• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Líčení – jak ho napsat, abyste uspěli u Státní maturity

04. prosince 2010 Jan Kříž Vzdělání a kariéra Český jazyk, Sloh, Státní maturita

Jak napsat skvěle ohodnocené líčení nejen při maturitním slohu? Líčení je citově zabarvený, téměř básnický popis.

Foto: dreamstime.com

I když je při státní maturitě hodně témat, která si můžete libovolně zvolit pro psaní svého slohu, je dobré si říci, jak by měl sloh vypadat, konkrétně slohový útvar jménem líčení. Pro ukázku správného líčení, jsem si pro vás připravil svou práci, na téma „Zimy“, která byla mou profesorkou ohodnocena jako velmi dobrá a ze které bych dostal plný počet bodů, což je patnáct. Jak jistě víte, tak body jsou rozděleny do několika částí, takže v mém případě by hodnocení bylo následující: 5 bodů za dodržení slohového útvaru, 5 bodů za gramatiku a 5 bodů za stylistiku, kterou bohužel, nebo bohudík, nemůžete kvůli elektronické podobě vidět a posoudit. Neříkám, že jsem nějaký mistr světa ve psaní a ani neříkám, že by to byla nejlepší práce na světě, to rozhodně ne! Jen chci dát radu lidem, kteří nevědí, jak by mělo líčení vypadat, nebo nevědí, o čem by na toto dané téma psali. Sloh má přesně 249 slov.

Mám na vás jednu malou prosbu. Prosím nekopírujte toto líčení ke svým potřebám do školy. Od toho jsou zde jiné servery, které vám nabídnou nepřeberné množství okopírovatelných materiálů. Prosím použijte to pouze jako příklad. Nepřivlastňujte si cizí práci. Děkuji.

Krásně krutá královna zima

Zima je krásným, ale i krutým obdobím. Zvenku vypadá zima nádherně. Mráz kreslí obrazy na okna domů, jako malíři na plátna svých budoucích děl. Na obrazu vypadá zima důstojně, okázale, hrdě, bez jediné chybičky. Na druhou stranu je krutá a zrádná. Z pravého úhlu pohledu člověka obklopí a spolkne. Slabé povahy odsoudí k zatracení. Je krutá, nevybíravá, její jemnost je její největší zbraní.

Zima je jako bájná Siréna, která k sobě láká potulné námořníky, kteří slyší její líbezný hlas. Je nevyzpytatelná. V jedné chvíli vás miluje a obklopí vaši tvář milióny nádherných vloček. Každá z těchto vloček je dokonalá, je originálem a na světě nenajdete dvě stejné. Nechá vás těmito vločkami laskat, ale její záminkou je smrt, která se v nich ukrývá. Za chvilku se zvedne vítr a tisíce ostrých čepelí, které jsou výplodem mrazu, vás bodají do tváře. I když se schováváte sebelíp, jedna z tisíců čepelí vás vždy zasáhne a pálí vás jako varování před tím, co krutá královna zima dokáže.

Avšak děti ji budou navždy milovat. Díky tomu, že dokáže v sobě uchovat teplo rostlin, zpěv ptáků, díky tomu, že jim dovolí si s jejími dětmi hrát, ale také díky tomu, že v sobě ukrývá kouzlo dokonalosti a marnivosti. Děti ji budou milovat na věky věků, protože jim zima přináší ty nejkrásnější zážitky v jejich životech. My ostatní, ostražití, budeme vždy vědět, že za kouzlem krásy se schovávají varovné čepele, které říkají: „ Nehraj si!“

Tak a po ukázce si pojďme „říci“, jak napsat správné líčení. Líčení je slohový útvar, který je ve své podstatě popisem, ale ve kterém hrají hlavní roli autorovy pocity, které touto formou prezentuje. Důležité je uvědomit si, že se nejedná o úvahu. Neříkejte v ní, jaká by měla, nebo mohla daná věc vypadat, ale řekněte, jak daná věc vypadá podle vás. Snažte se běžná slova zaobalit tak, aby zněla jako od básníka. Toho docílíte tím, že slova či slovní spojení citově zabarvíte. Jako příklad můžete vzít tuto větu – „Venku svítilo slunce, které tak moc pálilo, až došlo k roztátí asfaltu.“ Tato fádní a nelíbezná věta se dá předělat pomocí pár slov do tvaru líčení. Například takto: „Toho krásného slunečního dne dopadaly zlaté paprsky slunce na temně černou silnici, která pod náporem zlatého tepla pomalu tála a vzdávala se svojí nevzhledné a fádní podoby.“ Takovýto text je líčením dané situace díky vyjádření pocitů autora, ale také díky citově obohaceným slovům. Kvůli takto vybraným slovům váš sloh nakyne a vy nebudete mít žádný problém s minimálním počtem slov.

