Výlet do Španěl je dalším z cestopisných děl Karla Čapka. Do Španělska se vydal vlakem. Byl fascinován španělskou krajinou, architekturou a tajemnou atmosférou španělských měst. Pozoroval španělské zvyky a mentalitu místních a to vše popisuje ve fejetonech, které vyšly v souhrnné sbírce poprvé v roce 1930.
O autorovi
Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Patří k nejvýznamnějším českým dramatikům, prozaikům, novinářům a překladatelům 20. století. Studoval filozofii na UK v Praze i v Paříži a Berlíně. Kvůli své nemoci nemusel narukovat a bojovat v 1. sv. válce. Během války začal pracovat jako redaktor, například v Národních listech a Lidových novinách. Po válce působil také jako režisér a dramaturg Vinohradského divadla, následně byl předsedou československého svazu spisovatelů.
Ve 30. letech si uvědomoval nebezpečí fašismu a upozorňoval na ně ve svém díle. Podepsání Mnichovské dohody pak bral jako národní i osobní tragédii. Otevřeně hájil národní jednotu a svobodu. Zemřel na následky nachlazení ještě před začátkem války 25. prosince 1938.
Čapek se zajímal o fotografování, etnickou hudbu a cizí kultury, podnikl několik cest po Evropě. Jeho manželkou byla herečka a spisovatelka Olga Scheinpflugová.
Charakteristika díla
Výlet do Španěl je soubor cestovatelských črt a fejetonů, které vznikly během Čapkovy cesty do Španělska, kam se vydal vlakem. Soubor vyšel poprvé v roce 1930.
Čapek si opět všímá všeho, co je pro zemi charakteristické – její krajiny, lidé a především architektura. Věnuje se i politickým otázkám země a míšení různých kultur. Nejvíce prostoru dává městům Toledu, Barceloně či Madridu.
Prostor mají kromě popisů i autorovy úvahy.
Ústřední postavy knihy
Místní obyvatelé, které Čapek při svém putování potkává, a autor sám jako cestovatel.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný, do vyprávění je vloženo mnoho španělských slov Použit je charakteristický Čapkův barvitý a bohatý jazyk a čtivé vyprávění plné laskavého humoru.
Čapek je vypravěčem v ich-formě.
Dějová linie
Nord & Sud Expres
Do Španělska se Čapek vydal mezinárodním vlakovým expresem. Za ty tisíce kilometrů pozoruje měnící se krajinu za oknem. Nic zvláštního se během cesty nestane, jen jedna srážka vlaků. Další dobrodružství zažil při šplhání na horní lůžko ve spacím voze.
D. R., Belgique, France
Čapek se zamýšlí na přechody hranic. Fascinuje ho, jak vždycky vkročí do nového, jiného světa. Než dorazí do Španělska, překročí několik hranic a uvidí nejrůznější krajiny.
Castilla la vieja
Přestože byl Čapek ve Španělsku, spousta věcí je pro něj stála zahalená tajemstvím. Magicky na něj působí krajina, která je úplně jiná než ta česká.
Puerta del Sol
Ze všech krás Madridu vyzvihuje Čapek náměstí Puerta del Sol, Bránu Slunce. Dále zmiňuje čistění bot, které je podle něj španělským národním tancem a obřadem, je ladné. To třeba v Neapoli čistí boty zuřivě.
Toledo
Město Toledo popisuje do detailu, zmiňuje i jeho bohatou historii. Přesně vystihuje atmosféru bohatých památek i úzkých chudých uliček a oslů s nákladem vína a oleje.
Posada del Sangre
Tady se Čapek věnuje autorovi knižního hrdiny Dona Quijota M. Cervantesovi. Ten často chodil do jedné sevillské hospody, jakoby tam seděl ještě dnes. Podle Čapka se toho od jeho dob moc nezměnilo, pořád se nalévá stejné víno a podává stejné jídlo.
El Greco ó la devocion
Kapitola o malíři řeckého původu El Grecovi, kterého můžeme najít všude v Toledu. Čapek obdivuje jeho styl, ve kterém se snoubí „gotický vertikalismus“ s „barokní vichřicí“.
Goya ó el reverso
V Madridu je zase možné vidět spousta památek od malíře Goyi. Čapek vášnivě rozebírá některá jeho díla.
Andalucia
Čapek se probudil ve vlaku a z oknem uviděl krajinu Andalusie. Vypadala jako živý plot a za ním hnědá rovná pole s prořídlými stromy. Myslel si, že je ve vlaku na trati někde mezi Bratislavou a Novými Zámky.
Calles Sevillanas
O Seville všichni říkají, že je usměvavá. Všude je čisto, v oknech jsou květiny, všichni jsou milí a na ulicích voní škvarky. Nejkrásnější místa byla podle Čapka Plaza de Doňa Elvira a Plaza de Santa Cruz, na kterých mu bylo do pláče krásou a únavou.
Alcázar
Popisuje tento maurský zámek ze 13. století a jeho kouzlo Orientu. Tomuto architektonickému skvostu se maximálně obdivuje.
Jardines
V dalším fejetonu popisuje Čapek zahrady kolem Alcázaru, které jsou typicky španělské. Čapek si je nakreslil dokonce třikrát.
Mantillas
V tomto fejetonu se obdivuje ženám ze Sevilly. Jsou drobné, s černými vlasy a očima, s tmavou kůží. Nosí nejčastěji černé šaty. A vypadají posvátně i hříšnicky dohromady. Jsou hrdé. A jako korunu nosí mantilu, krajkový závoj.
Corrida
Fejeton o coriddě napsal s kočkou v klíně. Z býčích zápasů měl smíšené pocity, něco se mu líbilo, něco působilo trapně. Nejhezčí podle Čapka byl slavnostní nástup zápasníků do arény. Popisuje také speciální soutěž „frente a frente“.
Lidia ordinaria
Tady popisuje druhou část corridy – zápas v obyčejném stylu, který je podle něj trapný. Autenticky líčí zápas a chování matadorů i chulos.
Flamencos
Vypráví o tomto cigánském a mauerské tanci s příchutí Orientu. V Čapkově fejetonu drnčí kytary a zní kastaněty, dřevěné podpatky a pokřiky.
Bodega
V tomto fejetonu představuje Španělsko jako zemi vína. Každá oblast produkuje svá vína se svým vlastním příběhem. Ta kastilská podněcují statečnost, katalánská dávají lehkost jazyku atd.
Caravella
Tady mluví Čapek o lodi, která kotví blízko Torre del Oro. Má být podobná Santa Marii, na které objevil Kolumbus Ameriku. Čapek měl možnost si ji prohlédnout.
Tibidabo
Tibidabo je kopec nad Barcelonou. Kromě úžasné vyhlídky na město s jeho bílými domečky a na moře i hlučný a špinavý přístav tam jsou houpačky, kostel i kavárny.
Sardana
Sardana je je katalánská muzika. Je drsná, rustikální a veselá jako celý kraj. A místní lidé nosí alpargatas, římské sandály. A před královským zámkem stojí gardisti v katalánských papučích a s cylindrem.
Vuelta
Čapek je na cestě domů a mrzí ho, že neviděl vše, třeba Santiago a Salamanku. Popisuje tu radost, když člověk uvidí nebo nahmatá něco poprvé. Ale stejně se nakonec těší domů na oranice a jabloňové sa
Další díla autora- Cestopisy
- Dramata
- Novely
- Pohádky
- Politická díla
- Povídky
- Romány
- Sbírky povídek
- Soubory fejetonů