Už stovky let spekulují lidé nad tím, co ovlivňuje naše chování, vlohy, sny, náš charakter, prostě naši osobu jako celek. Samozřejmě si nedělám iluze, že to nyní v tomto článku vyřeším já, nebo že se snad alespoň vzdáleně doberu pravdě blíže, než někdo z předchůdců některých známých teorií, které si v tomto článku přiblížíme. A i kdyby se mi to povedlo, jak by se něco takového dalo prokázat? Pokud si chcete na věc udělat vlastní názor, nebo kritizovat teorie, které ovlivnily historii, a spekulovat o nich, je tento článek to pravé pro vás.
Za první specifický a odůvodněný názor na tuto tématiku lze považovat teorii Charlese Darwina, který je znám hlavně evoluční teorií. Mimo to horlivě tvrdil, že výchova má na člověka pramalý vliv, že jsou to hlavně geny, které ovlivňují celou životní dráhu jedince. Podle této teorie bychom se v podstatě ani výchovou neměli zabývat, ale měli bychom se ,,šlechtit“, abychom vytvořili co možná nejlepšího jedince.
Druhým protichůdným proudem jsou angličtí behavioristé, kteří tvrdili přesný opak. V historii dokonce vznikaly školy tohoto typu, které tvrdily, že z průměrně inteligentního jedince vytvoří na zakázku a za použití správné výchovné techniky jakýkoli charakter a hlavně k tomu sedící povolání. Za nepřímé moderní behavioristy lze považovat například behaviorální oddělení FBI, které zkoumá právě psychickou stránku pachatelů, možné motivy a faktory, které ho k tomu, či onomu dovedly.
Když se podíváme na vliv genů, všeobecně je prokázáno, že hodně nemocí je dědičných, nebo že se procentuelně zvyšuje riziko onemocnění, pokud ím trpěli rodiče atd. Rovněž sklony k určitým věcem mohou být dědičné, jako sklony k alkoholismu.
Je také pravda, že plno lidí má z něčeho takzvaný nepodmíněný strach. Bojí se například koní a neví proč, nikdy se jim nic negativního s těmito zvířaty nestalo, takže si svůj strach nedovedou vysvětlit. Opět ale velké % těchto lidí jen nevědomky odsunulo negativní zkušenost do pozadí mysli, takže si už ani nepamatují proč se jich bojí, ale podvědomí je stále ve střehu a varuje nás před rizikem. Ovšem jsou i lidé, kteří májí nevysvětlitelný strach, jinak řečeno fobie, opravdu přímo i nepřímo nevysvětlitelné. Pojmem nepřímo vysvětlitelné fobie se rozumí, že například do figury koně si naše mysl projektuje úplně jinou věc či člověka podle určité symboliky, kterou se zabýval například Freud. Ovšem ani to se nedá brát za jasný důkaz té, nebo oné teorie.
Dalším smutným faktem je, že v některých zemích a krajích vůbec nezáleží na vašem zdraví, povaze, charakteru a schopnostech, ale váš život a posun na společenském žebříčku je od narození dám. Takový kastovní systém můžeme sledovat například v Indii.
Samozřejmě existují i názory stylu, že vše je ve hvězdách, a že tedy nemá cenu se osudu snažit nějakým způsobem odporovat. Jinak řečeno názory fatalistické, ale ty pokládám spíše za flegmatizmus a pokud se jimi chcete blíže zabývat, nepotřebujete mne, ale astrologa.
K čemu se přikloníte vy je na vás, já doporučuji svědomitý výběr partnera/ky a nezanedbávat výchovu k tomu. Pak můžete žít čistým svědomím, že jste pro své dítě udělali maximum. Dle mého názoru pravda leží někde mezi, jelikož se do teď nepodařilo žádnou teorii potvrdit, akorát stále vznikají nové odvozené teorie nebo nové studie, jejichž výsledky nejsou natolik dostačující, aby se dali považovat za fakt.