Obrázky z Holandska jsou další z řady cestopisných děl Karla Čapka. Po návštěvě Itálie, Anglie a Španělska se vypravil i do Holandska. Opět svých charakteristickým stylem a vybroušenou češtinou zachycuje zážitky z cest, přibližuje čtenářům holandsko kulturu, zvyky místních obyvatel i atmosféru v zemi.
O autorovi
Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Patří k nejvýznamnějším českým dramatikům, prozaikům, novinářům a překladatelům 20. století. Studoval filozofii na UK v Praze i v Paříži a Berlíně. Kvůli své nemoci nemusel narukovat a bojovat v 1. sv. válce. Během války začal pracovat jako redaktor, například v Národních listech a Lidových novinách. Po válce působil také jako režisér a dramaturg Vinohradského divadla, následně byl předsedou československého svazu spisovatelů.
Ve 30. letech si uvědomoval nebezpečí fašismu a upozorňoval na ně ve svém díle. Podepsání Mnichovské dohody pak bral jako národní i osobní tragédii. Otevřeně hájil národní jednotu a svobodu. Zemřel na následky nachlazení ještě před začátkem války 25. prosince 1938.
Čapek se zajímal o fotografování, etnickou hudbu a cizí kultury, podnikl několik cest po Evropě. Jeho manželkou byla herečka a spisovatelka Olga Scheinpflugová.
Charakteristika díla
Obrázky z Holanska je soubor cestopisných črtů a fejetonů z roku 1932. Čapek v nich nevšedním, zábavných a čtivým způsobem přibližuje život v této zemi – její umělce a památky, přírodní krásy, obyvatele s jejich zvyky i všední život.
Pozornost věnuje také květinám, protože sám Čapek byl vášnivý zahrádkář.
Kniha je opět doplněna Čapkovými kresbami.
Ústřední postavy knihy
Obyvatelé Holandska, které Čapek při svých cestách potkal, holandští umělci a Čapek jako cestovatel, který vše pozoruje.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný, ve vyprávění jsou vložená holandská slova. Použit je charakteristický Čapkův barvitý a bohatý jazyk a čtivé vyprávění plné laskavého humoru.
Čapek je vypravěčem v ich-formě.
Dějová linie
Poznávání cizích zemí
Čapek říká, že když člověk cestuje, většinou se pohybuje v „opačném směru k vývoji dějin“. To znamená, že nejprve vystoupí na moderním nádraží a až pak poznává staré ulice a památky měst.
O městech nizozemských
Nejvíce je ve městech v Holandsku cihel a oken. A velocipedů. Celé roje, kolonie cyklistů. Na kole jezdí i jeptišky, na kole se svačí, na kole se vozí děti i zvířata a milenci se na kole drží za ruce. A ještě je tam hodně psů bez náhubků a ani se neperou ani nekoušou.
Grachty a kanaaly
V Holandsku jsou mezi domy místo domů říčky, grachty. A když spojují města, říká se jim kanály. Čapek popisuje několik druhů grachtů a poetiku toho, když se večer rozezní grachty zvonkohrou z kostelních věží.
Stará města
Popisuje atmosféru starých měst jako Delfy, Gouda apod. Jejich věžaté brány, trhy s rybami, staré univerzity, i památné domy se slavnou historií.
Od města k městu
Od města k městu se táhnou silnice s alejemi a vedle nich tečou kanály s malými bárkami. A kolem kanálu jsou zástupy mlýnů, které už nemelou vodu, ale jsou symbolem Holandska.
Člověk a voda
V tomto fejetonu se Čapek věnuje holandským polderům a hrázím na mořském pobřeží.
Na pláži
Pláže jsou tam písčité a plné mušličky a na pobřeží je řada lázní. A v písku si hrají děti i celé rodiny. A nejhezčí je nedělní moře.
Přístavy
Čapka fascinují přístavy s rybářskými bárkami. Autenticky zachycuje denní ruch v přístavu, práci námořníků i večerní přístavy, kde řinčí orchestriony.
Holandské světlo
Kraťoučká črta o holandském světle, které je tak čisté a průhledné. Tak působí dobře na holandské malířství a květiny i na dívčí pleť.
Pastorále
Pravé Holandsko to jsou voda, květinové záhony, pastviny, kanály a poldery. Krávy, koně a ovečky. Loďky.
Oud Holland
Tady Čapek vypráví o Starém Holandsku, které z velké části není pravé. Jako příklad udává staré rybářské vesnice, které se místo chytání ryb spíše prodávají turistům. A pak tu je skutečné staré Holandsko a lidé, co nosí na pole dřeváky, skutečná je i křesťanská vlídnost. Národní hudba je pak plná harmoniky.
Nové Holandsko
Nejvíc se Čapkovi v Holandsku líbily kromě krav, grachtů, květin, oblohy a přístavů domy. Domy jsou v Holandsku jakoby interiérem ulic, které jsou čisté a spořádané. A domy mají hodně oken.
Staří mistři
Fejeton o holandských malířích. Navštívil řady galerií, kde viděl díla „malých mistrů“. Malých, protože malovali malé obrázky. Podrobněji mluví o Vermeerovi van Delft, Rembrandtovi či Fransi Halsovi.
Malý národ
Poslední fejeton se zabývá otázkou malých národů. Holanďanů jsou sice počtem malý národ, staví malé domy, mají malá města, ale jejich úroveň je vysoká. Kvalitní je průmysl i zemědělská výroba, Holandsko dobývá svět i eidamem a tulipány. Malé státy by se podle Čapka měly vydat tou holandskou cestou a produkovat kvalitu místo kvantity.
Další díla autora- Cestopisy
- Dramata
- Novely
- Pohádky
- Politická díla
- Povídky
- Romány
- Sbírky povídek
- Soubory fejetonů