Veganství se v posledních letech stává životním stylem mnoha lidí. Stále však o něm koluje řada mýtů a polopravd. Vegani bývají vnímáni jako pomatenci, kteří chtějí jen vybočit z davu, ale neznají rizika svého počínání. O veganství i o tom, jak jej většinová společnost (ne)přijímá, jsem si povídala s Mirkou Novákovou.
Mirku znám už řadu let a vím, že zvířata jsou pro ni na prvním místě. Má doma početnou zvířecí smečku a pomáhá nemocným či jinak handicapovaným zvířátkům. Vymezuje se také proti testování na zvířatech. To, že se stala příznivcem veganské stravy tedy vnímám jako přirozené vyústění situace. V jejím případě rozhodně nejde o bezmyšlenkovité přijetí nějakého životního stylu.
Vegani se často zajímají o přírodu jako takovou, dávají přednost MHD před jízdou autem, třídí odpad, nedělají v lese nepořádek…
Existuje celá řada dalších stravovacích alternativ – vitariáni, frutariáni, freegani, su vegetariáni… Každá má svá specifika. Jsou i polovegetariáni, nebo vyznavači makrobiotiky. Kdo hledá, svůj styl si najde.
Vadí mi cirkusy (ty už od dětství), zabíjení zvířat žijících volně v přírodě, velkochovy, kdy se z živých bytostí dělají věci naší denní spotřeby. Vždy mi přišlo odporné, jak tlusté dámičky a tzv. vyšší třída nosí hrdě kožichy a pánové boty z krokodýlí kůže. Nesnáším týrání domácích zvířat. Když jsem pak psala článek o testování kosmetiky na zvířatech, bylo jasné, kam se moje životní názory budou ubírat. Miluju a ctím zvířata, o tom to je. Srdcem, ne na paprice. Nesnáším, když se jim jakkoli ubližuje.
Z počátku jsem byla flexitariánka, občas jsem si dala sýr, jogurt, vejce, vše v bio kvalitě, ze soukromých farem a malých dvorků, a jako šílená kafařka (pět až sedm šálků denně) jsem měla v lednici mléko, protože bez něj mi káva prostě nechutnala. A pak jako když utne. Káva mi přestala vonět. Od té doby jsem si ji udělala dvakrát a pokaždé si jen cucla a zbytek vylila. Přeorientovala jsem se ze dne na den na čaj, do kterého přidávat mléko nepotřebuji. Stejně tak nemám zájem o maso, uzeniny, sýry, vajíčka, jogurty. Vůbec mi to nechybí. Není to žádná oběť, rozhodla jsem se takto žít a moje tělo se tomu přizpůsobilo.
Vycházíme si vstříc a respektujeme své odlišné chutě a potřeby. Místo salámů mi teď kupuje hromady ovoce, zeleniny, vybírá kvalitní margaríny, vozí Vincentku a mnoho čajů. Kontroluje, zda jím dost zelí a ořechů. Mám skvělou tchyni, posílá mi po manželovi v kastrůlcích každý týden různé zeleninové dobroty a výborné zeleninové, houbové a luštěninové polévky. Na její zelňačce jsem už závislá.
Všeobecně – jde o osobní rozhodnutí, musí existovat nějaký důvod pro něj. Spoustě lidí samozřejmě nemůže sedět, protože každý má jiné potřeby. Vzpomínám, jak jsem se v minulosti, díky svým zdravotním problémům, upnula na jednu teorii, kterou u nás hodně propaguje paní ze Slovenska, vydala už několik knih na to téma. Spousta lidí si její kuchařku a stravovací teorie chválilo, mně to ale vůbec nic nedalo. Měla jsem zakázaná rajčata a mnoho potravin, které miluju, a naopak jsem byla tlačena jíst to, co ráda nemám. Nebyla jsem s touto teorií duševně v souladu, takže to nemohlo fungovat. Nesnáším zákazy a příkazy, toleruji je pouze, když jde o život; chci jíst to, co mi chutná a dělá mi dobře. Já se ve veganství našla, jsem se sebou spokojená, a tak by to měl mít každý.
