ještě Evropská komise bude muset projednat. Jde např. o přesnou definici pojmu kosmetická složka nebo rozsah zákazu.
Kampaň v datech
1990 – významné organizace na ochranu zvířat založily Evropskou koalici za ukončení pokusů na zvířatech (ACEAE), která chtěla docílit zákazu testování kosmetiky na zvířatech.
1991 – v Bruselu se konalo historické shromáždění, které bylo výsledkem dvouleté veřejné a politické kampaně. Ta měla za úkol přesvědčit europoslance, aby se zasadili o zákaz testování kosmetiky na zvířatech.
1992 – v Evropském parlamentu proběhlo hlasování za ukončení kosmetických testů na zvířatech
1993 – návrh Evropského parlamentu, který podporoval zákaz prodeje výrobků nebo složek, které byly na zvířatech testovány, byl zamítnut Evropskou radou ministrů. Důvodem byl údajný tlak kosmetického průmyslu, který nedovoloval testování na zvířatech omezit.
1996 – společnosti ACEAE a Body shop zorganizovaly petici, která podporovala zákaz testování. Nasbírány byly 4 miliony podpisů.
2000 – Evropská komise nepovolila návrhy na zákaz prodeje kosmetiky testované na zvířatech v Evropské unii. Komise navrhla zákaz testování kosmetických výrobků, který měl začít platit za 2 roky a zákaz testování složek s účinností za 3 roky, přičemž tolerovány by byly další odklady takového zákazu.
2003 – byl přijat Sedmý dodatek o kosmetice. Počítalo se v něm se zavedením zákazu testování na zvířatech, který by platil po celé Evropě.
2009 – od 11. března zmíněného roku se testování kosmetických složek na zvířatech stalo nelegálním v EU. Zakázán byl prodej kosmetických složek, které se na zvířatech testovaly po tomto datu. I nadále byly tolerovány tři výjimky testů.
2011 – ACEAE zrealizovala kampaň NE KRUTÉ KOSMETICE, kterou podpořila řada známých osobností.
2012 – v Bruselu se konala další z akcí ACEAE, na níž její zástupci předali Evropskému parlamentu petici, která požadovala dodržení termínu zákazu testování na zvířatech bez jakýchkoli výjimek. V této souvislosti se sešli úředníci Rady EU, europoslanci, Evropská komise a předsednictvo EU.
2013 – od 11.3. platí zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech v celé EU.