Chladné počasí se v posledních dnech střídalo s teplotami nad nulou. Časté a rychlé přechody z tepla do zimy naší pokožce moc neprospívají. Je potom popraskaná, vysušená a podrážděná. Máme pro vás tipy, jak se o pleť v tomto zimním období starat.
Lidský organismus je zhruba z 60 % tvořen vodou. Pokud jsme vystaveni nízké teplotě, voda se z těla rychleji odpařuje a také je snížena produkce kožního mazu, který naši pokožku chrání. Aby byla naše kůže pružná a vláčná, je potřeba jí tyto úbytky vody stále dodávat, protože při nedostatečné hydrataci mohou osoby s citlivější pletí na sobě pozorovat zdrsnění kůže a její podráždění. V období mrazů se stále častěji vyskytují alergické reakce a nejrůznější typy ekzémů. Je to způsobeno právě nízkou hydratací.
1) Trpíte-li suchou pletí, připravte si doma banánovou masku. Rozmačkejte větší banán a do něj přidejte žloutek a 2 lžičky olivového oleje nebo bílého jogurtu. Směs smíchejte a naneste na pleť. Po 30 minutách pleť opláchněte.
2) Problematická bývá naopak mastná pleť. Té pomůže jablkový zábal. Na jemno nastrouhejte jedno jablko, přidejte lžičku skořice a lžičku medu. Nemáte-li zrovna doma některou ze surovin, můžete masku vytvořit z droždí a bílého jogurtu. Po 30 minutách působení vše smyjte.
3) Abychom docílili broskvového odstínu naší pleti, podstatnou úlohu hrají tzv. karotenoidy (žluté pigmenty). Ty bychom našli v mnoha druzích ovoce a zeleniny – např. v broskvích, švestkách, blumách, nektarinkách, mrkvi, tmavých hroznech a v dalších tmavších plodech. Málokdo ví, že čím tmavší zeleninu a ovoce konzumujeme, tím více těchto žlutých pigmentů dodáváme svému tělu. Navíc je v nich zvýšené množství antioxidantů, které organismus chrání např. proti stárnutí. Po konzumaci podobných potravin by se výsledky měly dostavit asi po dvou měsících.
4) Nezapomínejte na pitný režim. Ačkoli v zimě často míváme pocit, že nemáme žízeň a tekutiny nepotřebujeme, opak je pravdou. Je nezbytné našemu tělu stále dodávat vodu. Pokožka je pak vláčnější a pružná.
5) Mnoho z nás každý den používá kosmetické přípravky, krémy a podobně. V tomto chladném období roku je vhodnější používat mastnější z nich, protože v zimě se naše pleť více vysušuje. Naopak vyhýbat bychom se měli přípravkům, které kůži vysušují nebo obsahují alkohol.
6) Vydáte-li se v následujících dnech nebo týdnech na hory, nezapomínejte se chránit také opalovacími krémy s vhodným UV faktorem a slunečními brýlemi.
7) Odstraňte nečistoty – každý den se na naší pleti usazují nečistoty ze vzduchu nebo make-upu, měli bychom tudíž dbát na pravidelné a důkladné čištění pleti. Jako vhodné se ukazuje v zimě používat spíše pleťové mléko než pleťovou vodu, a to z toho důvodu, že mléko je k pleti šetrnější. Před spaním můžete na pokožku nanést ještě noční krém.
8) Pleť potřebuje vitamíny – především vitamíny A, C a D. Vitamín A je obsažen v rybím tuku, kapustě nebo třeba v kukuřici. Vitamín C pak v citrusech, květáku, brusinkách a špenátu. Vitamín D najdeme např. opět v rybím tuku, v mléce a játrech.
9) Pečovat bychom měli o pokožku celého těla – pomoci nám mohou krémy na citlivou pokožku nebo dětské olejíčky. Používejte je klidně i několikrát denně, vždy, když na kůži cítíte nepříjemné pnutí nebo vyschnutí. Pokožka by měla být neustále hydratovaná. Na rty nanášejte vhodný balzám nebo med. Díky němu budou vaše rty vyživené a hladké.
10) Kůže na rukách se v zimě hůře prokrvuje. Po každém umytí ruce namažte zvláčňujícím krémem a venku noste rukavice. Doporučujeme jednou týdně ruce namočit do mírně zahřátého olivového oleje. Poté je osušte kapesníkem a přes noc je nechte zabalené v rukavicích.