• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Vila Tugendhat přilákala již tisíce návštěvníků a zájem o ni neklesá

16. června 2012 Marie Ondráčková Volný čas

Funkcionalistická vila, která je mimo jiné na seznamu světového dědictví UNESCO, se po rekonstrukci znovuotevřela 6. března. Od té doby ji navštívilo přes deset tisíc českých i zahraničních turistů. I po čtvrt roce je zájem o její prohlídku nemalý a termíny jsou vykoupené na měsíce dopředu.

Brněnská vila Tugendhat je jedním z architektonických skvostů, a zároveň i svědkem historických událostí, například 2. světové války. Tím se stává velkým lákadlem pro turisty, a nikdo by si její návštěvu neměl nechat ujít. Kdo ví, jak dlouho ještě vila takový nápor lidí vydrží.

Prohlídky jsou zarezervovány na měsíce dopředu. Dokonce i některé prosincové termíny jsou už plné. Zájem je takový, že na cizojazyčných (anglických) prohlídkách tvoří třetinu Češi a Slováci, kterým se nechce čekat dlouhé měsíce na prohlídku v našem jazyce. Je to až s podivem, protože okruhy vilou začínají každou hodinu od 10:00 až do 17:00. Každý den kromě pondělí je vila otevřena, a to i ve svátky.

Kapacita jedné skupiny je z bezpečnostních důvodů 15 lidí. Někdy ovšem skupinu tvoří až 20 osob. Ukázalo se ovšem, že takový počet je pro dům velká zátěž, a tak se na začátku prázdnin budou počty osob ve skupině snižovat na 10. Jde také o to, že menší skupina se lépe uhlídá a nebude tak moc případů nedbání pokynů průvodce.

Pro ty, které nebaví jen chodit po domě a kochat se jeho krásou, máme dobrou zprávu. Od 21. června se vila otevře i kulturním akcím, které započnou večerním hudebním soirée v rámci Dne hudby. Necelý týden nato nás čeká promítání filmu Kristián s nezapomenutelným Oldřichem Novým. Od září počet takovýchto aktivit ještě vzroste a na návštěvníky budou čekat odborné přednášky, hudební večery či různé workshopy. Tyto akce se budou konat převážně v pondělky, takže chod vily nebude narušen.

Neváhejte a zarezervujte si svou prohlídku co nejdříve. Další informace o chodu vily, vstupném a rezervacích naleznete zde.

Trocha historie

Roku 1928 vypracoval německý architekt Ludwig Mies van der Rohe na přání manželů Tugendhatových návrh stavby, která určila nová měřítka moderního bydlení. Vila byla dostavěna v rekordním čase roku 1930.

Tugendhatovi si v ní ale dlouho nepobyli. V roce 1938 museli opustit Československo, jako tehdy mnoho Židů. Vila padla do rukou gestapa a později byla zapsána jako majetek Velkoněmecké říše. Během války ji využíval německý letecký kontruktér Willy Messerschmitt. Koncem války v ní Rudá armáda ubytovávala sovětské vojáky. Poté sloužila jako soukromá škola rytmiky a taneční gymnastiky paní Karly Hladké, než byla roku 1950 předána Státnímu ústavu léčebného tělocviku.

V 60. letech se začali architekti snažit, aby byla vila uznána jako kulturní památka. Jejich přání se vyplnilo v roce 1969, kdy byl dům zapsán do Státního seznamu kulturních památek. Od té doby byla podrobena několika rekonstrukcím.

Vila sehrála dokonce velkou roli v rozdělování Československa na dvě samostatné republiky. Jednali zde o tom Václav Klaus a Vladimír Mečiar. 26. srpna 1992 byl osud obou republik zpečetěn podpisy. O rok později se zde ještě jednalo o rozdělení federálního majetku.

Již 18 let je vila užívána Muzeem města Brna, které ji zpřístupňuje prohlídkám.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Volný čas

Muzikálové zážitky I - Kat Mydlář aneb černá díra ve tvorbě Michala Davida

Komentáře

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže