Trilogie Mezi proudy obecně líčí začátky husitského hnutí. Spory krále Václava IV. se šlechtou a s duchovními. V díle jsou také historické postavy, Jan Hus, Jan Žižka, Václav IV., arcibiskup Jan z Jenštejna. Celou trilogií prochází problém církve. Je popisována špatná morálka, členů církve, ať už jsou postavením kdekoliv na žebříčku. Autor vychází z doložených historických faktů. I tak má čtenář prostor pro svou fantazii. Trilogie vychází od 1887-1890.
O autorovi
Alois Jirásek se narodil 23. srpna roku 1851 v Hronově. Byl to český prozaik, dramatik, autor řady historických románů. Je také jedním z představitelů realismu. Narodil se do selského rodu. Jeho otec, původem rolník a poté pekař. Měl hodně sourozenců, čtyři sestry a čtyři bratry. Navštěvoval německé benediktinské gymnázium v Broumově a české gymnázium v Hradci Králové.
Vystudoval také historii na pražské univerzitě. Žil čtrnáct let v Litomyšli, kde byl gymnaziálním profesorem. Učil dějepis a zeměpis. Roku 1888 se usadil v Praze. Od roku 1903 až do své smrti působil jako pedagog i jako spisovatel. Obnovil přátelství s Mikolášem Alešem. Navázal přátelství se Zikmundem Wintrem, K. V. Reisem, rovněž se přátelil s mladší generací jako Zdeněk Nejedlý, J. S. Machar a další.
Od roku 1909 odešel do důchodu a věnuje se pouze literární činnosti. Často navštěvuje svůj rodný Hronov, podniká však cesty i do jiných míst, kam také umisťuje svá díla. Jako jeden z prvních podepsal v květnu 1917 manifest českých spisovatelů. Účastnil se také deklarace vyhlášení Československé samostatnosti, vítal také projevem prezidenta Masaryka. Stává se poslancem Revolučního národního shromáždění Republiky československé.
Ve volbách roku 1920 získal senátorské křeslo v Národním shromáždění. V politice vydržel až do své nemoci, která mu znemožňovala psaní. Byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu a to roku 1918, 1919, 1921, 1930. Umírá 12. března 1930 v Praze, pohřben byl v rodném Hronově.
Charakteristika díla
Praha, roku 1389. Zde se strhávají protižidovské bouře. Jsou rozdmýchány dominikánem Bernáškem.
Kniha se zaobírá tehdejšími problémy, které lidi trápili.
Ústřední postavy knihy
Jan Ohnivec – syn Jana Šípa, zamiluje se do Aleny a chce být zproštěn studia kněžství.
Malka – dcera jednoho žida, který začal nepokoje.
Josef – syn zavražděného syna synagogy, pomáhá Malce.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je psána spisovnou češtinou, některé výrazy však mohou být zastaralejšího charakteru.
Dějová linie
Kniha má tři svazky.Kniha svým dějem navazuje na předešlý svazek. Mezitím však uplynulo několik let, postavy jsou starší. Děj se točí okolo Jeníka, Janova syna. Ten nyní také studuje.
V Praze je velké pozdvižení, dva židé potupili kněze a hodili po něm kamenem. Dominikán Bernášek toto pozdvižení velmi rozdmýchává. Davu se to nelíbilo a tak vtrhlo do židovského města, začali vraždit a drancovat. Majetek židů byl vyrabován a mnoho jich přišlo i o život. Při těchto nepokojích je zraněn Jan Ohnivec, který se zastává chudé ženy s dětmi. Jan Ohnivec je ošetřován Donátem Osvětlem spolu se svou neteří Alenou.
Jan Ohnivec se do Aleny zamiloval. Jde za svým otcem a prosí jej, aby nemusel na studia, nechce se stát knězem. Malka, dcera jednoho z těch, kteří nepokoje začali, se snaží utéct za svým otcem. Dav jí však chytí a málem zlynčuje, nakonec však uteče a dostává se do rukou lékaře Donáta Osvětla Málka je ošetřena, ale unese jí mladý žid Josef, který je syn strážce synagogy, který je zabit.
Na dvůr Jana Šípa přijde Malka s Josefem Šípa uprosí, aby u něj mohli přespat. Když dorazí Jan Ohnivec, společně je ještě nějakou chvíli honí, ale bez úspěchu. Jan Ohnivec se vrací do Prahy a začíná sloužit u pana Jíry. Králi hrozí nebezpečí ze strany mocných českých pánů a tak má Jan Ohnivec důležitý úkol. Při jedné ze slavností se krále snaží otrávit Žito. Jan Ohnivec však o všem dozvídá a krále včas varuje.
Král se napil z kalichu jen trošku, je mu podán protijed. Josef má v odstranění krále také prsty. Za vyvraždění židovského města slíbil pomstu. Sám se vydává do Prahy, chce zde uzavřít sňatek s Malkou. Židovka Recha se to dozví, Josefa si oblíbila, Málku však nemá ráda, udává tak její bydliště. Vojáci jdou za Málkou zatknout ji, v tom však přichází Josef a oba se brání. Utrpěli smrtelná zranění.
Dochází také ke splnění snu Čechů, je vystavěn a vysvěcen kostel, který bude kázat výlučně česky.
Další díla autora- Dramata
- Kronika
- Povídky
- Romány
- Veselohra