Masáž je technika terapie, při níž můžeme pomocí tlaku na skupinu svalů zmírňovat bolest, uvolňovat napětí či odbourávat stres. Také při léčení některých zranění má masáž své místo. Existuje celá řada masážních metod, v článku proto uvádíme jen některé z nich. Jsou ovšem velmi zajímavé a neméně účinné.
Masáž je v našich podmínkách vnímána jako určitý způsob rehabilitace zdravotních komplikací nebo jako následná péče po tělesném zranění. Dnes existuje více než 100 různých typů masáží, které vycházejí z kulturních zvláštností daného státu. Techniky se ale stále častěji prolínají.
Reflexní masáže
Vycházejí z předpokladu, že určité tlakové body na našem těle jsou úzce spjaty s konkrétními vnitřními orgány. Reflexním bodem orgánu, který se nachází na pravé straně těla se nachází na pravé noze a naopak.
Reflexologie je založena na myšlence, že tělem proudí energie v drahách, které se ale vlivem špatných podmínek mohou zablokovat a poté dochází k bolesti nebo nemoci. Body na nohách se mačkají palcem kolmo, stisk je vhodné opakovat 15–25x různě silným tlakem, aby došlo k uvolnění.
Podle toho, jak moc silnou bolest masírovaný člověk pociťuje, může masér odvodit, který orgán v těle nefunguje tak, jak by měl, a pravidelnými masážemi potom může docílit i úplného odeznění bolesti. Reflexní masáži se může věnovat každý, kdo se obeznámí s tím, kde se nachází ten který reflexní bod na noze a s jakým vnitřním orgánem souvisí. Tento typ masáže je vhodný např. při chronických onemocněních.
Relaxační masáž
Asi nejznámější je tzv. relaxační masáž, jejímž hlavním úkolem je odstranit napětí či psychickou nepohodu způsobenou stresem. Při masáži se využívá aromaterapie a nejrůznější vonné oleje, které nejenže působí na smysly člověka, ale také snadno prostupují kůží a díky tomu snáze dochází k uvolnění tenze. Aromatická masáž stimuluje činnost imunitního systému a zvyšuje obranyschopnost organismu před onemocněním. Vhodné je se před masáží vysprchovat, vonné olejíčky se pak lépe vstřebávají. Doporučuje se také nepít alkohol a nejíst tučná jídla, důvodem je následná pomalejší práce metabolismu, při níž nedochází k úplnému uvolnění těla.
Breussova masáž
Je velmi účinná při bolestech zad, působí dobře na svaly kolem páteře, a tak dochází k uvolnění tlaku a bolesti zádových svalů. Masáž uvolňuje energetické bloky a upravuje špatné držení těla. K Breussově masáži se používá např. třezalkový olej. Při použití oleje a speciálních masážních hmatů dojde k uvolnění nervů v oblasti páteře, které přecházejí do celého těla.
Čokoládová masáž
Tu jistě uvítají všichni milovníci této pochoutky. Jak je známo, čokoláda pozitivně působí na naši náladu a odbourává stres. Kromě toho také kakao obsažené v čokoládě zabraňuje vstupu volných radikálů do našeho organismu. Čokoláda skvěle působí proti stárnutí.
Čokoládová masáž přináší uvolnění svalů a pokožka po ní vypadá svěží. Tento druh masáže ocení ženy, které trápí strie nebo celulitida, čokoláda nerovnosti kůže účinně vyhlazuje. Čokoláda do organismu uvolňuje hormony štěstí (endorfiny a serotonin), a tak není divu, že po požití čokolády mnozí z nás mají lepší náladu. Hořčík obsažený v čokoládě zmírňuje bolesti hlavy, posiluje soustředění a působí také proti zánětům a stresu. Antioxidační látky v čokoládě dokážou zregenerovat cévy, tím je do značné míry omezen vznik srdečních onemocnění.
Medová masáž
Vyplavuje toxiny až z hloubi lidského těla, odstraňuje usazeniny a škodlivé látky z životního prostředí nebo potravin, které se v těle nahromadily v průběhu našeho života. Při masáži tyto látky vyvstanou na povrchu těla, změny jsou na kůži potom jasně patrné. Medová masáž stimuluje činnost orgánů prostřednictvím zádových svalů, které bývají masírovány nejčastěji.
Medová masáž je vhodná např. při:
- alergiích (kromě alergie na samotný med)
- bolestech hlavy
- chronickém únavovém syndromu
- depresích a nervových poruchách
- potížích s ledvinami
- výtoku a menstruačních problémech žen
- problémech s nespavostí
- chronické rýmě
- neplodnosti a mnoha dalších potížích
Medovou masáž je vhodné provádět na zádech a kloubech. Přechodně může dojít ke zhoršení stavu, ale je to pouze známka toho, že tělo začíná vylučovat škodlivé látky. Při akutních potížích masáž opakujeme 2x týdně.
Shiatsu
Shiatsu bychom mohli přeložit jako tlak prsty. Jde ale též o tlak dlaněmi, chodidly, koleny nebo lokty. Metoda pochází z Číny. Masáž, tak, jak ji známe dnes, se vyvinula v Japonsku ve 20. letech 20. století. Shiatsu je spojena s 12 meridiány (dráhami těla) a každá dráha zahrnuje určitý počet akupunkturních bodů. Cílem masáže je nastolit energetickou rovnováhu v těle. Provádí se na žíněnce na zemi a měla by trvat maximálně jednu hodinu.
Shiatsu se osvědčila při:
- bolestech hlavy, zad, kloubů a svalů
- cukrovce
- únavě
- premenstruačním syndromu
- úzkostech
- zapomětlivosti
- nespavosti
Masáže miminek (babymasáže)
Sportovní a rekondiční masáž
Posiluje kondici a podporuje dobrý fyzický stav člověka. Masírovány bývají svaly a nejvíce zatěžované části těla. Nejčastěji se používá technika tření nebo hnětení cílových oblastí za pomoci masážního oleje. Rekondiční masáž má osvěžit unavený organismus, zatímco sportovní masáž by jej měla připravit na sportovní výkon. Masáž je využívána také těsně před startem sportovce a to hlavně kvůli prokrvení svalů a prohřátí organismu.