Každý nemusí být vegan, ale měl by mít úctu, ke zvířatům i k sobě.
Tyhle uvedené mýty vycházejí z neznalosti. Například čočka má třikrát více bílkovin než maso, tofu a sója jsou s masem srovnatelné. Mnoho druhů zeleniny je na vitamíny skupiny B velmi bohatých. Přímo s vitaminem B12 je to trochu složitější, v mírném množství ho najdeme v řasách a kvašené zelenině, ovšem často se přidává do potravin, např. margarínů. Vápník je ve špenátu, ořechách i ovesných vločkách, železo v luštěninách a sušených meruňkách. A máme přeci mnoho druhů minerálek! Internet je skvělé místo pro shánění nutričních informací, doporučuji přečíst si tabulky všem, nejen veganům.
Ráda bych upozornila na jednu věc, která se často odsouvá do pozadí. Lidé nemocní hypertenzí nebo s ledvinami si musí dát pozor. Já měla jednu dobu problém se zvýšeným draslíkem (způsobuje rychlý tep, poškozuje srdce a vede k infarktu) – užívala jsem léky (právě na zmíněné problémy), které samy o sobě draslík zvyšovaly. V ovoci a zelenině je draslíku hodně, takže jsem si kalciové skóre zvedla do nebeských výšin. Pak je třeba konkrétní lék vyměnit za jiný a vyvarovat se banánům a meruňkám.
Celkově ale musím říct, že se cítím skvěle. Dřív jsem pořád zvracela, bolel mě žaludek, honila mě mlsná, dostávala jsem nekontrolovatelný hlad a měla denně hypoglykémii. Všechny vyjmenované obtíže jsou pryč. Je mi líp i mentálně, nejsem pořád tak vyšťavená, bez energie a radosti ze života. Svému tělu jsem ulehčila od trávení a těžkého štěpení a je to znát.
Setkávám se až moc často s lidmi, kteří vůbec nereflektují vysvětlování a otevřenou diskusi, ale žijí v nějaké své naučené bíločerné pravdě, aniž by si přiznali, že to není jejich poznání, ale jen převzatý model z okolí, nebo pouhá lenost podívat se na věci jinak. Je mi smutno, protože takové chování zvířatům nepomůže, jen dělá z lidí konzumenty, které nezajímá, kde se bere maso a mléko, co stojí za volským okem nebo rohlíkem se salámem a sýrem, který do sebe cpou u televize. Nic nikoho nezajímá, o nic se nestará, jen o to, aby nemusel přemýšlet sám nad sebou a nemusel přehodnotit své zažité názory. Jednodušší je přece vysmívat se lidem, kteří mají tohle už za sebou. Jako velmi depresivní vnímám, když se takto chovají mladí lidé – to si pak říkám, zda má svět vůbec šanci…
Všimla jsem si, že hlavně mladé dívky přecházejí na veganství v domněnce, že tak zhubnou, a o filozofii tohoto směru jim vůbec nejde. Ráda bych k tomu řekla, že veganstvím se nehubne cíleně. Maximálně člověk ztratí něco ze svalové hmoty, hlavně v počátku, než se naučí chápat význam bílkovin a pohybu. Po návratu k dřívějšímu jídlu, což se dá předpokládat, se může taková slečna dočkat jen jo-jo efektu a zažívacích problémů.
Veganství není dieta, ale způsob života. To je potřeba stále opakovat. Nejde jen o jídlo.
Jestli se nenaučíme slušně jednat s přírodou i živými tvory, přivedeme tento svět k záhubě. Není hanba být soucitný ke zvířatům. Hanbou je projít životem jako člen stáda a vše přijímat jako dané a neměnné.