Ačkoli to tak nevypadá, léto je tady, a tak máme opět možnost nakoupit si z nepřeberného množství čerstvého ovoce. Každé z nich přitom obsahuje řadu vitamínů, minerálů a tělu prospěšných látek, které podporují naše zdraví. Náš miniseriál o ovoci právě začíná. A vezmeme to pěkně podle abecedy.
Každý den bychom měli sníst alespoň kousek ovoce. Nejen že nás osvěží, ale navíc prospěje našemu organismu. Vyberte si dle vlastní chuti.
Ananas
Obsahuje řadu významných vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Je bohatý na vitamíny B1, B6, vitamín C, betakaroten – provitamín vitamínu A. Je zdrojem kyseliny listové a najdeme v něm i stopové prvky jako jsou vápník, hořčík, draslík, zinek, železo, sodík, mangan, síru, fosfor a enzym, který pomáhá štěpit bílkoviny v našem těle, tzv. bromelain.
Ananas brání zadržování vody v těle, zároveň čistí a chrání organismus. Kromě toho rozpouští usazeniny v cévním systému a snižuje srážlivost krve. Posiluje kosti a pomáhá dásním. Plátek ananasu po každém jídle zmírní příznaky syndromu dráždivého tračníku, nevolnost, zácpu a nadýmání.
Avokádo
Je vhodným ovocem pro sportovce a vegetariány nebo osoby, které nemohou konzumovat živočišné tuky. V avokádu je obsaženo až 20 % tuku, který ovšem zastupují tělu prospěšné nenasycené mastné kyseliny. Dále obsahuje karoteny a vitamín E, antioxidanty, díky kterým se regenerují buňky, zbavují tělo toxinů a velmi prospívají naší pleti a vlasům. Avokádo je bohaté na vitamín B a C. Minerální látky zde zastupuje měď – důležitá pro metabolisms cukrů, krvetvorbu a naše duševní zdraví. Draslík snižuje krevní tlak a podporuje činnost srdce. Jako doplněk stavy jej konzumují lidé, které trápí gastritida a žaludeční vředy.
Banán
Obsahuje vitamíny skupiny A, B a C. Výborně dodává energii, proto je vhodné jíst banán k snídani nebo jako svačinu kdykoli během dne. Draslík v banánu prokazuje našemu tělu službu, když reguluje zadržování vody v těle. Naproti tomu sodík vodu zadržuje; jestliže ho máme v těle příliš, zvyšuje se nám krevní tlak, trpíme otoky a pocity těžkosti nohou. Pozitivně působí rovněž na správnou funkci nervů a svalů. Důležité je zmínit další minerály – železo, fosfor, zinek, vápník a hořčík, které prospívají naší fyzické i mentální kondici. Banánová dieta se často předepisuje při potížích s trávením.
Broskev
Je bohatá na vitamín B, provitamín A, kyselinu listovou, fosfor, draslík, hořčík, železo, zinek a vápník. Hořčík a niacin dokáží zlepšit naši náladu. Pozitivně působí na zklidnění organismu a proti podrážděnosti. Posiluje srdce, krevní oběh a cévy. Vedle toho posiluje imunitní systém, pomáhá proti kašli a astmatu a je výborným pomocníkem při hubnutí.
Borůvky
Chrání imunitní systém a buňky před volnými radikály díky karotenu. Říká se, že borůvky omlazují. Čistí krev a dodávají životní energii. Pomáhají při průjmech a dalších střevních potížích. Snižují hladinu cholesterolu a tuku. Vhodné je konzumovat borůvky jako prevenci proti infekcím. Rovněž posilují imunitní systém. Zažíváte-li stresující, neklidné období, pak jsou borůvky tím pravým právě pro vás! Mírně snižují hladinu cukru v krvi, a tak jsou vhodné i pro diabetiky. Navíc prý zlepšují vidění.
Citrón
Citrón nám prospívá zejména v zimním období, protože povzbuzuje imunitu a bojuje proti infekcím. Šťáva z citrónu odvádí z těla usazené soli. Při kloubních potížích se doporučuje každodenní pití zředěné šťávy a potírání kloubů. Éterické oleje obsažené v citrónu rozpouští žlučové kameny a snižují horečku. Citronová šťáva (i v salátech) čistí játra a ledviny. Má antibakteriální účinky. Její pravidelné pití ve zředěné podobě reguluje tělesnou váhu, pomáhá při pálení žáhy a zlepšuje trávení. Navíc snižuje vysoký krevní tlak, zlepšuje krevní oběh a aktivně pomáhá proti trombóze.
Datle
Datle jsou výborným zdrojem vitamínu C a rozpustné vlákniny. Nedráždí střeva ani žaludek. V datlích se ovšem vyskytuje tyramin, který u citlivějších osob může způsobovat migrény. Datle mají vysoký obsah cukru a jejich časté pojídání v sušené podobě přispívá k tvorbě zubního kazu a nemocem dásní.
Grapefruit
Grapefruit dělíme podle barvy jeho dužiny – může být žlutá, oranžová nebo růžová. Poslední dva zmíněné jsou výbornou prevencí proti rakovině. Dužina obsahuje malé množství sacharidů, lipidů a proteinů. Z minerálů v grapefruitu najdeme vápník, hořčík a draslík. Flavinoidy napomáhají lepšímu proudění krve a mají antioxidační účinky. Růžový grapefruit obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A. Grapefruity ochraňují stěny cév, aby se zde neukládal cholesterol. Využívají se při léčbě srdečních chorob. Snižují krevní tlak, a tak by lidé trpící hypertenzí měli jíst grapefruity ve vyšších dávkách.
Hrozny
Hrozny obsahují až 85 % vody. Zbytek tvoří vitamíny, především vitamín C (urychluje spalování tuků). Dále pak minerály a stopové prvky – draslík odvádí z těla přebytečné tekutiny a chrání naše srdce; vláknina; kyselina vinná – vyplavuje škodlivé látky a jednoduchý hroznový cukr, rovněž působí močopudně. Hroznový cukr dokáže postupně uvolňovat energii, takže ji dokážeme využívat po delší dobu a také udržet déle pozornost a fyzickou i psychickou aktivitu. Draslík v hroznech podporuje srdce a nervový i svalový systém. Hrozny jsou výtečným antioxidantem. Pití hroznové šťávy snižuje krevní tlak a riziko vzniku rakoviny.