Americké centrum pro vědu ve veřejném zájmu (CSPI) zaměřené na výživu, zdraví a bezpečnost potravin vytvořilo na základě svých výzkumů žebříček 10 nejzdravějších a pro tělo nejprospěšnějších potravin. V následujícím článku si je všechny představíme.
Vítězem se staly sladké brambory, které CSPI označilo z nutričního hlediska za nejlepší zeleninu vůbec. Obsahují velké množství vlákniny, vitamínu C a draslíku. Další jejich složkou jsou také karotenoidy, díky nimž mají i výborné antioxidační účinky.
Druhou nejzdravější potravinou je mango, které je výtečným zdrojem vitamínu A, C, draslíku, vlákniny a beta karotenu. Významně podporuje náš imunitní systém a doporučuje se i ve většině čistících kúr.
Z mléčných výrobků, jakožto hlavních zdrojů probiotických kultur, CSPI jednoznačně doporučuje bílý jogurt. Mimo jiné obsahuje kvalitní bílkoviny, vitamíny a minerální látky, především vápník. V tomto případě je však dobré dbát na správný výběr výrobce a číst informace na obalech. Obecně je za nejideálnější formu považován hustý řecký bílý jogurt, naopak odtučněné jogurty jsou o spoustu prospěšných látek ochuzeny.
Brokolice, která se umístila na čtvrté příčce, se řadí do skupiny tzv. moderní zeleniny. Její významný přínos pro lidský organismus byl totiž dokázán až v průběhu 20. století, do té doby se běžně nepěstovala. Nicméně dnes je známo, že je nejen bohatá na vitamíny, vlákninu a beta karoten, ale má především nezměnitelné protirakovinné účinky.
Nejlepším zdrojem nenasycených tuků, které se vyskytují především v rybím mase, je volně žijící losos. Jeho tuk obsahuje omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, díky čemuž výrazně přispívá k prevenci kardiovaskulárních chorob, které jsou v současnosti nejčastější příčinou úmrtí v EU.
Na šesté místo v žebříčku CSPI umístilo celozrnné chlebíčky neboli knackebroty. Považují se za nejvhodnější alternativu pečiva, protože při výběru správné značky (doporučuje se např. Wasa) získáme skvělý zdroj vlákniny, a to bez přebytečných tuků.
Každá luštěnina (bez výjimky) je ve vašem jídelníčku přínosem. Preventivně působí proti srdečně cévním onemocněním, a také snižují hladinu cholesterolu v krvi. Druhově však mírně vyniká cizrna, která je velmi cenná na kvalitní bílkoviny, železo, vápník, draslík a hořčík, ale i na některé vitamíny, např. ze skupiny B.
Osmou nejzdravější potravinou je podle CSPI vodní meloun. Z 90 % sice obsahuje vodu, ale přesto je velmi cenný na vitamíny A a C, vlákninu, beta karoten a minerály, zejména draslík. Mimo jiné je meloun výborným antioxidantem a díky nízkému podílu cukrů a prakticky žádným tukům je velmi vhodný i na uhašení žízně.
Dýňová semínka se umístila na deváté příčce díky řadě cenných látek bojujících proti poruchám s prostatou a onemocněním močových cest. Dýňový olej je bohatý na zinek, který podporuje náš imunitní systém, dále se zde hojně vyskytují vitamíny A, D, E, vitamíny skupiny D, důležité minerály a rovněž nenasycené mastné kyseliny.
V neposlední řadě patří do zdravé kuchyně samozřejmě i listová zelenina. Kapusta, špenát, listy tuřínu či mangold jsou bohaté na vitamín A, C, K, vlákninu, celou řadu minerálů a také kyselinu listovou, která výrazně omezuje riziko rakoviny kůže. Díky obsahu folátů jejich konzumace také zabraňuje stárnutí mozku.