Za měsíc jsou tu Vánoce – už zase. Pamatujete si ještě na ty minulé? Jaké byly, co jste dělali a jak jste se cítili? Pojďme si Vánoce trochu přiblížit. A i na dárky se dostane, nebojte.
Vánoce se slaví jako křesťanský svátek od 3. století našeho letopočtu, tím slavnostním dnem je 25. prosince, kdy se jisté ženě jménem Marie narodil ve městě Betlémě budoucí spasitel Ježíš. Již před tím ale mnohé starší civilizace severní polokoule slavily svátky spojené se zimním slunovratem, který nastává kolem 21. prosince. Tehdy se den konečně začíná prodlužovat a připomíná tak budoucí jaro, teplo a úrodu. A taky naději, že třeba bude příští rok lépe.
Kdy do toho přišly dárky? Dary a hostiny jsou všeobecně velmi starými rituály z dob, kdy se potkávaly kočující tlupy našich předků a musely nějak vymyslet, jak se k sobě vzájemně chovat. Vraždit a olupovat toho druhého na potkání s sebou vždy neslo riziko, že to agresor odnese sám. Vzájemné obdarování a společné jídlo na druhou stranu vytváří kladné pouto a otvírá nové možnosti: spolčení proti jiným tlupám, výměnu genů a třeba i další dárky při příštím setkání.
Vánoční dárky se odvozují od tradic římských svátků Saturnálií, jsou spojovány se štědrým křesťanským biskupem svatým Mikulášem a také se třemi králi, kteří přinesli novorozenému mesiáši dary v podobě zlata, myrhy a kadidla. Zlatým dárek pod stromečkem udělá i dnes radost, kadidlem a myrhou už mnoho lidí neuctíte.
Jak tedy vybrat správný dárek? Zeptali jsme se vás v anketě, která nám měla poradit. Co nám tedy vyšlo?
Ankety se zúčastnilo 52 lidí, z 80 % ženy a dívky, zbytek tvořili muži a jiná pohlaví (je “bitevní vrtulník Apache” taky pohlaví?). Průměrný věk respondentů byl 25 let, nejmladší účastník byl 16 letý muž, nejstarší účastnicí 69 letá žena. Na Vánoce se většina těší (průměr 6,7 na škále 0–10).
Pro muže byl v naší anketě jednoznačně nejpreferovanější dárek elektronický (mobil, notebook, tablet, foťák, televize apod.), těsně následovaný něčím hravým (hra, hračka, hlavolam, plyšák, něco pro vlastní kreativitu). Ale ani romantikou, zřejmě tou dotykovou, je neurazíte. Nejméně nadšení by naši mužští respondenti byli z květiny či živého zvířete, šperků, cenností, blbostí a legrácek a z jakéhokoli nářadí či vybavení do bytu. Nemusí moc ani cokoli dobročinného a kosmetiku a drogerii. Klasičtí chlapi!
U žen a dívek je to zajímavější. U nich také nijak nešplhnete květinou či zvířátkem, ani nejrůznějšími blbůstkami, mlsáním či dobročinností pro blaho světa. V anketě u nich kupodivu vyhrála knížka, CDčko nebo film na DVDčku, těsně následovaný romantikou. Ano, pánové, večeře při svíčkách, mazlení a vše co následuje by si naše respondentky přály, dokonce o něco víc než cokoli na sebe! Co to třeba spojit? Milým překvapením by mohlo být i něco vlastnoručně vytvořeného či pozitivní změna ve vztazích. Což není nic jednoduchého!
A co konkrétně by našim respondentům udělalo radost? Z těch exotičtějších požadavků např. letenky kamkoliv, jurta, 1 milion dolarů, dvě auta a jedna motorka, či výhra v loterii, kterou by dotyčná rozdělila mezi své přátele. Mezi těmi skromnějšími to byly třeba pastelky, plakát k filmu Tmavomodrý svět, svatý klid, pár dní hlídání potomka nebo milovaná osoba nablízku.
A co pro rodiče, jaké dárky jsou fakt ty NEJ, kolik dárků se obvykle pod stromečkem sejde a zda jsou či nejsou u nás Vánoce komerční? To se dozvíte v dokončení článku příště.