Dalším důležitým bodem je líčení dané věci nebo skutečnosti od jednotlivých dílků, až po jeden obrovský celek. Jako příklad si vezmeme tuto větu: „Venku stálo pěkné auto, které bylo červené.“ Z čistě informativní věty můžeme vytvořit toto: „Venku hrdě stála majestátná věc, která svými rysy připomínala zápasníka v ringu. Hrdě se na mě dívala a svými pronikavými světly mě vábila k sobě. Byl to překrásně rudý automobil, který jsem si ihned zamiloval.“ S líčením jednotlivých věcí souvisí také jejich vnímání. Nesnažte se ihned vnímat věc jako celek, ale snažte se zaměřit na postupné vnímání. V líčení nejde napsat, že támhle stála budova, která byla polorozpadlá. Musíte napsat, že tam stála velmi pozoruhodná stavba, která plakala, protože se o ni nikdo dlouhá léta nestaral.

Nevadí, když bude vaše líčení popisovat, o to vlastně jde, ale musíte se vyvarovat chyb, které jsem psal nahoře. Pomocí tohoto slohového útvaru dokážete „okecat“ věci, které byste napsali na dva řádky tak, abyste z nich vytřískali nejméně čtyři. Dejte ale pozor na kýčovitost.

Nebojte se tohoto slohového útvaru, a pokud stále nevíte, jak takové líčení napsat, zkuste se poradit s vaším učitelem/učitelkou Českého jazyka. Jistě vám rádi a ochotně poradí, a pokud ne, pak zkuste napsat komentář k mému článku. Pokud vám budu schopen pomoci, pak to také rád udělám.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Vzdělání a kariéra

Pozitivní psychologie - úspěšný život můžete mít i vy

Komentáře
Karel Petráň
21. prosince 2010

Díky autorovi za ukázku, za rozbor i za základní informace. Snad pro úplnost připomenu definici líčení. Vycházím z Hrabákovy Poetiky (str. 206): Líčení je zvláštním druhem popisu. Říká se tak popisu, který je prostoupen emocionálními složkami. Jde o – „básnický popis“. Jeho těžisko bývá viděno ve výstavbě jazykové, ale charakteristický je i výběr motivů, které jsou pociťovány v jeho době jako „poetické“. Mnohdy se termínu nevyužívá přesně a opravdu se zaměňuje za „klasický popis“. Konec Hrabákovy ukázky. – Můj dodatek k poslední větě: „klasický popis“ a „líčení“ jsou přece jenom odlišné věci. Podstatný rozdíl spočívá v – emocích. Emoce, city jsou základem „líčení“. Ovšem najít přesnou definici emoce, nedejbože citu, je kapitolou „pro sebe“. A ještě jedna důležitá věc: víte, jak vyvolávat emoce, city? Stačí k tomu obrazná pojmenování, „básnické obrazy“, jako metafora, metonymie, synekdocha atd.? Možná. Pokud by měl někdo dost sil, mohl by k tomu napsat samostatný článek.

Lenka
17. února 2011

Ahoj prosím tě vůbec nevím jak mám začít psát slohovou práci Líčení na téma Ostrava…Učitelka říkala, že tam musí být např. kolik je tam obyvatel, jaké národnosti tam žijí atd.. mohl bys mi pomoct..vůbec nevím jak mám začít nebo jak mám psát. děkuji za odpověď

Maruš
21. dubna 2011

Super článek!!! Líčení jsme měli jako jeden ze slohových útvarů na poslední slohovce a vůbec jsem nevěděla,jak by se to dalo napsat. Díky Tvému článku se toho už vůbec nebojím 🙂 Díky!

Zdenja
02. června 2011

Ahoj, obyčejně komentáře nepíši, ale tady asi musím. Krásně jsi to popsal a vyložil. Tvá ukázka je moc hezká, takže díky moc. A hodně štěstí v dalších pracích 🙂

michaela
20. září 2011

Moc krásné vysvětlení 🙂 Hlavně se mi líbí, že tady máš i ukázku .. Myslím,že teď jsem do sebe o líčení načerpala i tu poslední kapičku 🙂 díky

Tomáš
01. prosince 2011

Děkuji moc za ukázku a za perfektní vysvětlení, klaním se, opravdu moc si/ste mi pomohl. Zítra tu slohovku dám jak nic 🙂

adam
04. prosince 2011

Diky fakt si mi pomoh.Tu sluhovku diky tobě urcite zvladnu jako nic.

Marek
01. března 2012

Ahoj…Máme ve škole téma ,,Moje nejoblíbenější místo,, a vůbec nevím jak to napsat..prosím o radu ..Díky

emil
02. března 2012

Ahoj.
My máme psát o Praze, ale já asi k líčení města nemám dost velkou představivost. Chtěla bych poprosit o nějakou tu radu nebo malou inspiraci 🙂 Děkuji

Verča
18. března 2012

máš super článek 🙂 opravdu skvělej

Já
19. března 2012

Děkuji, tato vysvětlivka k tomuto sloh. útvaru mi velmi pomohla. Avšak nezazněli zde takové věci, jako jsou například: presonifikace(zosobnění) nebo epiteton atd… jinak bych tento text hodnotil jako velmi přínosný.

Verča
03. dubna 2012

Ahoj, máme spát líčení na téma „Místo ve škole, které ve mně vyvolává emoce“.. a já nějak vůbec nevím, co tam psát, jak vůbec začít.. sloh mi nejde, tak jsem trochu ztracená.. prosím o radu 🙂 Díky

petr
15. dubna 2012

„Venku hrdě stála majestátná věc, která svými rysi “
Majestátní podle vzoru jarní a rysy jako hrady. To ta matura moc nedopadne 😉

Petr Homoky
15. dubna 2012

Děkujeme Petře, chybu jsme opravili.

Tomáš
22. dubna 2012

ahoj…mam problem…mam kratkou chvili na to napsat liceni o Zime…..akorat ze tim ze nectu knihy vubec nevim jak to vsechno slozit dohromady…napadaj me tak 3 vety a konec…nevim co mam delat…opisovat z internetu nechci ucitelka to zjisti….poradte prosim 🙁

grondbon
01. května 2012

Mráz kreslí obrazy na okna domů, jako malíři na plátna svých budoucích děl.
neni duvod psat carku

Jan Kříž
10. května 2012

Proč každý musí sáhodlouze komentovat gramatické chyby ve článku?! Ano, byly, či jsou tam, a my je opravíme, ale můžete si nechat svoje moudré proslovy a dělat něco užitečného. Ono pomáhat lidem je opravdu těžké, protože místo, aby poděkovali, že se někdo s článkem pro ně štval, tak raději kritizují a to se mi opravdu nelíbí, ale je to jen na vás a na vašem svědomí.

Jakub
21. října 2012

Moc mi to pomohlo, díky 😀

jik
04. ledna 2013

tak na gymplu by toto liceni neuspelo, jsou tam takove „tezkopadne“ obraty, ktere nedavaji ani smysl

Eliška
05. ledna 2013

Ahoj! Mohl by mi tu někdo poradit, zda to, co jsem napsala, je líčení? 🙂 Předem děkuji 🙂
Štědrý den
Za okny se tichounce sypou vločky jako by se s nimi roztrhl pytel a silný mráz zdobí naše okna dokonalými kresbami, tak jako malíři svá plátna. Tak jak to má na 24. prosince být. Však doma je hřejivé teplo, v televizi Popelka právě obléká své plesové šaty, na stole lákají nejrůznější druhy cukroví a v obýváku svítí stromeček obklopen spoustou velkých i malých dárků všelijakých matných i lesklých barev. Na plotně voní purpura, která dokáže úžasně dokreslit atmosféru pohody, klidu a tepla domova. Venku se stmívá a celá rodinka už se nemůže dočkat toho dlouho očekávaného večera. Všichni sedí společně u jednoho stolu plni očekávání. Je slavnostně prostřeno nejen pro všechny členy rodiny, ale také pro náhodného hosta, všichni jsou upravení a se spokojenými úsměvy na tvářích vyčkávají na příchod Ježíška. Pod talířem na každého čeká kapří šupina, aby v příštím roce měl dost peněz, každý má také připravené jablko se skrytým tajemstvím o jeho zdraví a na vodě si plují lodičky všech rodinných příslušníků s věštbou na nadcházející rok. S neposednými dětmi šijí všichni čerti, ještě než slyší ten kouzelný zvuk Ježíškova zvonečku. Pak se konečně všichni dočkají a s hopsajícími ratolestmi pospíchají ke stromečku. Poté už je slyšet jen zvuk zběsile se trhajícího papíru, radostné výkřiky a dětský smích. Celou domácností se rozlévá to voňavé kouzlo českých Vánoc.

Lusaida
08. ledna 2013

Článek, který opravdu pomůže všem, kteří (stějně jako já) mají obavy, že místo líčení napíší popis. Ukázka je, dle mého hodnocení, skvělá. Díky moc ! :o)

Jak napsat slohovou práci: Popis | Zapni mozek
04. března 2013

[…] jehož úkolem je zapůsobit někomu na city a vyvolat v něm určitou náladu, se nazývá líčení. Zde používáme i obrazná […]

Anča
25. dubna 2013

Ahoj děkuju moc za pomoc :))) zitra píšu slohovku a todle mě hodilo do obrazu děkuju eště jednou :))

Klonka
27. května 2013

Úžasný… 😉

šimon
01. prosince 2013

Ahoj, líčení je opravdu pěkné!… Akorát mi máme psát líčení na blbé téma: Můj nejlepší přítel počítač/ mobil,…….. Vůbec nevím co psát _ kdyby to bylo něco o přírodě tk bych něco vymyslel ale o tomhle me nuc nenapadá…….. Prosím poraďte 😉

Dam
03. prosince 2013

Tvl větší volovinu jsem opravdu neviděl:D

deváťák
08. prosince 2013

Super článek 😀 jestli člověk nenapíše něco po přečtení tohohle článku, tak už asi vůbec 😀 Já osobně líčení nemám moc v lásce 😀 Neznám horší slohový útvar než líčení 😀 Strašně ‚ráda‘ bych ho psala u maturity :DD

Bajča
17. prosince 2013

Ahoj, článek se mi moc líbí. Je to přínosný a určitě si ho přečtu ještě jednou. Ale v té tvojí/vaší ukázce-je tam moc ,,lámavých“ výrazů. A hodně se tam opakují slova- krutý…a jeho podoby :). Na gymplu by to bylo tak 2,3 nechápu jak ti/vám mohla dát 15 bodů a ještě u maturity.

monika
04. března 2014

Ahoj…Máme ve škole téma ,,Moje nejoblíbenější místo,, a vůbec nevím jak to napsat..prosím o radu ..Díky

irena
04. března 2014

Ahoj…Máme ve škole téma ,,Těším se na jaro ,, a vůbec nevím jak to napsat..prosím o radu ..Díky

markéta
20. března 2014

Já mám napsat líčení o nejoblíbenějším místě v přírodě a nedokážu to napsat

Lucie
10. dubna 2014

Hezky jsi to vysvětlit a určitě to hodně lidem, co nemají páru pomůže. Jen té kyčovitosti ses podle mého názoru úplně nevyhnul.

Beáta
04. května 2014

Děkuji autorovi za článek, je to umělecký kousek. Udělal dojem. Líčení je jeden z nejjednodušších slohových útvarů a zároveň jeden z nejkrásnějších. Pokud umíte psát použijete nejrůznější básnické spojení. Pokud psát neumíte stačí za sebe naskládat přídavná jména a použít přirovnání. Slohový útvar dodržíte.

Michal
17. prosince 2014

Výborný článek, k líčení atmosféry okamžiku jsem nemohl vymyslet žádné téma a tenhle krásný článek ve mně probudil nápad, který se zformoval do podoby Vstávání. Moc dík za inspiraci !

Martin
05. února 2015

nic, moc žádný vysvětlení metafor, metonym, … ale pls napište příklad neobvyklého slovního spojení, díky

Adriana
11. března 2015

Díky moc, autorovy máme mít líčení a nevěděla jsem jak ho udělat atd.Díky článku vím jak ho udělat a nedostanu pětku z češtiny 😀

Eliška
08. dubna 2015

Ahoj, máme do školy odevzdat sloh (líčení) o nějaké památce a už si nevím co mám psát (máme mít 250 a já mám jen 150) kdyby jste mi někdo poradil co tam mám ještě napsat byla bych ráda. Mám to na památku Dívčí Kámen 🙂

domca
04. června 2015

Nádherný článek, moc mi pomohl, snad zítra slohovou práci dobře napíšu 🙂

Týnežka
08. října 2015

Jo, fajnový 🙂

Asdf
06. prosince 2015

„5 bodů za stylistiku, kterou bohužel, nebo bohudík, nemůžete kvůli elektronické podobě vidět a posoudit“

Podle tebe je „stylistika“ to, jak moc tu práci naškrábeš? :DDDDDDD lol

Martin
29. února 2016

Ahoj 😀
Moc jsi mi nepomohl.¨
Vůbec jsem to nečetl, ale určitě to máš dobré. 😀

Pipin
18. května 2016

Vole ta gramatyka v těch komentářých xD…
Jinak opravdu krásné dílo a i článek mi moc pomohl.

Tomáš
13. září 2016

SUPER!!!

Díky díky
28. března 2017

Díky, použil jsem tvoji slohovou ptáci a dostal jsem 1, super 😉

Viktorie
14. března 2018

Krásně napsané ! Sice ještě nejsem na střední škole, ale díky tobě mám za 1 .

Jolana
24. října 2019

Dobrý večer.Mám napsat sloh na téma zahrada snů. Nevím si rady ,jak začít.Prosím o pomoc.Děkuji za odpověď

Prokop
22. února 2021

díky moc mi to pomohlo když mi dneska dala učitelka za úkol napsat líčení na 150 slov.
psal bych to asi hodinu ale díky tomuto článku to mám za pár sekund :))

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže