Léto je v plném proudu, a tak si s oblibou dopřáváme zdravé dobroty v podobě čerstvého ovoce. V parných dnech nás skvěle osvěží a dodá energii. Právě nyní je tedy ten správný čas na druhý díl naší abecedy zdraví.
Pojďme se společně podívat na dalších 9 druhů ovoce a na to, čím konkrétně prospívají našemu tělu a zdraví.
Hrušky
Hrušky obsahují více než 80 % vody. Ta poté čistí střeva a zmírňuje nebo úplně odstraňuje střevní potíže. V hruškách najdeme také pektin, škrob, třísloviny, vitamín B, C, provitamín A, kyselinu listovou, vápník, zinek, draslík, železo, jód, hořčík mnohé další látky. Vláknina např. napomáhá lepšímu trávení. Hrušky čistí organismus, posilují imunitní systém a účinně snižují horečku.
Jablka
Některé druhy jablek jsou bohatým zdrojem vitamínu C (výborný antioxidant), díky kterému nám lépe funguje imunitní systém. Mají vysoký obsah fruktózy (jednoduchý cukr). Vstřebává se pomaleji, to znamená, že hladina cukru v krvi je stabilnější. Syrová jablka bývají dobrým pomocníkem proti zácpě, naproti tomu jablka dušená pomáhají proti průjmu. Při zánětlivých onemocněních kůže můžete jablka použít jako obklad.
Jahody
Jahody obsahují kyselinu listovou a draslík. Mangan přispívá k dobrému fungování metabolismu. Tento stopový prvek vyživuje mozek a nervy, podporuje libido a naše kůže a vlasy jsou zásobeny barevnými pigmenty. Napomáhá rovněž dobré funkci štítné žlázy. Jahody dokáží zbavit střeva jedovatých látek, posilují imunitní systém a růst buněk a snižují krevní tlak. Jahody zmírňují trávicí obtíže. Třísloviny, které bychom v jahodách našli, působí protizánětlivě.
Kiwi
Je všeobecně známo, že kiwi je bohaté na vitamín C, který chrání proti respiračním onemocněním (astma). Dokáže snížit dušnost, zejména u dětí. Obsahuje řadu fytonutrientů (přírodní biologické části rostlinné stravy, které chrání naše zdraví). Kromě toho v kiwi najdeme i vitamíny a minerální látky (mangan, fosfor, měď, draslík), které podporují zdraví. Kiwi chrání DNA lidských buněk proti oxidaci. Z vitamínů obsažených v kiwi můžeme jmenovat vitamín A, C a E. Antioxidanty rozpustné v tucích nebo ve vodě chrání naše tělo před volnými radikály. Vláknina kontroluje krevní cukr a podporuje kardiovaskulární systém a zdraví tlustého střeva. Konzumace 2-3 plodů kiwi napomáhá ke snížení rizika tvorby krevních sraženin a lipidů. Kiwi můžete použít místo acylpirinu.
Liči
Liči je exotické ovoce červené barvy. Dováží se k nám zralé a tak jej poté můžeme hned konzumovat. Plody liči obsahují cukr, vitamíny skupiny B a C a minerální látky (fosfor, vápník, hořčík a železo). Liči se dá snadno vypeckovat a zbavit slupky. Po přezrání mění liči červenou barvu na hnědou a ztrácí svou typickou chuť.
Limetka
Limetka je snadno rozpoznatelná svou citrusovou chutí a vůní. Zbavuje tělo nečistot, ale slouží také k výrobě parfémů nebo jako ozdoba slavnostní tabule či nejrůznějších nápojů. Má jemnou osvěžující chuť a někdy se jí říká také zelený citrón. Limetka patří mezi citrusové plody, a tak není překvapivé, že obsahuje vitamín C a kromě minerálních látek také hořčík, fosfor, vápník, železo a draslík.
Maliny
Obsahují kyselinu salicylovou, která účinně brání horečnatým onemocněním. Konzumace malin se doporučuje při revmatismu nebo některých ledvinových a jaterních chorobách. Díky vitamínu A se maliny využívají při léčbě očních potíží. V čínské medicíně se hojně používaly proti šerosleposti. Vitamín P zpevňuje cévy v oku. Působí proti zánětům a snižují cholesterol. Vhodné jsou rovněž při anémii. Maliny přispívají k lesku a hustotě vlasů, zároveň i k tomu, aby byla naše pleť dostatečně pružná. Dokáží snižovat krevní tlak a účinné jsou při nachlazení. Zužitkovat můžeme i listy maliníku, především ke kloktání při zánětech dutiny ústní nebo při kožních chorobách. Také dobře působí proti průjmům.
Mandarinka
Mandarinky kromě vitamínu C obsahují pektin (rozpustná vláknina), který snižuje cholesterol. Antioxidant ve formě vitamínu C chrání proti některým typům rakoviny.
Mango
Tropické ovoce mango má vysoký obsah tří antioxidantů – vitamínu C, E a beta karotenu. Ty chrání buňky před volnými radikály a degenerací. Mango dokáže celkově posílit organismus a využívá se při očistných kúrách nebo rekonvalescenci po nemoci, přímo v období onemocnění nebo jako prevence. Mango příznivě působí při rýmě, zánětech krku a kašli. Obsahuje vitamín A a tím zlepšuje náš zrak (pomáhá zejména proti šerosleposti), ale také zinek, mangan, hořčík, draslík a měď a vitamín B (doplňuje vitamín B6 – pyridoxin). Jestliže nám v těle chybí, jsme nervózní, nesoustředění a můžeme trpět nespavostí nebo dokonce depresemi. Máme-li nedostatek vitamínu B6, naše pleť je ochablá a projeví se na ní akné. Mangan, měď a beta karoten přispívají ke zdravé barvě a pigmentaci pleti. Kyselina pathotenová (B5) oživuje barvu a kvalitu vlasů a zabraňuje jejich vypadávání. Zinek obsažený v mangu regeneruje a podporuje mladistvý vzhled pokožky. Mango lze použít i jako pleťovou masku. Vyrábějí se z něj rovněž přípravky k ošetření pleti, např. po opalování.