Historické drama Jan Hus je psáno jako hra a ukazuje historickou postavu. Jan Hus byl ve své době mnohými zatracován a Jirásek se velmi rád zabýval dějinami české země, ostatně vystudoval historii, tudíž k ní měl velmi blízko. Tato hra však byla předmětem rakouské cenzury, což pro Jiráska znamenalo, že pro premiérové představení musel autor text hry pozměnit. Poprvé byla hra uvedena 1911.
O autorovi
Alois Jirásek se narodil 23. srpna roku 1851 v Hronově. Byl to český prozaik, dramatik, autor řady historických románů. Je také jedním z představitelů realismu. Narodil se do selského rodu. Jeho otec, původem rolník a poté pekař. Měl hodně sourozenců, čtyři sestry a čtyři bratry. Navštěvoval německé benediktinské gymnázium v Broumově a české gymnázium v Hradci Králové.
Vystudoval také historii na pražské univerzitě. Žil čtrnáct let v Litomyšli, kde byl gymnaziálním profesorem. Učil dějepis a zeměpis. Roku 1888 se usadil v Praze. Od roku 1903 až do své smrti působil jako pedagog i jako spisovatel. Obnovil přátelství s Mikolášem Alešem. Navázal přátelství se Zikmundem Wintrem, K. V. Reisem, rovněž se přátelil s mladší generací jako Zdeněk Nejedlý, J. S. Machar a další.
Od roku 1909 odešel do důchodu a věnuje se pouze literární činnosti. Často navštěvuje svůj rodný Hronov, podniká však cesty i do jiných míst, kam také umisťuje svá díla. Jako jeden z prvních podepsal v květnu 1917 manifest českých spisovatelů. Účastnil se také deklarace vyhlášení Československé samostatnosti, vítal také projevem prezidenta Masaryka. Stává se poslancem Revolučního národního shromáždění Republiky československé.
Ve volbách roku 1920 získal senátorské křeslo v Národním shromáždění. V politice vydržel až do své nemoci, která mu znemožňovala psaní. Byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu a to roku 1918, 1919, 1921, 1930. Umírá 12. března 1930 v Praze, pohřben byl v rodném Hronově.
Charakteristika díla
Děj se odehrává v 15. století.
Hlavními motivy hry jsou pravda, boj, církev, zrada, zápas.
Ústřední postavy knihy
Jan Hus – kazatel, který káže proti odpustkům a proti církevním neřestem. Je upálen na hranici, stojí si však vždy za svou pravdou.
Štěpán Pálč – někdejší Husův přítel, který jej varuje, aby zmírnil svá kázání. Rozkmotří se, a když je Jan Hus předvolán, je to právě on, který Husa soudí.
Jazykové prostředky a stylistika
Hra má přibližně 140 stran a má 5 dějství.
Autor používá občas archaismy.
Dějová linie
Mistr Jan Hus před nadšenými posluchači v Betlémské kapli kritizuje církevní neřesti a brojí proti odpustkům. Ty vyhlásil papež Jan XXIII. Husův dávný přítel Štěpán Páleč přichází Husa varovat. Aby zmírnil svá kázání, jinak ho stihne zloba mocných. Hus to však odmítá a po velmi prudké hádce s Pálčem se rozcházejí jako nepřátelé. Při lidových bouřích proti vybírání odpustků jsou tři mladé lidé zatčení a uvězněni.
Jan Hus se za velkého doprovodu Pražanů chystá na radnici, kde žádá o jejich propuštění. Setkává se s Pálčem, která však stojí již na straně Husových nepřátel. Aby nepropuklo lidové povstání, radní přislíbí propustit vězně a osvobodit je od rozsudku smrti. Když však Hus opouští dav Pražanů, radní nechávají zajatce ihned popravit. Tlak na Jana Husa zesiluje. Ve všech pražských kostelích byla papežem vyhlášena klatba na Husa, tedy kněží nemohou udílet svátosti, dokud se bude v Praze nacházet Mistr Jan Hus.
Aby Hus zbavil Prahu této klatby, odjíždí kázat na venkov. Vrací se však do Prahy na pozvání císaře Zikmunda, aby se odebral do Kostnice. Jeho přátele jej varují, tuší lest, ale Hus přesto odjede. Za doprovodu přítele Jana z Chlumu přichází Hus do Kostnice. Papež dokonce ruší klatbu a bere jej pod svou ochranu. I přesto, že má papežskou ochranu je Jan Hus uvězněn a to z rozkazu vysokého kněžstva. Vše se odehrává bez vědomí papeže.
Všichni se bojí, že svým volným působením ve městě by si mohl naklonit místní obyvatele na svou stranu. Hus je předvolán před koncil, kde mezi žalobci je jeho dřívější přítel Štěpán Páleč. Marně se hájí, marně prosí o poučení. Jeho soudcové žádají, aby vše bez výjimky odvolal, co všechno učil. Podle svého svědomí, nepotupit pravdu Jan Hus nic neodvolává, je odhodlán podstoupit smrt na hranici.
Je odsouzen k potupné smrti upálením. Než jej odvádějí na hranici, do vězení za Husem přichází Páleč a prosí jej, aby vše odvolal, dožaduje se tak ve jménu jejich dřívějšího přátelství. To však Jan Hus odmítá.
Další díla autora- Dramata
- Kronika
- Povídky
- Romány
- Veselohra