Levandule – aromatická bylinka s modrofialovými kvítky a stříbrozelenými lístky je polokeř pocházející ze Středomoří. Nejznámější pole s levandulí se nachází ve francouzském Provence, kde má její pěstování už dlouholetou tradici. Kromě toho se ale stala výborným pomocníkem v boji proti mnoha neduhům.
Staří Řekové si levanduli přidávali do koupele, Římané s její pomocí odpuzovali hmyz. V Egyptě se tato bylinka stala součástí voňavek, kterým dodávala nezaměnitelné aroma. Ve středověku se z levandule stalo oblíbené afrodiziakum a sáčky s levandulí se běžně přidávaly do prádla. Své uplatnění našla také během první světové války, když se používala při dezinfikování ran.
Její název je odvozen z latinského lavare, což znamená „mýt se“.
Olej z levandule přináší úlevu při nervozitě a nespavosti. Přirozeně zklidňuje nervovou soustavu a zmírňuje deprese.
Blahodárně působí na pokožku
Levandule patří mezi pět esenciálních olejů, které pozitivně působí na problémy s pokožkou. Její antibakteriální a dezinfekční vlastnosti oceníme zejména jako první pomoc při ošetření menších oděrek, spálenin, kousnutí hmyzem nebo při ekzémech a mírnějších formách akné. Olej můžete na pokožku nanést i neředěný. Vhodný je především pro osoby s mastnou či smíšenou pletí. Natírejte jej na postižené místo během první hodiny každých 15 minut, poté už stačí užití oleje jednou za 24 hodin.
Zmírňuje bolest
Zázračná levandule zmírňuje bolesti hlavy i kloubů. Pomůže vám také rychle se zotavit po operaci či zranění. Do misky s horkou vodou přidejte několik kapek levandulového oleje a vdechujte horkou páru. Trpíte-li na lehčí migrény, vetřete si kapku levandulového oleje na čelo a spánky. Při bolestech svalů pomůže masáž kokosovým olejem ve spojení s levandulí.
Podporuje trávení
Levandule stimuluje žaludeční šťávy, a tak dochází k lepšímu trávení. Bylinka snadno ulevuje od zácpy, zvracení, závratí i nadýmání. V době těhotenství a kojení by se měly ženy o užívání levandule poradit s lékařem, případně se jí dočasně zcela vyhýbat.
Při bolestech břicha vmasírujte do postiženého místa levandulový olej. Pokud vás trápí problémy se žaludkem, jistě nepohrdnete čajem ze sušené levandule, který je k dostání v lékárnách nebo v obchodech se zdravou výživou.
Ničí příznaky nachlazení
Levandule ničí choroboplodné zárodky a působí proti bolesti, která často provází chřipku. Také zmírňuje kašel a odstraňuje problémy s dýcháním. Při nachlazení vmasírujte několik kapek levandulového oleje na záda, krk a hrudník. Olej můžete rovněž rozetřít v dlaních a vdechovat jeho vůni. Ta uvolní vaše dutiny. Spolu s eukalyptovým a peprmintovým olejem můžete ten levandulový kápnout i do aromalampy a nechat jejich vůni linout se celým vaším bytem.
Dokáže navodit lepší náladu
Vůně, které cítíme ovlivňují fungování našeho mozku. Také proto dokáže vůně levandule zmínit lehčí formu deprese a navodit nám lepší náladu. Poté se cítíme uvolněnější a o poznání pozitivnější. Levandulový olej můžete přidat do svého krému a používat jej jako voňavku. Pokud se právě cítíte pod psa, dopřejte si horkou koupel s olejem z levandule. Nálada se vám jistě brzy zlepší a tím své zdraví celkově posílíte. Pozitivní přístup k životu zabraňuje mnoha chorobám i tělesným potížím.