Juraj Hordubal se po osmi letech práce v zahraničí vrací domů do Podkarpatské Rusi, kde se mezitím vše změnilo, nikdo ho nevítá. Tak začíná Čapkova novela Hordubal z roku 1933. Na pozadí skutečného příběhu rolníka, kterého zavraždila manželka s milencem se Čapek zamýšlí nad otázkami pravdy, lidského poznání i jednoznačnosti viny.
O autorovi
Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Patří k nejvýznamnějším českým dramatikům, prozaikům, novinářům a překladatelům 20. století. Studoval filozofii na UK v Praze i v Paříži a Berlíně. Kvůli své nemoci nemusel narukovat a bojovat v 1. sv. válce. Během války začal pracovat jako redaktor, například v Národních listech a Lidových novinách. Po válce působil také jako režisér a dramaturg Vinohradského divadla, následně byl předsedou československého svazu spisovatelů.
Ve 30. letech si uvědomoval nebezpečí fašismu a upozorňoval na ně ve svém díle. Podepsání Mnichovské dohody pak bral jako národní i osobní tragédii. Otevřeně hájil národní jednotu a svobodu. Zemřel na následky nachlazení ještě před začátkem války 25. prosince 1938.
Čapek se zajímal o fotografování, etnickou hudbu a cizí kultury, podnikl několik cest po Evropě. Jeho manželkou byla herečka a spisovatelka Olga Scheinpflugová.
Charakteristika díla
Hordubal je Čapkova novela, která byla vydána v roce 1933. Hned v roce 1937 byla zfilmovaná.
Hordubal je součástí tzv. noetické trilogie společně s novelami Povětroň a Obyčejný život. Trilogii spojují filozofické myšlenky a závěry. Projevuje se v ní jeho humanismus, soucit s člověkem. Všechny novely se tedy zabývají poznáním, možnostmi a způsoby lidského poznávání. Hordubal vypráví příběh horníka Hordubala, který se po osmi letech práce v zámoří vrací domů na Podkarpatskou Rus k rodině, kde se zatím vše změnilo.
Na jeho příběhu Čapek vyslovuje hlavní myšlenku, že neexistuje jen jedna pravda, ale mnoho různých pohledů na ni. Zabývá se také otázkou, jestli může být vina vůbec odsouzena spravedlivě. Proto se na konci novely ztratí Hordubalovo srdce – odkazuje na nevyřešenost, otevřenost případu.
Děj se odehrává povětšinou v Podkarpatské Rusi ve vesničce Krivé.
Novela se dělí na tři knihy – v první se Hordubal vrací domů, ve druhé se vyšetřuje jeho vražda, ve třetí se vede proces proti vrahům.
Jádro novely tvoří skutečný příběh sedláka, kterého po návratu z ciziny zavraždí manželka s milencem.
Ústřední postavy knihy
Juraj Hordubal – Houževnatý pracant, poctivý. Miluje svou rodinu. Je ale naivní a tak trochu prosťáček. V lidech vidí to dobré.
Štěpán Manya – Hordubalův čeledín, který si chce přilepšit. Je vypočítavý, zlomyslný, bezohledný, lže.
Polana Hordubalová – Jurajova žena. Tichá voda. Osm let mu nevydržela být věrná. Pro ostatní nepěkná, neupravená, vyhublá. Pro Juraje krásná, veselá a věrná. Miluje Manyu, ale vzpomíná i na lásku k manželovi. K dceři se chová často zle.
Míša – Hordubalův kamarád, který žije v horách.
Hafie – Jedenáctiletá dcerka Hordubala. Otce po návratu nepoznává, blížší vztah má s Manyou.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný, užita je i spousta zastaralých výrazů (gazdovat, žardán). Použita je i hovorová čeština v přímé řeči nebo anglické výrazy.
Čapek má bohatou slovní zásobu, kterou umí zpracovat v barvitý, živý a originální styl.
Vyprávění je chronologické, střídají se er-forma s ich-formou, dialogy s vnitřními monology. Častá je tedy přímá řeč i smíšená řeč.
Dějová linie
Juraj Hordubal se po osmi letech vrací z Ameriky domů do vesnice Krivé. Za oceánem pracoval jako horník v uhelných dolech. Vydělával slušně a peníze posílal pravidelně domů rodině. Velký obnos veze ještě s sebou. Vzpomíná na těžkou práci a plánuje, jak naloží s penězi. Chce nakoupit pozemek s pastvinami pro krávy. Představuje si, že se vrátí k věrné ženě Polaně, milované jedenáctileté dceři Hafii a do uklizeného, pěkného domova.
Jeho představy o domově jsou ale značně zidealizované, skutečnost vypadá úplně jinak. Dům sice vypadá pěkně, ale Polana ho vůbec nevítá s nadšením, je spíše zaražená, dcerka před ním utíká a víc si rozumí se správcem Štěpánem Manyou. Další rozčarování přichází, když Hordubal zjistí, že Polana prodala louky, na kterých chtěl pást krávy, a koupila místo nich nížiny, kde teď Manya chová koně.
Zpočátku ho nepoznávají ani kamarádi v hospodě, navíc se od nich dozvídá, že mu byla Polana nevěrná. Juraj tomu nemůže uvěřit a s chlapama se popere. K tomu se rozhodne zasnoubit s Manyou svou dceru. Kvůli tomu je Manya všem ve vesnici pro smích a vše Hordubalovi vyčte. Ten ve vzteku roztrhá svatební smlouvu a Manyu pošle z domu pryč.
Juraj Polanu stále miluje a naivně věří, že manželství zachrání, i když se před ním žena zavírá. Dokonce jí za její „údajnou“ věrnost odkáže veškerý majetek, a to i přesto, že ji při nevěře načapá.
Juraj začne kašlat na své zdraví a navíc se v dešti vydává vypovídat ke kamarádovi Míšovi. Cestou mu vyskočí horečka. Sotva se mu podaří vrátit se domů. Polana o něj obstojně pečuje. Každým dnem je Juraj slabší a slabší, až nakonec desátý den umírá. I když měl už smrt na jazyku, nakonec je zavražděn. Policisté zatýkají vypočítavého Manye, který Juraje navíc okradl, i těhotnou Polanu jako spolupachatelku. Měli ho propíchnout košíkovou jehlicí. Jurajovo srdce je posláno k pitvě, jenže se někde ztratí. Juraj je tak nakonec pohřben bez srdce.
Další díla autora- Cestopisy
- Dramata
- Novely
- Pohádky
- Politická díla
- Povídky
- Romány
- Sbírky povídek
- Soubory fejetonů