Díky našemu miniseriálu o ovoci nyní budete vědět, které z nich je dobré konzumovat při konkrétních zdravotních potížích a pravidelným doplňováním vitamínů, minerálů a dalších látek, které ovoce obsahuje, jim možná dokážete i předejít.
Série článků o pozitivních účincích ovoce na naše zdraví se chýlí ke konci. V předchozích dvou pokračováních jsme se seznámili s jeho nejznámějšími druhy a dnes nás čeká poslední díl abecedy zdraví. Zaměříme se v něm na meruňky, olivy, ostružiny, pomeranč, pomelo, rybíz, švestky, třešně a višně.
Meruňky
Díky meruňkám a provitamínu A si můžeme udržet lepší stav zraku. Konzumace meruněk se doporučuje při chronickém podráždění spojivek, při svědění nebo ztrátě ostrosti vidění v důsledku atrofie čoček a šerosleposti. Obsahují železo, které pomáhá při anémii. Provitamín A rovněž zvyšuje odolnost proti infekcím. Meruňky se tedy využívají při zánětu sliznice, hltanu, zánětu nosních dutin nebo při ekzémech. Jste-li malátní, nervózní, trpíte depresí nebo sníženou chutí k jídlu, pak jsou meruňky to pravé právě pro vás.
Olivy
Olivy jsou bohaté na vitamín K, A, E a D a obsahjí antioxidanty. Patří do kategorie tuků a přesto pomáhají při hubnutí a dodávají tělu energii. Olivy zastavují proces stárnutí a jsou skvělou prevencí proti civilizačním, srdečním a cévním onemocněním. Spolu s olivami konzumujeme olivový olej. Nejkvalitnější oleje s nejvýraznější chutí nazýváme extra panenské. Pocházejí z prvního lisování při nízkých teplotách. Tzv. oleje Pomace nebo Sansa d´oliva se vyrábějí ze zbytků a obsahují méně zdraví prospěšných látek.
Ostružiny
Vitamín C v ostružinách podporuje imunitu a detoxikaci organismu. Jsou bohaté na karoteny (antioxidanty, které zbavují těla volných radikálů, regenerují sliznice a dodávají naší pleti zdravou barvu). Ostružiny obsahují také vitamíny skupiny B, minerály (fosfor, železo, draslík, vápník a hořčík). Konzumace ostružin je v vhodná při angínách, chřipkách, kašli, zánětu dutin nebo při rekonvalescenci. Léčí a zpevňují cévy a podporují mužskou potenci. Bioflavonoidy( látky chránící tělo před oxiadací) v ostružinách jsou důležité při cévních potížích jako jsou křečové žíly, slabé cévní stěny, vysoký krevní tlak, hemeroidy nebo problémy s erekcí u mužů. Zmíněné bioflavonoidy posilují vazivo a regenrují cévní stěny, zlepšují průtok krve a zpomalují stárnutí organismu.
Pomeranč
Mimořádně vysoké množství vitamínu C je výborným preventivním prostředkem proti únavě či nachlazení. V období chřipek bychom měli konzumaci pomerančů přirozeně zvyšovat. Pomeranče snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi nebo tělesnou teplotu. Obsahují pektiny, které podporují zažívání a dodávají našemu organismu hořčík.
Pomelo
Dužina pomela bývá málo šťavnatá, sladká nebo sladkokyselá a voní po ostružinách. Obsahuje především vitamín C a železo. Prospívá nám v boji proti srdečním onemocněním a snižuje špatný cholesterol v krvi. Pomelo chutná jako nehořký, mírně kyselý grep.
Rybíz
Jedna bobulka rybízu obsahuje až 2 mg vitamínu C, 40 bobulí tedy pokryje denní doporučenou dávku tohoto vitamínu. Rutin (vitamín P) hraje důležitou roli pro zdraví našeho cévního systému. Vitamíny skupiny B jsou nejvíce zastoupeny niacinem (vitamín B3) a kyselinou pantothenovou (vitamín B5), které prospívají našim nervům, vlasům a kůži. Rybíz je bohatý na karoteny – antioxidanty, které se v těle přetvářejí na vitamín A a chrání zrak a sliznice. Stopové prvky, vápník, hořčík, mangan, železo, draslík, pektin a nenasycené mastné kyseliny posilují naši kondici a imunitní systém. Rybíz se hodí při léčbě nachlazení a virových infekcích (chřipka, záněty dutin, infekce sliznic, bronchitida, angína). Pokud trpíme na křečové žíly, vysoký krevní tlak, hemeroidy, otoky končetin nebo modřiny, měli bychom do jídelníčku zařadit především černý rybíz.
Švestky
Švestky obsahují mnoho vitamínu skupiny B, např. vitamín B12 – kabalamin – je důležitý pro krvetvorbu. Jeho konzumací přecházíme anémii. Vitamín H (biotin) je nezbytný pro látkovou výměnu a pečuje o krásu naší pokožky, vlasů a nehtů. Vitamín E je silný antioxidant, který chrání buňky v těle před poškozením. Skvěle působí jako prevence některých druhů rakoviny a některých kardiovaskulárních chorob (mrtvice, infarkt). Udržuje zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Švestky jsou skvělou zásobárnou minerálů – obsahují draslík (podporuje srdce, svaly, nervy), fosfor (látková přeměna, zuby, kosti), železo (krvetvorba, okysličování buněk), hořčík (metabolismus, mozek, svaly), vápník (kosti, zuby, nervy) a menší množství zinku a síry. Švestky se používají jako přírodní projímadlo. Zbavují tělo tuku, své místo mají tedy i při hubnutí. Přiměřená a vyvážená konzumace švestek preventivně působí proti rakovině střev.
Třešně
Proteiny a tuky bývají v třešních zastoupeny asi 1 %. Rovněž obsahují vitamíny A, B, C, E, minerály a stopové prvky jako vápník, hořčík, železo, sodík, draslík, zinek, měď či mangan. Organické kyseliny (kyselina jablečná, jantarová a citronová) podporují trávení a čistí krev. Třešně snižují hladinu cholesterolu v krvi. Působí i jako projímadlo a antioxidant. Diuretický (močopudný) a očistný účinek třešní urychluje snižování nadváhy. Padesát procent sacharidů obsažených v třešních tvoří fruktóza, mohou je tedy v přiměřeném množství konzumovat i diabetici. Jakoukoli „třešňovou kúru“ by ale měli nejdříve konzultovat s lékařem.
Višně
Pomáhají s vylučováním kyseliny močové, podporují tedy léčbu dny. Višně by měli konzumovat všichni, kdo mají potíže se správným fungováním štítné žlázy. Také pomáhají při zácpě a působí protizánětlivě. Višňová šťáva stimuluje imunitní systém.