Článek se zabývá historii počítačů od roku 1623 do roku 1833.
Všichni se ve škole učíme o počítačové technice. Než jsem já poprvé usedl za počítač, tak nám učitel vyprávěl o starých a velkých počítačích, které fungovaly někdy jen za pomoci boží vůle. Pro mě to byl neuvěřitelně zajímavý výlet do historie počítačů, a proto bych chtěl s vámi zajít ještě dál a ukázat vám vyloženě prapočátky počítačové techniky, kterou lidstvo používá dnes a denně.
Někdy je opravdu neuvěřitelné, jak malá věc dokázala ovlivnit světové dějiny. I vy nyní zjistíte, že cesta za prvním počítačem nebyla rozhodně růžová a také zjistíte, kolik lidí se touto ošemetnou cestou vydalo.
Časová osa počítačů
- 1623 – V tomto roce Wilhelm Schickard vyrobil díky přesnějšímu zpracování železa první „hodino-kalkulačky“, které byly schopné vynásobit dvě šestimístné číslice. V roce 1960 se dostal prototyp do rukou vědců, kteří jej za pomoci zkušených hodinářů a restaurátorů opravili a opravdu fungoval. Na tuto dobu to byl veliký pokrok, ale s počítačem to zatím nemělo nic společného.
- 1642 – V roce 1642 francouzský vynálezce Blaise Pascal sestrojil přístroj na výpomoc jeho otci, který se živil jako výběrčí daní. Jednalo se o první digitální kalkulačku, která nesla jméno po svém tvůrci, „Pascalina“. Dokonce sčítala číselné sloupce. Na svoji dobu byla velmi spolehlivá. Zajímavá kuriozita, která se spolu s touto kalkulačkou vypráví, se týká Pascalova otce, který si s kalkulačkou hrál, a když zadal hodnotu 99999+1, tak došlo k zaseknutí pohyblivých částí kalkulačky. Naštěstí kalkulačku Pascal opravil, a díky ní se zapsal do dějin.
- 1673 – Německý matematik Gottfried Leibniz vyrobil mechanickou kalkulačku, která násobila, dělila, přičítala a odčítala. S kalkulačkou sklidil veliký úspěch a získal za svůj vynález obrovské množství peněz.
- 1822 – Angličan Charles Babbage navrhl zařízení nazvané „Převratný stroj“, které pracovalo s matematickými tabulkami. Bohužel ho Babbage nikdy nedokončil, protože jeho nápad byl na svou dobu technicky nerealizovatelný. Jeho myšlenka ovšem byla geniální a návrh tak propracovaný, že se tomu dá až těžko uvěřit. Na svoji dobu dokázal něco tak pokrokového, že i dnes vynálezci nad jeho myšlením žasnou.
- 1833 – V tomto roce opět zářil Charles Babbage, který navrhl na svou dobu nejdokonalejší počítací stroj. Nazval ho „Analytickým strojem“ a navrhl ho tak, aby nejen počítal, ale aby poslouchal program (soubor instrukcí). Bohužel ho nikdy nedokončil, protože byl tak složitý, že ani on sám a jím přizvaní vědci nevěděli, jak takový úkol zrealizovat. Díky naší době můžeme říci, že právě Charles Babbage by se měl nazývat tatíčkem počítačů. Jako první chtěl do počítacího stroje dát program. Dnes takový úkon děláme zcela běžně a vůbec si neuvědomuje, že před „x“ lety to byl pro lidi neřešitelný problém.
Rokem 1833 můj průlet pravěkou historií počítačů končí. Nechtěl jsem stále dokola zmiňovat známá fakta o historii počítačů, ale spíše jsem se snažil vám sepsat něco zajímavého, co jste možná nevěděli. Snad se mi to povedlo.