John Hillcoat předvádí film podle skutečné události. Pod jeho vedením vynikají nejen Tom Hardy a Shia LaBeouf, ale i Guy Pearce a Jason Clarke. Za hudebního pochodu od Nicka Cavea ožívá drsný, romantický a dojemný příběh o prohibici v USA.
V Česku prohibice skončila, ale ve třicátých letech minulého století v Americe vypadala zcela jinak. Snímek přišel paradoxně v době, kdy u nás řádila, a tak se čeští návštěvníci kina mohli podívat, jak to dříve vypadalo.
Film se odehrává podle skutečné události v malém městečku Franklin, ve kterém místní legendy – rodina Bondurantů pašuje a pálí alkohol v době prohibice. I přes drobné historické chyby jako autorádio, kterým se chlubí Jack, či informace v úvodních titulcích, že nejstarší z bratrů Howard přežil hrůzy druhé světové války, což je na rok 1931 více než obdivuhodný čin.
Místní legendy – Howard (Jason Clarke), Forest (Tom Hardy) a Jack (Shia LaBeouf) Bondurantovi získali obdiv a respekt díky svému drsnému vystupování a vyhýbání se vězení. Do města přijíždí nový zástupce šerifa (Guy Pearce) a ten chce za každou cenu bratrům Bondurantovým zatopit. Když zmlátí mladšího z nich, začíná válka o moc.
„We’re survivors, we control the fear. And without the fear… we’re all as good as dead!“
Snímku vévodí Tom Hardy. Tato hvězda nevznikla u sci-fi Inception či v zápasníkovi Warrior, ani pod maskou Banea v The Dark Knight Rises. Teprve jako Forrest Bondurant ukazuje Hardy svoje kvality. Tom vložil do role mnoho, a jeho mručení a um dovedl z jeho charakteru vyždímat maximum. Hardyho celofilmové mručení a starost o rodinu jsou prostě luxus, který zasluhuje Oscara. Co se týče mladého a nadějného LaBeoufa, tak i ten pod vedením Johna Hillcoata předvádí talent, o kterém se mu v předešlých filmech ani nezdálo. Gary Oldman, oblíbená hvězda, se tu občas mihne a jak už je jasné, tak moc prostoru nedostane. A nakonec Guy Pearce, který by jako absolutní grázl filmu zasloužil cenu za nejhoršího a nejpodlejšího zlosyna.
„Look at you, swanning around like you’re Al Capone.“
Film je klasická gangsterka s vizualizací trochu podobnou westernu. Kamera opravdu odvedla kus práce a já tleskám nad její precizností. Co se týče hudby, tak Nick Cave exceluje. Soundtrack s pečlivě vybranými skladbami, kterým vévodí „Fire and Brimstone“, sem opravdu zapadá jako kus skládanky. Krvavé scény jsou zde taky, a ať už se jedná o prostřelenou hlavu či podřezání krku, tak k tomu režisér přistupuje opatrně a nevychutnává si nechutnost scény.
Film je podle skutečné události a je inspirovaný knihou „The Wettest Country in the World“, kterou napsal Matt Bondurant, vnuk jednoho ze zmiňovaných bratrů. Film je sestaven z drsné příběhové linie, kdy se rodina rozhodne nepodvolit zkorumpovanému zástupci šerifa a přesto, že jim hrozí konec, stejně bojují ze všech sil.
Vedle tohoto příběhu se zde objevuje romantická linie mezi Jackem a dívkou, kterou se snaží zaujmout. Film odsýpá krásným tempem a dvě hodiny utečou jako nic. Vlastně až při odchodu z kina vám dojde, že jste zažili něco naprosto úžasného. Akční scény jsou dech beroucí a v kině z nich máte opravdu zážitek, který musí ocenit každý. Závěrečnou scénu jsem sledoval s husí kůží a se slzou v oku. Dlouho mě žádná filmová scéna nedostala jako tahle.
Lawless měl obrovský ohlas na festivalu v Cannes a Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde se stal jedním z nejlépe hodnocených titulů. A já po jeho zhlédnutí vstávám a tleskám. Dlouho mě neoslovil film jako tento. Je to prostě film, který je ukutý z nejlepších součástek. Ode mě má navíc nálepku – Nejlepší.