Jirásek si velmi oblíbil Jana Žižku, například v trilogii Mezi proudy jej zobrazuje jako mladého zemana. V Proti všem jej vykresluje jako vojevůdce, který byl vždy mezi společníky, nikdy ne nad nimi. V dramatu Jan Žižka jej však postupně glorifikoval. Historické drama je napsáno jako hra. Jirásek popisuje Žižku jako historickou postavu. Hra byla poprvé uvedena roku 1903.
O autorovi
Alois Jirásek se narodil 23. srpna roku 1851 v Hronově. Byl to český prozaik, dramatik, autor řady historických románů. Je také jedním z představitelů realismu. Narodil se do selského rodu. Jeho otec, původem rolník a poté pekař. Měl hodně sourozenců, čtyři sestry a čtyři bratry. Navštěvoval německé benediktinské gymnázium v Broumově a české gymnázium v Hradci Králové.
Vystudoval také historii na pražské univerzitě. Žil čtrnáct let v Litomyšli, kde byl gymnaziálním profesorem. Učil dějepis a zeměpis. Roku 1888 se usadil v Praze. Od roku 1903 až do své smrti působil jako pedagog i jako spisovatel. Obnovil přátelství s Mikolášem Alešem. Navázal přátelství se Zikmundem Wintrem, K. V. Reisem, rovněž se přátelil s mladší generací jako Zdeněk Nejedlý, J. S. Machar a další.
Od roku 1909 odešel do důchodu a věnuje se pouze literární činnosti. Často navštěvuje svůj rodný Hronov, podniká však cesty i do jiných míst, kam také umisťuje svá díla. Jako jeden z prvních podepsal v květnu 1917 manifest českých spisovatelů. Účastnil se také deklarace vyhlášení Československé samostatnosti, vítal také projevem prezidenta Masaryka. Stává se poslancem Revolučního národního shromáždění Republiky československé.
Ve volbách roku 1920 získal senátorské křeslo v Národním shromáždění. V politice vydržel až do své nemoci, která mu znemožňovala psaní. Byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu a to roku 1918, 1919, 1921, 1930. Umírá 12. března 1930 v Praze, pohřben byl v rodném Hronově.
Charakteristika díla
Děj se odehrává v 15. století.
Hlavními motivy historického dramatu jsou pravda, církev, zrada, boj, zápas.
Ústřední postavy knihy
Jan Žižka – vojevůdce, který je velmi obratný, několikrát vyvázl z obklíčení a z plánů vraždy. Nakonec upouští od svých plánů táhnout na Prahu.
Císař Zikmund – snaží se Jana Žižku všemožně dostat a zabít jej, to se mu však moc nedaří, Žižka vyvázne z obklíčení.
Jazykové prostředky a stylistika
Historické drama je psáno jako hra, která má přibližně 120 stran a je rozdělena na 5 dějství.
Autor používá archaismy.
Dějová linie
Roku 1421 císař Zikmund opět táhne proti husitům. Zastavuje se v Brně, kde svými hrozbami přinutil české a moravské pány podobojí, aby se k němu připojili. Odtud jeho vojsko vyráží do Čech. Zdálo se, že nyní císař Zikmund Jana Žižku opravdu porazí. Jan Žižka byl totiž obklíčen plzeňskými a v Praze momentálně zuří velké spory mezi vyznavači kalicha.
Jan Žižka však proráží obklíčení a spolu se svými vozy a svými spolubojovníky vyráží na tah proti císaři Zikmundovi. Na kopci Kaňku u Kutné Hory obkličuje císař Zikmund husitské vojsko. A to tak, že se zdá téměř nemožné, aby se Jan Žižka opět zachránil. Slepý vůdce Jan Žižka však opět vítězí, mate křižácké vojsko a žene se ho až k Německému Brodu, kde je porazil.
Po tomto vítězství se znovu objevují staré spory, které jsou mezi vyznavači podobojí. Zavražděním radikálního kněze Želivského získala v Praze navrch strana, která Janu Žižkovi nepřeje. Chtějí co možná nejdříve ukončit boje, které jsou velmi vyčerpávající. Strana tak začala vyjednávat s císařem Zikmundem i s Římem a panstvem obou stran. Císař Zikmund najímá a posílá na Jana Žižku vraha.
Ten na to jde chytře, vetře se do přízně k Janu Žižkovi. Díky Žižkově obratnosti však pokus o vraždu končí neúspěšně, Jan Žižka praštil palcátem vraha. Jan Žižka se na Prahu velmi zlobí. Rozhoduje se proto, že potáhne do Prahy a vyplení ji. Mezitím však jsou Pražané zase zrazeni pány. V polovině září roku 1424 se stál Jan Žižka u vsi Libně a chystá se udeřit na Prahu.
Jeho hejtmani a i dcera Kateřina ho však prosí, aby přijal posly Pražanů, kde je v čele kněz Rokycana. Poslové přemluví Jana Žižku a ten od Prahy odtáhl. Praha je tak uchráněná.
Další díla autora- Dramata
- Kronika
- Povídky
- Romány
- Veselohra