Historický román, který má pět dílů. Jeho hlavní postava je inspirována postavou Fraktiška Václava Heka. Román však není životopisný, proto autor změnil jméno hlavní postavy. Má velký prostor pro svou fantazii, pro svou fabulaci. Celý román o pěti dílech, psal autor celých dlouhých 16. let. Jako první český spisovatel tak postihnul celou velmi složitou dobu vzniku národního obrození. Jirásek tuto dobu nelíčí jako zázrak, ale jako dílo velké vůle, námahy, lásky. Díly vycházejí postupně. Čtvrtý díl vychází roku 1899 – 1900.
O autorovi
Alois Jirásek se narodil 23. srpna roku 1851 v Hronově. Byl to český prozaik, dramatik, autor řady historických románů. Je také jedním z představitelů realismu. Narodil se do selského rodu. Jeho otec, původem rolník a poté pekař. Měl hodně sourozenců, čtyři sestry a čtyři bratry. Navštěvoval německé benediktinské gymnázium v Broumově a české gymnázium v Hradci Králové.
Vystudoval také historii na pražské univerzitě. Žil čtrnáct let v Litomyšli, kde byl gymnaziálním profesorem. Učil dějepis a zeměpis. Roku 1888 se usadil v Praze. Od roku 1903 až do své smrti působil jako pedagog i jako spisovatel. Obnovil přátelství s Mikolášem Alešem. Navázal přátelství se Zikmundem Wintrem, K. V. Reisem, rovněž se přátelil s mladší generací jako Zdeněk Nejedlý, J. S. Machar a další.
Od roku 1909 odešel do důchodu a věnuje se pouze literární činnosti. Často navštěvuje svůj rodný Hronov, podniká však cesty i do jiných míst, kam také umisťuje svá díla. Jako jeden z prvních podepsal v květnu 1917 manifest českých spisovatelů. Účastnil se také deklarace vyhlášení Československé samostatnosti, vítal také projevem prezidenta Masaryka. Stává se poslancem Revolučního národního shromáždění Republiky československé.
Ve volbách roku 1920 získal senátorské křeslo v Národním shromáždění. V politice vydržel až do své nemoci, která mu znemožňovala psaní. Byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu a to roku 1918, 1919, 1921, 1930. Umírá 12. března 1930 v Praze, pohřben byl v rodném Hronově.
Charakteristika díla
Dílo je zasazeno do 18. až polovina 19. století na mnoha místech.
Hlavními tématy jsou Národní obrození, vlastenectví, víra, umění, rodina a odvaha.
Ústřední postavy knihy
F.L.Věk – mladý a hodný chlapec, miluje hudbu, divadlo. Je velký vlastenec, má velmi silný vztah k matce.
Matka – milá, hodná, pracovitá. Františka má velmi ráda, urovnává vztahy mezi otcem a synem.
Otec – syna miluje, avšak nedává mu to najevo. Je přísný. Nechápe Františkovu lásku k divadlu a hudbě. Ke konci života je nemocný a po krátké nemoci umírá.
Paula – plná ideálů, miluje Tháma. Když jí zmlátil učitel, oněměla, po druhém porodu se jí řeč zase vrátí. Po nějaké době však láska Paule k Thámovi vyprchává, uštěpačně se o něm vyjadřuje. Utíká spolu se svým milencem do Německa.
Václav Thám – miluje Paulu, je plný ideálů. S bratrem překládá díla do češtiny. Po neshodách s manželkou začíná víc pít. Na vše rezignuje.
Páter Vrba – starý vlastenec, s Františkem se stávají dobrými přáteli. Žije spolu s kuchařem Ceypkem. Po vyhlášení státního bankrotu tuto zprávu nese těžce, krátce poté umírá.
Doktor Held – se seznamuje s baronkou a její neteří, do které se zamiluje. Ona však si musí vzít někoho movitějšího.
Jazykové prostředky a stylistika
Jde o typický román, má mnoho epizod, mnoho postav, odehrává se v průběhu několika desítek let, obsáhne dvě generace a je také na různých místech.
Román je vyprávěn v er-formě.
Autor používá archaismy.
Často Věka opouštíme, a věnujeme se něčemu jinému, koho jako čtenáři neznáme, popřípadě se o něm zmínil autor jen okrajově.
Dějová linie
Požár, který zachvátil skoro celé město, připravuje Františka o vše. Zůstávají mu pouze ohořelé zbytky kupeckých věcí a z knih zůstávají jen popálené svazky, jeho rodina však zraněna nebyla. Františkovi a jeho rodině pomáhají lidé, kteří si jej vážili pro povahu. I když panská vrchnost s ním měla dříve spory, dostal půjčku. Díky tomu mohl František zaplatit nejnutnější výdaje a začít stavět nový dům.
Pražští kupci, od nichž František kupoval, mu poskytli úvěr, tudíž mohl obnovit obchod. I když mu všichni pomáhali, Františka tížily velké dluhy. Navíc jeho syn Václav se dostává do let, kdy je třeba jej zaopatřit, chce dát chlapce na studia, ale obává se o finanční situaci. Našel u svých vzdálených příbuzných v Litomyšli vlídné přijetí a mohl vše potřebné vyjednat. Byl si jist, že stará teta se dvěma dospělými dcerami vynahradí synovi otcovský dům a proto se o něj vůbec nebál.
Václav nastoupil do studia na škole otců piaristů. Nejednou se mu vysmáli pro jeho nedokonalou znalost němčiny, dokonce byl potrestán potupným znamením signem a přísným trestem, když mu omylem uklouzlo české slovo. Když usmířil otce piaristu tím, že chodí k němu na soukromé hodiny, jeho osud se značně zlepšuje. Jinak však žije velmi klidně, nepoznává bídu, která v tuto dobu doléhá na obyvatele říše.
Velká drahota, nepřetržité války, to vše postihuje všechny vrstvy. Všeobecnou tíseň pociťuje i páter Vrba, který žije se starým kuchařem Ceypkem. Umí se hodně uskrovňovat. Nouze více dolehla na Tháma, který se potlouká se svou ženou a tchýní po Čechách s německou divadelní společností. Na divadlo však nemá v této době nikdo náladu, jednou dokonce vojáci zabavili povoz, takže zůstali a širé silnici zcela pouštěni s dekoracemi a s garderobou.
Po tomto incidentu Thám odchází do Prahy, kde se potají přidává ke sdružení vlastenců, v jejich čele obveseluje všechny korektor Hýbl. Thám ztrácí svůj zápal, divadlo je pro něj jen řemeslo a útěchu hledá v alkoholu. Starý a ošumělý upoutává pozornost, když si bezděky stěžuje na svou bídu. Život Pauly byl rozháraný. Nemohla zapomenout na Amlinga, svou bývalou lásku.
Dozvídá se, že se zotavuje z dlouhé nemoci a vydává se do jeho bytu a v jeho náruči zapomíná na svůj smutek. Tak to praktikuje několikrát, aniž by o tom Thám věděl. Dozvídá se to její matka a nejprve je vyděšena, poté dceři pomáhá, aby nedošlo ke katastrofě. K té však stejně dochází, kdy Thám má odejít ke společnosti. Amiling je zdráv a tak přemluvil Paulu, aby s ním utekla do Německa.
Thám nejdříve zuří, poté se odevzdává svému osudu. Doktor Held se seznamuje v domě baronky Skronské s její sličnou neteří Lory. Zamilovává se do ní a ona do něj. Baronka však s jejich láskou nesouhlasí a dává mu jasně najevo, že pro Lory chce urozeného a bohatého ženicha. Na barončino naléhání se Lory provdá za rytmistra Hanolda, manželství však šťastné není, Hanold je zpočátku zamilovaný, ale jeho láska pomalu upadává.
Lory porodila dceru Jeanettu, ale ani to jeho lásku neobnovilo. Po smrti baronky se Lory s mužem nadobro rozchází, jelikož si na zámku veřejně vydržuje milenku. Žádá o rozvod a stěhuje se do Prahy, kde bydlí i doktor Held. Roku 1811 postihla všechny obyvatele říše velká rána, je vyhlášen státní bankrot.
Hodnota papírových peněz byla snížená na pětinu. Páter Vrba tuto zprávu nese velmi těžce a zakrátko umírá. Zpráva o bankrotu doléhá i na Františka, který má mnoho dluhů. Jeho jmění klesá na pětinu, dluhy mu však zůstávají stejně vysoké.
Další díla autora- Dramata
- Kronika
- Povídky
- Romány
- Veselohra