• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Velkou zásobárnu sladké vody ukrývá planetka Ceres

06. února 2014 Lucie Formanová Příroda zásoby vody

Zásoby vody jsou stále diskutovanějším tématem. Lidstvo se potýká s problémem, že světové zásoby podzemní vody rychle ubývají, což představuje do budoucna velký problém nejen pro život lidí, ale i pro udržení životaschopnosti mokřadů, ekosystémů a toků.

Foto: latestastronomy (flickr.com)

Země byla vždy považována za planetu s největším množstvím sladké vody v celém vesmíru. Nyní ale vědci objevili, že tomu tak není. Planetka Ceres ukrývá sladké vody mnohem více, než Země.

Nedostatek sladké vody trápí Zemi

Během posledních deseti let došlo dle vědců z Utrechtské univerzity v Nizozemí ke zdvojnásobení rychlosti vyčerpávání podzemních zásob sladké vody. Podzemní voda přitom představuje asi třetinu dostupné sladké vody na planetě, tudíž vyčerpání těchto zdrojů povede k nedostatku obživy a sociálním nepokojům. Celkové množství podzemní vody na celé naší planetě není známo, proto není možné přesně říci, za jak dlouho se zásoby podzemní vody vyčerpají. Vědci však odhadují, že se jedná o období v řádu od 80 do 100 let.

Planetka Ceres překvapila vědce

Planeta Země vždy byla považována za největší zásobárnu sladké vody ve Vesmíru. O to větší proto bylo pro vědce překvapení, když se pustili do zkoumání planetky Ceres. Ta se nachází v pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem a je zde největším objektem. Za pomoci Herschelova teleskopu vědci zjistili, že se kolem této miniaturní planetky tvoří pára.

Maličká, ale se spoustou vody

Planetka Ceres byla objevena již v roce 1801, avšak až do roku 2006 byla považována za velký asteroid. Teprve v roce 2006 se zařadila na seznam trpasličích planet. V průměru má Ceres pouhých 975 kilometrů, přesto by zde měla být podle výzkumného týmu Evropské vesmírné agentury mnohem větší zásoba sladké vody, než na Zemi.

Dawn zjistí povrch Ceresu

Vědci předpokládají, že je na povrchu planetky Ceres led a navíc, že má i atmosféru. Usuzují tak na základě toho, že planetka uvolňuje páru v pulsech podle toho, jak je natočená směrem ke Slunci. Aby přesně zjistili, jak to na povrchu Ceresu vypadá, vyslali k němu sondu Dawn, která by měla na povrch planetky dorazit během příštího roku.

Jakmile se Dawn usídlí na planetce Ceres, budou vědci moudřejší a dočkáme se informace, zda byla opravdu konečně objevena planeta, která předčila v zásobách sladké vody planetu Zemi. Na výsledek si však musíme ještě minimálně rok až dva počkat.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Příroda

Cibetky sbírají ta nejlepší kávová zrna

Komentáře

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže