Facebook je fenomén, který nám doslova nedá spát. V České Republice strhl bezmála tři miliony uživatelů. Také si vybírá svou daň, s níž je spojován už od začátků – závislost. Závislost na Facebooku. Nedivil bych se, kdyby se z toho zanedlouho stal nějaký lékařský pojem (ideálně v latině).
Ale teď už k tématu – jak proti závislosti bojovat? Toť otázka. V následující sérii článků si probereme několik technik, které se snaží nám usnadnit život a lépe pracovat s časem. Je jen na vás, jaká vás zaujme a kterou vyzkoušíte, protože není nic horšího, než neustálé kontrolování toho, co vaši přátelé napsali, sdíleli a tak dále. Jste připraveni s tím něco udělat?
Technika Pomodoro
V dnešním díle si představíme techniku s názvem Pomodoro. Ideální věc pro všechny lidi, co jsou líní studovat materiály k rozsáhlejším technikám (a že jich je). Pomodoro je jednoduchá technika, jež staví na udržení pozornosti. Soustředěnost a odhodlání tu hraje prim.
Základním kamenem je udržení pozornosti v daném čase pouze na jednu jedinou věc. V dnešní době to zní krapet směšně, všichni někam pospíchají, zvládají několik věcí najednou a podobně. Ne vždy to však vede k lepším výsledkům. Možná právě naopak. Pomodoro je dělání pouze jedné věci v jednu chvíli. Žádné kontrolování sociálních sítí, žádné nahlížení do e-mailové schránky. Pouze plnění daného úkolů.
Pojďme si rozebrat, jak si celé počínání co nejvíce ulehčit:
- zakažte si během časového intervalu sociální sítě (a Facebook obzvlášť)
- vypněte veškeré online kecálky – distancujte se od lidí, kteří by vás mohli vyrušovat
- pokud potřebujete napsat něco v textovém editoru, používejte něco obzvlášť minimalistického. Třeba freewarový Q10 – pouze černá plocha se žlutým písmem, která zakryje úplně všechno – plochu, hodiny, hlavní panel… Zkrátka všechno, co vás může rušit a přispívat k odbíhání od práce.
- pokud jste v pokročilém stádiu závislosti, vypněte internet. Vážně. Udělejte to.
To byly jen narychlo vymyšlené tipy, které se mohou člověk od člověka lišit. Protože jen vy sami víte, co vám pomáhá udržet pozornost a co vás naopak ruší. Cílem této techniky je zákazat si vše, co vás nutí odbíhat od rozdělané činnosti. Pomodoro je o absolutním soustředění. A pokud vám k tomu pomáhá třeba hudba, pusťte si ji. Není to jen striktně daný seznam, co „musíte a nemusíte“!
Dalším prvkem jsou časové limity. Takzvané pomodory, protože samotné Pomodoro je odvozené od kuchyňské „minutky“ ve tvaru rajčete. Jeden časový limit, tedy pomodor, trvá zpravidla 25 minut, během niž pracujete jen a pouze na daném úkolu. Jakmile tento čas uplyne, následuje povinná 3 až 5ti minutová pauza, během které můžete vše, co jste během pomodoru nesměli – kontrola stavů na Facebooku, e-mailu atd.
Pomodory nejsou v této technice povinné. Někomu pomohou, jiný je naopak nepotřebuje. Je však dobré o nich vědět.
Dnešní díl je u konce a s ním i představení techniky Pomodoro. Doufám, že se vám úvodní díl tohoto seriálu líbil. Tak zase příště!