Atopický ekzém je zánětlivé onemocnění kůže. Příčinou může být alergická reakce na některé potraviny, pyly nebo např. kosmetické a mycí přípravky. Kůže postiženého člověka svědí, zarudne, je hrubá a vytvářejí se na ní někdy až bolavé mokvající puchýře. Pomoci mohou krémy, masti, cílená dieta, ale i přírodní způsoby léčby.
Ekzém postihuje velkou část lidí s citlivou pokožkou, která nepřiměřeně reaguje na různé látky. Mohou to být čisticí prostředky, chemikálie, barvy, kosmetika, ale i alergie a některé potraviny. Ekzém mohou vyvolat i léky. Na jeho vzniku se podílí i dědičnost a alergie.
Příznaky
- svědivé, zarudlé části kůže s mokvajícími puchýři
- kůže je tenká, šupinatá, může měnit barvu
- bolesti, zánět a infekce, zvláště po rozškrábání
- červená, olupující se kůže
Druhy
Atopický (dětský) ekzém se nejčastěji vyskytuje u miminek a malých dětí a přetrvává mnohdy až do dospělosti. Lidé, kteří trpí atopickým ekzémem mají zvýšené riziko, že onemocní astmatem.
Numulární (penízkový) ekzém postihuje více dospělé. Na jejich kůži se objevují zarudlá ložiska zhruba o velikosti mince s puchýřky a strupy.
Steatotický ekzém se dotýká převážně starších osob, které mají suchou, zhrublou a šupinatou kůži. Ekzém vyvolává často stres.
Postižená kůže člověka svědí, pálí, zarudne a objevuje se otok nebo mokvající puchýřky. Později zhrubne a zčervená nebo jinak mění barvu. Ekzém se vyskytuje nejčastěji na rukou, loktech, zápěstích nebo nohách. V nejtěžších případech je zasaženo celé tělo.
Ekzém bývá vyvolán alergií na potraviny, pyly, zvířecí srst a jiné látky a jeho původ může být v rodině , bývá geneticky podmíněný. V organismu lidí, kteří trpí ekzémem je zvýšené množství histaminu, což je látka, která do kůže uvolňuje alergickou reakci. Ke vzniku ekzému dochází při styku s určitými látkami – rostlinami, barvami, mycími prostředky a léky. Může být vyvolán i suchým vzduchem a stresem.
Jak ekzém léčit
Ekzém (atopická dermatitida) se léčí pomocí protisvědivých krémů nebo mastmi s obsahem kortikoidů a domácími přípravky. Stěžejním okamžikem při léčbě ekzému je samozřejmě nalezení příčiny potíží a jejího odstranění. Atopikům bývá často nasazena dieta, kdy se doporučuje odstranit z jídelníčku citrusové plody, pálivá, kořeněná jídla, jahody, mléko, ořechy, čokoládu, vejce, pšenici a další potraviny, které by mohly alergickou reakci vyvolat.
Na úporné svědění může lékař předepsat silnější masti s obsahem kortikoidů nebo nasadit celkovou krátkou léčbu kortikoidy, ta by neměla přesáhnout max. 3 týdny. V případech, kdy došlo k rozšíření infekce, je nezbytné nasadit pacientovi antibiotika.
Svědění může zmírnit vlažná koupel, do které přidáme půl šálku jedlé sody nebo vývar z ovesných vloček. Večer se užívají antihistaminika, která mají podobný účinek jako prášky na spaní a navíc zklidňují podrážděnou kůži.
Různé zdroje omega-3 mastných kyselin jako rybí tuk a pupalkový olej posilují kůži. Mohou zmírnit svědění i zánět kůže stejně jako vitamín E. Ten navíc zvyšuje vlhkost kůže. Zinek podporuje hojení a posiluje funkci imunitního systému. Dobře působí krém s obsahem heřmánku nebo kopřivového listí, jetele lučního a kořene lopuchu. Přelijte 15 g rostliny 200 ml vroucí vody, nechejte 10 minut louhovat a vypijte.
Aromaterapie – masáže s aromatickými oleji z růže, šalvěje a máty mohou zmírnit stres i svědění.
Fytoterapie – krémy a masti s obsahem habru, měsíčku, ptačince a kopřivy tlumí svědění a urychlují hojení mokvajících puchýřků. Stejně působí i gel z aloe vera. Pomáhají čaje z lopuchu a kopřiv.
Hydroterapie – svědění zmírňuje jedlá soda a koloidní přípravky přidané do koupele. Obklady přiložené na postižená místa na 10–15 minut třikrát týdně pokožku zklidňují.
Atopickým ekzémem trpím už od dětství, zhruba od 3 měsíců věku. Již v té době jsem podstupovala nejrůznější léčebné kúry jako např. koupele z ovesných vloček. Vyzkoušela jsem nespočet krémů, mastiček, bylinkových čajů, zábalů a podobně. Stále bez úspěchu.
Před rokem se mi stav výrazně zhoršil. Celé tělo jsem měla pokryté suchou, olupující se kůží, ale hlavně bolavými a krvácejícími ranami. I tříminutové sprchování pro mě bylo neuvěřitelně bolestivé. V noci jsem nemohla spát a nezabírala mi ani antihistaminika ani jiné lékařem doporučené mastičky a krémy. Některé z nich jsem na kůži vůbec nesnesla.
V této podobě jsem měla ekzém rok, aniž by docházelo k účinnému zlepšení stavu. Nefungovalo zkrátka nic, ani zaručené rady, a já už jsem měla pocit, že jsem vyzkoušela všechno a ztrácela jsem víru v to, že mi nějaký přípravek pomůže. Byla jsem psychicky na dně, protože nejen, že na člověka s ekzémem není příjemný pohled, ale taky jsem trpěla obrovskými bolestmi. Několikrát denně jsem si musela převlékat tričko, jak mi rány krvácely.
Před pár týdny jsem si v lékárně koupila potravinové doplňky Pupalka FORTE a Selen-zinek FORTE. Kůži promazávám několikrát denně měsíčkovou Indulonou. Ekzém se mi zázračně začal ztrácet. I když mám na zápěstích ještě hrubší kůži, stav se mi během pár dní díky této kombinaci léčby o 100 % zlepšil.
Doporučené potravinové doplňky
Rybí tuk – doporučují se 2 lžičky denně. Pokud užíváte léky proti srážení krve, je vhodné poradit se nejprve s lékařem
Pupalkový olej – 1000 mg 3x denně (pupalkový olej přispívá k uzdravení kůže)
Zinek – 15 mg denně
Heřmánek – naneste krém na postižené místo 3x denně
Vitamín E – 250 mg denně (při užívání léků proti srážení krve se opět poraďte nejprve s lékařem)
Lékořice – 3–4x denně naneste krém na nejvíce postižená místa
Rady na závěr
- vynechte rizikové potraviny (zmínila jsem je výše)
- noste prádlo z čisté bavlny, kůže tak není tolik drážděná
- nepoužívejte parfemované výrobky
- koupejte a sprchujte se pouze každý druhý den, zabráníte tak vysoušení pokožky
- kůži vysoušejte tlakem, nikoli třením
- chraňte kůži před dráždivými prostředky (jar, barvy na vlasy apod.)
- používejte nedráždivá pleťová mléka
- na domácí práce používejte rukavice a kůži často promazávejte