O antioxidantech se mluví hodně, hlavně jako o látkách příznivých pro naše tělo. Víte ale, co antioxidanty vlastně jsou, a proč a jak našemu tělu pomáhají?
Každý ví, že bez kyslíku by nemohl existovat život. Méně lidí ale ví, že kyslík může být pro naše tělo i nebezpečný, především pokud se nachází uvnitř našeho těla. Mám na mysli kyslíkové radikály, které pro naše tělo mohou být nanejvýš škodlivé. Tyto látky jsou vysoce reaktivní a velmi rády se spojují s jinými sloučeninami, které mění. Tím mohou poškozovat buňky a imunitní systém. Dokonce mohou napomoci vzniku mnoha nemocí, ucpávání tepen, ničení kloubů a nervové soustavy a zvýšit riziko vzniku rakovinných buněk.
Radikály se v našem těle sice tvoří přirozeně, ale jejich nadměrné tvoření ovlivňuje mnoho faktorů, kterým se ne vždy můžeme vyhnout. Mezi tyto faktory patří kouření, pití alkoholu, konzumace uzenin a mastných jídel, pobývání v zakouřeném prostředí, ale i stres nebo dlouhý pobyt na přímém slunci.
Antioxidanty jsou oproti tomu látky, které chrání naše tělo právě proti těmto radikálům. Přirozené antioxidanty se vyskytují v přírodě a v potravinách, které se přirozeně vyskytují. Dají se užívat i v podobě tablet jakožto doplňku stravy, ovšem přírodní antioxidanty jsou mnohem účinnější. Snad nejčastěji se ve spojení s nimi mluví o čaji, avšak největší zdroj antioxidantů, který většina z nás získává, pochází z kávy.
Zdrojem antioxidantů jsou pro nás i jablka a cibule. Ačkoli samy o sobě nemají žádné významné účinky, vzhledem k množství, v jakém je konzumujeme, jsou pro nás velmi významné. Vyskytují se ale i v borůvkách, ostružinách, kopru, oreganu a mnoha dalších.
Mezi antioxidanty patří například:
- vitamín A a karotenoidy (mrkev, dýně, brokolice, rajčata, broskve, atd.)
- vitamín E (ořechy, listová zelenina, celozrnné potraviny, atd.)
- vitamín C (citrusy, jahody, rajčata, listová zelenina, atd.)
- selen (ryby, vejce, česnek, červené maso, atd.)
- flavonoidy (granátové jablko, hroznové víno, červené víno, brusinky, atd.)