Kdo by neznal máršmelouny! Sladká pěna z cukru, želatiny a škrobu obarvená a navoněná, dá se dokonce opékat. Psychologové jí používají jako testovací nástroj, aby zjistili, jak se dokážeme ovládat a co to pro nás znamená.
Tzv. Marshmallow test probíhá jednoduše: do místnosti zbavené jiných lákadel, vizuálních i jiných posadí psychologové malé dítě. Na talířek před něj dají jeden kousek lákavé pěny s tím, že když ho dítě nesní, dokud se nevrátí, dostane druhý. Někdo odolá, někdo ne.
Zajímavé je, že když psychologové sledovali testované děti dlouhodobě několik let, zjistili, že ty děti, které si vedly v testu dobře, tj. dokázali svému pokušení odolat a hedonické uspokojení ze sladkosti odložit, byli úspěšnější i v životě. Ve studiu, v práci, v průměrném výdělku. Zřejmě tedy naše schopnost se ovládat, odkládat spotřebu a jednoduché požitky přispívá značně k budoucímu úspěchu.
Pokud byste si chtěli vyzkoušet, jak jste odolní proti pokušení vy sami, doporučujeme vybrat si nejlákavější a nejnávykovější mls, jaký si umíte představit: slané brambůrky, oblíbenou čokoládu, belgické pralinky atp. První pokus může být podobný, jako ve videu. Dejte si lákadlo před sebe a zkuste ho 15 minut pozorovat, aniž byste ho snědli. A nesmíte se ničím rozptylovat: žádný mobil, televize, hudba, knížka… Těžší varianta spočívá v tom, že si nejdřív jeden, dva, tři, pět kousků dáte (předem si stanovte povolený počet), a pak si řeknete dost. A vydržíte si 15 minut nevzít další, samozřejmě s lákadlem na dosah ruky.
Publikováno ve spolupráci s portálem EfektivníUčení.cz.