Divadelní hra otec je vesnické drama, které ukazuje otce jako karikaturu otcovské role a starostlivosti o děti. Nejedná se o žádnou vesnickou selanku ani o dojemný příběh, jde o přímočarý a syrový příběh. Uvedení této hry proběhlo roku 1894. Příběh popisuje lidskou závist a také chamtivost.
O autorovi
Alois Jirásek se narodil 23. srpna roku 1851 v Hronově. Byl to český prozaik, dramatik, autor řady historických románů. Je také jedním z představitelů realismu. Narodil se do selského rodu. Jeho otec, původem rolník a poté pekař. Měl hodně sourozenců, čtyři sestry a čtyři bratry. Navštěvoval německé benediktinské gymnázium v Broumově a české gymnázium v Hradci Králové.
Vystudoval také historii na pražské univerzitě. Žil čtrnáct let v Litomyšli, kde byl gymnaziálním profesorem. Učil dějepis a zeměpis. Roku 1888 se usadil v Praze. Od roku 1903 až do své smrti působil jako pedagog i jako spisovatel. Obnovil přátelství s Mikolášem Alešem. Navázal přátelství se Zikmundem Wintrem, K. V. Reisem, rovněž se přátelil s mladší generací jako Zdeněk Nejedlý, J. S. Machar a další.
Od roku 1909 odešel do důchodu a věnuje se pouze literární činnosti. Často navštěvuje svůj rodný Hronov, podniká však cesty i do jiných míst, kam také umisťuje svá díla. Jako jeden z prvních podepsal v květnu 1917 manifest českých spisovatelů. Účastnil se také deklarace vyhlášení Československé samostatnosti, vítal také projevem prezidenta Masaryka. Stává se poslancem Revolučního národního shromáždění Republiky československé.
Ve volbách roku 1920 získal senátorské křeslo v Národním shromáždění. V politice vydržel až do své nemoci, která mu znemožňovala psaní. Byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu a to roku 1918, 1919, 1921, 1930. Umírá 12. března 1930 v Praze, pohřben byl v rodném Hronově.
Charakteristika díla
Doba, ve které se dílo odehrává, není nijak blíže a přesně specifikována.
V díle jsou hlavní témata chamtivost, vražda, vzdor, zloba, závist, zvůle.
Dílo ukazuje, jak lidé dokážou být závistiví a chamtiví.
Ústřední postavy knihy
Divíšek – závistivý člověk, půjčil Kopeckému, kterému závidí jejich statek a donutí jej, aby statek byl jeho.
Bobeš – syn Divíška, pracuje tvrdě na statku. Ihned otci zatepla vypráví o tom, jak viděl Jana a Annu spolu. Později se utkává se synem Kopeckých, je raněn a umírá.
Jan – syn Divíška, studuje bohosloví, má rád sousedovic Annu. Chce kvůli ní odejít ze semináře. Když však jeho bratr umírá a Anna se stěhuje s rodinou, vrací se do semináře.
Kopecký – žili velmi rozmařilý život, mají dluhy i u Divíška, kterému ručí statkem, který si Divíšek nárokuje.
Anna – dcera Kopeckých, má ráda Jana.
Jazykové prostředky a stylistika
Divadelní hra má přibližně 60 stran a je rozdělena na 3 dějství.
Dějová linie
Sedlák Divíšek drží nad svými dětmi pevnou ruku. Dceru posílá i přes její naříkání do kláštera, aby ušetřil na věnu. Syna Jana posílá studovat bohosloví, aby se zalíbil Bohu a dostal se do nebe. Syna Bobše nechává doma, aby dřel na statku. Vše se mu daří. Zatím. Jedna věc ho přeci jen trápí a to ta, že sousední statek není jeho, ale Kopeckých. Kdysi ten statek vybudovala rodina Divíška, avšak kvůli finanční situaci ho museli prodat.
Kopečtí jsou ve finanční tísni, mají na studiích syna a nejsou zrovna moc šetřiví. Pořádají různé večírky a podobně. Kopecký jde za příbuznými, aby ho založili. To však mají také problémy a tak jim nepomůže. Kopecký potkává Divíška, tomu také dluží velkou částku. Divíšek má v zástavě statek Kopeckých. Kopecký prosí, aby mu Divíšek prodloužil dobu splátky, a ten souhlasí.
Mezitím přijíždí syn Jan ze studií a zastavuje se nejdřív u Kopeckých, jejichž dceru Annu má moc rád. Anna mu vyčítá, že se otci nevzepře a neodejde z bohosloví. Jan slibuje, že se odhodlá, i když má ze svého otce velký strach. Bobeš tvrdě dře a zároveň vidí, jak Anna dává Janovi kytku a zve jej na pouť. To jej rozčílí a žaluje ihned otci. Jan řekne otci, že odejde ze semináře.
Otce to rozčílí a s tím, co mu řekl Bobeš, usuzuje, že na vše může Anna, která mu syna svedla. Janovi zakazuje pouť, tvrdě mu vyčiní. Oznamuje ve vzteku Kopeckému, že mu vypovídá smlouvu o splátce dluhu a jelikož má v zástavě jejich statek, stává se statek majetkem Divíškovým, jelikož Kopečtí nemají na zaplacení. Kopečtí se stěhují a velmi je mrzí, že musí pryč. Bobeš krouží okolo a celou rodinu uráží.
Jakmile Kopecký s Kopeckou odejdou ze statku, Bobeš se střetne se synem Kopeckých, dochází ke rvačce. Bobeš je při ní těžce zraněn a na následky zranění umírá. Syna Kopeckých čeká soud a Anna musí jít s rodiči, pomoci jim v těchto těžkých časech. Jak se dobrovolně vrací do semináře, velmi zdrcen vším, co se stalo. Otec zůstává na statku zcela sám, opuštěný a bez dědice.
Další díla autora- Dramata
- Kronika
- Povídky
- Romány
- Veselohra