Historický román, který má pět dílů. Jeho hlavní postava je inspirována postavou Fraktiška Václava Heka. Román však není životopisný, proto autor změnil jméno hlavní postavy. Má velký prostor pro svou fantazii, pro svou fabulaci. Celý román o pěti dílech, psal autor celých dlouhých 16. let. Jako první český spisovatel tak postihnul celou velmi složitou dobu vzniku národního obrození. Jirásek tuto dobu nelíčí jako zázrak, ale jako dílo velké vůle, námahy, lásky. Díly vycházejí postupně. Třetí díl vychází roku 1896 – 1897.
O autorovi
Alois Jirásek se narodil 23. srpna roku 1851 v Hronově. Byl to český prozaik, dramatik, autor řady historických románů. Je také jedním z představitelů realismu. Narodil se do selského rodu. Jeho otec, původem rolník a poté pekař. Měl hodně sourozenců, čtyři sestry a čtyři bratry. Navštěvoval německé benediktinské gymnázium v Broumově a české gymnázium v Hradci Králové.
Vystudoval také historii na pražské univerzitě. Žil čtrnáct let v Litomyšli, kde byl gymnaziálním profesorem. Učil dějepis a zeměpis. Roku 1888 se usadil v Praze. Od roku 1903 až do své smrti působil jako pedagog i jako spisovatel. Obnovil přátelství s Mikolášem Alešem. Navázal přátelství se Zikmundem Wintrem, K. V. Reisem, rovněž se přátelil s mladší generací jako Zdeněk Nejedlý, J. S. Machar a další.
Od roku 1909 odešel do důchodu a věnuje se pouze literární činnosti. Často navštěvuje svůj rodný Hronov, podniká však cesty i do jiných míst, kam také umisťuje svá díla. Jako jeden z prvních podepsal v květnu 1917 manifest českých spisovatelů. Účastnil se také deklarace vyhlášení Československé samostatnosti, vítal také projevem prezidenta Masaryka. Stává se poslancem Revolučního národního shromáždění Republiky československé.
Ve volbách roku 1920 získal senátorské křeslo v Národním shromáždění. V politice vydržel až do své nemoci, která mu znemožňovala psaní. Byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu a to roku 1918, 1919, 1921, 1930. Umírá 12. března 1930 v Praze, pohřben byl v rodném Hronově.
Charakteristika díla
Dílo je zasazeno do 18. až polovina 19. století na mnoha místech.
Hlavními tématy jsou Národní obrození, vlastenectví, víra, umění, rodina a odvaha.
Ústřední postavy knihy
F.L.Věk – mladý a hodný chlapec, miluje hudbu, divadlo. Je velký vlastenec, má velmi silný vztah k matce.
Paula – plná ideálů, miluje Tháma. Když jí zmlátil učitel, oněměla, po druhém porodu se jí řeč zase vrátí. Po nějaké době však láska Paule k Thámovi vyprchává, uštěpačně se o něm vyjadřuje. Nachází si milence.
Václav Thám – miluje Paulu, je plný ideálů. S bratrem překládá díla do češtiny. Po neshodách s manželkou začíná víc pít. Dozvídá se, že je mu Paula nevěrná.
Betty – nejmladší dcera Buteauových. Dospěla a Františka si chce vzít za manžela, ten jí však nechce. Vystřídala mnoho milenců a s jedním je dokonce těhotná.
Páter Vrba – starý vlastenec, s Františkem se stávají dobrými přáteli. Žije spolu s kuchařem Ceypkem a sledují spolu dění a válku.
Medik Held – potkává se s Františkem při cestě do Prahy, je dostuduje a hledá pacienty.
Jazykové prostředky a stylistika
Jde o typický román, má mnoho epizod, mnoho postav, odehrává se v průběhu několika desítek let, obsáhne dvě generace a je také na různých místech.
Román je vyprávěn v er-formě.
Autor používá archaismy.
Často Věka opouštíme, a věnujeme se něčemu jinému, koho jako čtenáři neznáme, popřípadě se o něm zmínil autor jen okrajově.
Dějová linie
František se seznamuje na své cestě do Prahy s medikem Heldem, ten právě dokončuje svá studia a hledá pacienty. Líčil pátera Vrbu, který trpí dnou a je zavolán i k Thámovi domů, kde je nemocná stará Butteauová. Thámova rodina se hroutí, Thám hodně pije, Paula má milence, herce Amlinga. I když Thám tuší, že je mu Paula nevěrná, neustále jí omlouvá a vinu svaluje na tchýni a na Betty.
Thám má odjet s divadelní společností do Teplic a chce vzít Paulu sebou, ta však nechce pryč od svého milence. Nepřímým působením Helda se odhodlává k cestě do Prahy. František zatím spokojeně žije se svou rodinou, jeho nejvíc naplňuje obchod a jeho rodina. Narodil se mu syn a má navíc další radosti a starosti, takže na Prahu moc nemyslí. Při jedné návštěvě Prahy František nepřímo způsobuje, že Thám odhaluje nevěru své ženy a v Thánově rodině propuká velká hádka.
Thám vyčítá ženě nevěru, ona mu zase tvrdí, že jí zanedbává. Hrozí celé rodině, že se od něj musí odstěhovat. Sám žije několik dnů uzavřený jen ve své místnosti. Held i František si myslí, že by se měl Thám změnit a něco udělat se svým životem. Kdyby se jeho tchýně a Betty odstěhovaly jinam, bylo by to lepší, ale ty se brání natolik, že nakonec u Tháma zůstávají.
Po několika dnech se Thám s Paulou usmiřuje, ale Paula se nechce Amlinga nijak vzdát. Thám se zlobí na Betty, proto jí zakázal vstup do domu. Betty vystřídala mnoho milenci a z nich téměř žila, jelikož její gáže z herectví není nijak velká. Když se František vrací z Prahy, podává žádost, aby mohl mít ochotnické sdružení k provozování divadelních her. Úřady, u kterých nebyl František velmi příznivě zapsán, jeho žádost zamítly.
Františka se však toto zamítnutí nijak nedotklo, protože to čekal. Do rodiny navíc přibyla i dcera, která jej zaměstnávala. Navíc, nebyl moc dobrý čas pro divadlo a neustále války s Francií k sobě poutají všechnu pozornost. I v Praze lidé pociťují důsledky válečné doby. Válka a různé osudy bojujících stran byly předmětem denního hovoru. A to především pátera Vrby a starého kuchaře Ceypka, ten žil po smrti svého pána osaměle.
I Thám byl velmi nepříjemně poznamenán touto dobou, byl propuštěn z divadla. Podařilo se mu však uchytit se u jiné společnosti, kde ho, i když nerada, Paula následovala. Stará Butteauová zůstala kvůli Betty v Praze, jelikož ta se stala matkou a opustil jí její milenec. Matka s Betty žily docela bídně, občas jim pomohl doktor Held. Páter Vrba a Ceypek v Praze jsou nadšení statečným ruským vojskem a vojevůdcem Suvorovem.
I František neustále sleduje dění na válečném poli, podniká cestu, aby se podíval na ruské ležení a o něco později i na zajaté Francouze. Františkova náklonnost k Francouzům byla známá. Úředně mu byly konfiskovány francouzské knihy a na jeho protest mu byly téměř všechny vráceny. Ke všemu stíhá Františka poměrně velká rána, požár ničí celý dům i všechno jmění. Zachránil si pouze jen život a je těžce popálen.
Další díla autora- Dramata
- Kronika
- Povídky
- Romány
- Veselohra