• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Víte jaké jsou účinky kofeinu na náš organismus? My ano!

23. října 2010 Denisa Chňoupková Nezařazené

O škodlivosti, či neškodnosti kofeinu se vedou debaty už dlouho. Zapříčinila se o to velká obliba kofeinových nápojů, jako jsou káva, čaj, kola, ale třeba i kakao. Z toho vyplývá, že každý z nás zkonzumuje za svůj život velké množství kofeinu a teofylinu, který není sice tak běžný, ale účinkuje stejně. Nehledě na to, že se objevují i v lécích, což pochopitelně k výši spotřeby přispívá.

Prvotní otázka zní: Kolik kofeinu je v jednotlivých nápojích? Průměrná dávka v kávě asi 80 mg na 150 ml tekutiny. V čaji je to 30 mg na 200 ml. Káva a čaj jsou dva nejvýznamnější zdroje kofeinu. Následuje kola s 20mg ve 200 ml. A kakao s 4-5 mg na 200 ml. Hodnoty vycházejí z obecných průměrů. Záleží samozřejmě na tom, jak silnou kávu a čaj si vaříte.

Co proběhne v našem těle, když po vypití kávy cítíme ty oblíbené osvěžující účinky? Kofein se v první řadě vstřebá z našeho trávícího ústrojí, prochází do žaludeční a střevní stěny, dostává se do krevních vlásečnic a následně s krví proniká do těla. Účinky se dostaví během jedné až dvou hodin a posléze začíná jeho hladina opět klesat.

Kofein má schopnost proniknout až do mozku, což má důležitý vliv na naší psychiku. To vše díky jeho stimulačnímu a povzbudivému účinku.

Největší obavy jsou soustředěny na srdce a cévy. Hladina kofeinu může mít příznivý i nepříznivý vliv na srdeční tep. Skutečností je, že u citlivých osob může dojít k poruchám pravidelné činnosti srdce. Jsou však i výzkumy, které říkají, že by kofein údajně mohl snižovat srážlivost krve. Co se krevního tlaku týče, zásadní je fakt, zda se jedná o pravidelného konzumenta kávy nebo abstinenta. V případě druhé možnosti se krevní tlak nejspíš viditelně zvýší. U pravidelného konzumenta je zvýšení tlaku jen opravdu nepatrné.

Příznivé účinky může mít kofein na naše trávení. To díky zvýšenému vylučování žaludeční kyseliny. Povzbuzuje také stahy žlučníku a tok žluči. Jsou známé i úvahy o možném preventivním působením kávy proti tvorbě žlučových kamenů.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Nezařazené

Vzdávají Češi boj s nikotinem?

Komentáře
LordLewis
22. července 2014

Jen bych doplnil, že ty skvělé a osvobozující pocity nesouvisí s tím, že pronikne kofein do trávicího ústrojí. Ten pocit způsobuje to, že během dne (i noci) vypouštějí neurony do těla neurotransmiter – Adenosin. Ten se dostane do mozku a receptory ho zachytávají. Tím, jak ho neurony vyplavují víc se v mozku kumuluje. Tak tělo pozná, jestli je unavené, nebo ne. Kofein je ale velmi podobný strukturou právě adenosinu. Kofein se na tyto receptory “přilepí“ a zabrání jim, aby zachytávaly adenosin. Nicméně další receptory v mozku mohou přijímat neurotransmitery. Napříkla adrenalin (ten nás nabudí) a dopamin (to je strůjce naší dobré nálady). A proto nám kafe dá ty skvělé pocity. Tím bych chtěl jenom doplnit článek, protože to z něj uplně nevyplývá:)

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže