Historický román, který má pět dílů. Jeho hlavní postava je inspirována postavou Fraktiška Václava Heka. Román však není životopisný, proto autor změnil jméno hlavní postavy. Má velký prostor pro svou fantazii, pro svou fabulaci. Celý román o pěti dílech, psal autor celých dlouhých 16. let. Jako první český spisovatel tak postihnul celou velmi složitou dobu vzniku národního obrození. Jirásek tuto dobu nelíčí jako zázrak, ale jako dílo velké vůle, námahy, lásky. Díly vycházejí postupně. Druhý díl vychází roku 1891 – 1892.
O autorovi
Alois Jirásek se narodil 23. srpna roku 1851 v Hronově. Byl to český prozaik, dramatik, autor řady historických románů. Je také jedním z představitelů realismu. Narodil se do selského rodu. Jeho otec, původem rolník a poté pekař. Měl hodně sourozenců, čtyři sestry a čtyři bratry. Navštěvoval německé benediktinské gymnázium v Broumově a české gymnázium v Hradci Králové.
Vystudoval také historii na pražské univerzitě. Žil čtrnáct let v Litomyšli, kde byl gymnaziálním profesorem. Učil dějepis a zeměpis. Roku 1888 se usadil v Praze. Od roku 1903 až do své smrti působil jako pedagog i jako spisovatel. Obnovil přátelství s Mikolášem Alešem. Navázal přátelství se Zikmundem Wintrem, K. V. Reisem, rovněž se přátelil s mladší generací jako Zdeněk Nejedlý, J. S. Machar a další.
Od roku 1909 odešel do důchodu a věnuje se pouze literární činnosti. Často navštěvuje svůj rodný Hronov, podniká však cesty i do jiných míst, kam také umisťuje svá díla. Jako jeden z prvních podepsal v květnu 1917 manifest českých spisovatelů. Účastnil se také deklarace vyhlášení Československé samostatnosti, vítal také projevem prezidenta Masaryka. Stává se poslancem Revolučního národního shromáždění Republiky československé.
Ve volbách roku 1920 získal senátorské křeslo v Národním shromáždění. V politice vydržel až do své nemoci, která mu znemožňovala psaní. Byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu a to roku 1918, 1919, 1921, 1930. Umírá 12. března 1930 v Praze, pohřben byl v rodném Hronově.
Charakteristika díla
Dílo je zasazeno do 18. až polovina 19. století na mnoha místech.
Hlavními tématy jsou Národní obrození, vlastenectví, víra, umění, rodina a odvaha.
Ústřední postavy knihy
F.L.Věk – mladý a hodný chlapec, miluje hudbu, divadlo. Je velký vlastenec, má velmi silný vztah k matce.
Matka – milá, hodná, pracovitá. Františka má velmi ráda, urovnává vztahy mezi otcem a synem.
Otec – syna miluje, avšak nedává mu to najevo. Je přísný. Nechápe Františkovu lásku k divadlu a hudbě. Ke konci života je nemocný a po krátké nemoci umírá.
Paula – plná ideálů, miluje Tháma. Když jí zmlátil učitel, oněměla, po druhém porodu se jí řeč zase vrátí. Po nějaké době však láska Paule k Thámovi vyprchává, uštěpačně se o něm vyjadřuje.
Václav Thám – miluje Paulu, je plný ideálů. S bratrem překládá díla do češtiny. Po neshodách s manželkou začíná víc pít.
Lotty – povrchní dívka, která se Františkovi vnucuje, svým chováním jej svede, aby jí políbil.
Betty – nejmladší dcera Buteauových. Dospěla a Františka si chce vzít za manžela, ten jí však nechce.
Páter Vrba – starý vlastenec, s Františkem se stávají dobrými přáteli. Pomáhá hledat strýce nejmladší Marnové.
Jazykové prostředky a stylistika
Jde o typický román, má mnoho epizod, mnoho postav, odehrává se v průběhu několika desítek let, obsáhne dvě generace a je také na různých místech.
Román je vyprávěn v er-formě.
Autor používá archaismy.
Často Věka opouštíme, a věnujeme se něčemu jinému, koho jako čtenáři neznáme, popřípadě se o něm zmínil autor jen okrajově.
Dějová linie
Františkův otec je nemocný víc a víc. Po krátké nemoci umírá. František se ujímá obchodu a brzy si zvyká, i když jeho myšlenky stále patří Praze. Jeho matka jej sama často pobízí, aby se do Prahy někdy zajel podívat. František se rozhodne, že tam pojede. Snaží se sejít s Thámem, nicméně nemůže zjistit, kde se nachází. Při hledání Tháma se seznamuje se studentem medicíny Heldem, který je náruživý hudebník a také se seznamuje s vlasteneckým páterem Vrbou. Ten žije v Praze ve výslužbě.
V divadle se schází s paní Butteauovou a ta ho pozve na návštěvu. Františka zaráží změna vztahu mezi Thámem a Paulou. Ta ho už nemiluje, vyjadřuje se o jeho vlasteneckých snahách s úšklebkem, Thám začíná zase pít. František je velmi vlídně přivítán a pozván i na další den. Betty vyrostla v krásnou dívku a Františkovi věnuje největší pozornost, snaží se ho uhnat ke svatbě. František je trošku opatrný a právě to vede k roztržce mezi ním a rodinou Butteauových.
Thám naříká, že jsou poměry v rodině rozhárané. Františka to naplňuje nepříjemným pocitem a vrací se domů roztrpčený. František se naplno věnuje obchodu. Občas se vrátí ke knihám a k hudbě. Seznamuje se s dcerou sousedky Snížkové. Doprovází Márinku i matku Snížkovou do Prahy, kde se koná korunovace Leopolda II. Snížková má mnoho kontaktů, tudíž se dostávají na všechny slavnosti.
Setkávají se i s Betty, která však Márince Františka pomluví, ten jí velmi rozhořčeně odbude. Po návratu do Prahy si František bere Márinku. K páterovi Vrbovi přivádí rychtář Vavák mladou dívku a představuje jí jako posledního ženského potomka šlechtické rodiny Maternů z Květnic. Žádá kněze, aby mu pomohl najít dívčina strýce, který žije v praze. Při hledání mu pomáhá i spisovatel Šedivý a ihned se do Maternové zamiluje.
Strýce se jim podaří najít, žije na samotě s kuchařem Ceypkem. Strýc přijímá svou příbuznou, i když se děsí toho, že dívka neumí německy, že její chování neukazuje šlechtický původ. Snaží se to vše napravit a Šedivý je učitelem mladé Maternové. Maternová se však zcela mění a poněmčuje se, na Šedivého zapomíná. Šedivý poznává, jak moc se v dívce zklamal.
Další díla autora- Dramata
- Kronika
- Povídky
- Romány
- Veselohra