Dášenka čili život štěněte je bezesporu Čapkovo nejznámější dílo pro dětské čtenáře a jedna z nejoblíbenějších dětských knih vůbec, a to už více než sedmdesát let. A protože je to kniha nejen zábavná a hravá, ale i inteligentní, oslovuje i čtenáře dospělé. Díky svým kvalitám se dočkala i několika zpracování jako mluvené slovo.
O autorovi
Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Patří k nejvýznamnějším českým dramatikům, prozaikům, novinářům a překladatelům 20. století. Studoval filozofii na UK v Praze i v Paříži a Berlíně. Kvůli své nemoci nemusel narukovat a bojovat v 1. sv. válce. Během války začal pracovat jako redaktor, například v Národních listech a Lidových novinách. Po válce působil také jako režisér a dramaturg Vinohradského divadla, následně byl předsedou československého svazu spisovatelů.
Ve 30. letech si uvědomoval nebezpečí fašismu a upozorňoval na ně ve svém díle. Podepsání Mnichovské dohody pak bral jako národní i osobní tragédii. Otevřeně hájil národní jednotu a svobodu. Zemřel na následky nachlazení ještě před začátkem války 25. prosince 1938.
Čapek se zajímal o fotografování, etnickou hudbu a cizí kultury, podnikl několik cest po Evropě. Jeho manželkou byla herečka a spisovatelka Olga Scheinpflugová.
Charakteristika díla
Kniha byla vydána v roce 1933. Karel Čapek je také autorem ilustrací a fotografií v knize.
Obsahem je narození a první týdny života štěněte foxteriéra jménem Dášenka.
Autor vychází z vlastního života, kdy si jeho rodina pořídila štěně. Reportážním stylem Čapek popisuje Dášenčin život, tyto pasáže prokládá také psími pohádkami. Pozorování Dášenky navíc oživuje svými komentáři a úvahami nad ní, které jsou zábavné a vtipné.
Ústřední postavy knihy
Dášenka – Dášenka je zvídavé štěně, do všeho strká svůj čumáček. Jako pravá foxteriérka je hravá a inteligentní. A ráda kouše.
Iris – Maminka Dášenky, která trpělivě snáší všechny její rozmary.
Karel Čapek – Majitel Dášenky, který ji pozoruje, vychovává, fotí ji a vypráví jí psí pohádky.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný, některá slova jsou hovorová. Jazyk je srozumitelný pro dětského čtenáře a hravý.
Styl je hodně epický, vyprávění má spád a je akční, což je podpořeno krátkými větami a dynamickými slovesy. Ve vyprávění je řada zvolání, řecnických otázek, přímé řeči.
Vyprávění probíhá v ich-formě.
Dějová linie
Rodině Karla Čapka a fence Iris se narodí štěně, které pojmenují Dášenka. Zprvu to „bylo jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo.“ Čapek zábavně a s lehkostí popisuje její první krůčky na novém světě, její první objevy. Vypráví, jak Dášenka nejdřív hodně spala a jedla. Postupně se Dášenka učí sedět i pít z misky. A především zkoumá, co všechno dokáže se svými zuby, snaží se všechno rozkousat. I mámu Iris, až má na těle spoustu lysých míst.
Když už Dášenka trochu povyroste, přijdou k Čapkům cizí lidé a odvedou si ji v aktovce domů.
Mezitím popisuje Čapek své žážitky s Dášenkou, třeba jak je těžké neposedné štěně vyfotit. A vyprávění prokládá řadou vymyšlených pohádek o psech, třeba o foxteriérech a jejich krátkých ocasech, ale i o dobrmanech, chrtech a dalších psech a psích zvycích. Pohádky mají Dášenku přimět, aby byla v klidu, a mají ji i leccos naučit. Závěrečná kapitola je i o lidech, aby Dášenka pochopila, že je součástí i lidské říše.
Další díla autora- Cestopisy
- Dramata
- Novely
- Pohádky
- Politická díla
- Povídky
- Romány
- Sbírky povídek
- Soubory fejetonů