V noci mezi 30. dubnem a 1. květnem se tradičně uskutečňuje pálení čarodějnic. Včerejší noc, označovaná také jako Filipojakubská noc nebo Valpuržina noc, má již dlouhou historii a je tradičně spojována se zapalováním ohňů a oslavami příchodu jara.
Pálení čarodějnic dodnes patří k velice oblíbeným a nejen českým zvykům. V minulosti lidé věřili, že o noci ze svatého Filipa na svatého Jakuba se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat. Říkalo se, že v noci před sabatem si čarodějnice musely natírat kouzelnou mastí celé tělo, jinak by nemohly létat.
Aby vesničané před nimi ochránili sebe i svá hospodářství, zapalovali na vyvýšených místech ohně. Později se z tohoto zvyku stalo samotné „pálení čarodějnic“, kdy mladíci vyhazovali zapálená košťata do výšky. Na některých místech věřili, že je tak možno čarodějnici na koštěti uvidět, jinde zase, že ji lze takto rovnou srazit k zemi. Oproti tomu dívky vyráběly ze starých hadrů čarodějnice, které připevnily ke koštěti a večer se zapálila hranice i s čarodějnicí. Popel z těchto ohňů měl mít údajně magickou moc, a to takovou, že napomáhal ke zvýšení úrody.
Kromě samotného úkolu pálení čarodějnic byla tato noc oslavou plodnosti – děvčata skákala přes ohně, což jim mělo zajistit mládí a plodnost.
A proč se vlastně lidé čarodějnic tehdy tolik báli? Tyto původně pohanské rituály byly prováděny kvůli strachu ze zlých duchů a démonů, ale doba inkvizičních procesů v novověku pohled na „temné síly“ změnila. Pověry tvrdí, že čarodějnice škodily lidem i jejich dobytku. Uhranutý člověk pak buď onemocněl, nebo přímo zemřel.
Časem se tento zvyk zredukoval až do současné verze. Pořád slavíme tento svátek, ale samozřejmě již v jiném duchu. Tento den je velmi oblíbený pro rodiny s dětmi, kdy jsou pro ně připravovány různé táboráky, soutěže – především hrady a zámky v České republice nabízejí bohatý program, jako různá divadelní představené či historické šermy. Pro ostatní byl včerejšek (hlavně noc) výborná příležitost strávit čas se svými přáteli v magické atmosféře, která je tu jen jednou do roka.