Ze všech stran slyšíme, že bychom měli dodržovat pitný režim. Ačkoli to zní jako klišé, příjem tekutin je pro náš organismus a jeho zdraví nepostradatelný. A to nejen v současných horkých letních dnech. Dopřejte proto tělu dostatek vody a budete se cítit lépe.
Pro to, abychom si udrželi zdraví a doplnili do těla ztracené tekutiny, musíme pravidelně pít. A to nejlépe ještě předtím, než pocítíme žízeň. Nezbytné je udržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin.
Optimální pitný režim je klíčem ke zdravému životu a dobré kondici. Lidský organismu tvoří z 55-75 % voda a spolu s kyslíkem je nejdůležitějším prvkem pro naše tělo a jeho správné fungování.
Proč je voda tak důležitá
- podílí se na vylučování odpadových látek z tlustého střeva
- upravuje tělesnou teplotu
- prospívá kloubům
- trávicí šťávy a výměšky tvoří téměř beze zbytku voda (zažívací ústrojí vyprodukuje asi 1,7 litrů slin denně)
Organismus potřebuje vodu doplňovat každý den. Její příjem je závislý na velikosti organismu, na způsobu našeho stravování a na životním stylu. Množství vody, které byste za den měli přijmout právě vy, si můžete sami spočítat. Vynásobte svou váhu v kilogramech číslem 0, 04. Vyjde vám množství vody v litrech, kterou je ve vašem případě optimální vypít. Důležité je ovšem také váš vlastní pocit.
Jak tělo o vodu přichází
- při vylučování, pocení a vyměšování ztratíme během dne až 1,7 litrů vody
- za každou hodinu fyzické aktivity (např. sportu) bychom měli do těla doplnit další 1-3 sklenice vody
- v horkých dnech se zvyšuje pocení, a tak tělo potřebuje více vody, aby docházelo ke správné regulaci teploty
- v chladnějším počasí ztrácíme vodu při dýchání
- topení vysouší náš organismus, proto bychom jej měli tlumit nebo přijímat více tekutin
Během dne bychom měli vypít přibližně 2-3 litry tekutin. Zejména v horkých dnech, při těžké práci nebo při sportu je nutné příjem tekutin přiměřeně navýšit. Vodu přijímáme i v potravinách. Jestliže tedy konzumujeme čerstvé ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ale třeba i polévky, můžeme je do našeho celkového pitného režimu bez problémů započítat.
Řada lidí má s dodržováním pitného režimu značné potíže, protože během dne nemá pocit žízně. V práci si dáte několik šálků kávy a večer doma zjistíte, že jste za celý den v podstatě nic jiného nepili. Potom se snažíte dohnat celodenní resty a pijete velké množství tekutin, abyste vodu do organismu doplnili. Pozor! Jde o jednu z nejzávažnějších a nejnebezpečnějších chyb, jaké se v tomto směru můžete dopustit. Je nezbytné pít pravidelně v průběhu celého dne a příjem tekutin si přiměřeně rozložit.
Základem pitného režimu by měla být především minerální či pitná voda s vyváženým poměrem minerálů. Vyvarujte se pití alkoholických nápojů a kávy!
Pijte pravidelně
Pokud máte problémy s pravidelným doplňováním tekutin, noste s sebou stále PET lahev nebo svůj oblíbený hrníček jako připomínku toho, že je čas se zase napít. Výhodou PET lahví je, že známe jejich objem, a tak si snadno utvoříme představu o tom, kolik jsme toho už přes den vypili.
Pijte tolik, kolik zvládnete přirozeně, aniž byste do pití museli výrazně nutit. Nevadí, když z počátku vypijete méně než je doporučovaný průměr. Vydržte na něm několik dnů (alespoň týden) a pak můžete přistoupit k postupnému zvyšování příjmu tekutin, ať už to bude navýšení o několik deci nebo až půl litru. Tímto způsobem se postupně dostanete až na doporučované množství tekutin. Důležitá je především pravidelnost, aby nedocházelo k dehydrataci organismu.
Když je tělo dehydrované
Při dehydrataci pociťujeme:
- únavu
- špatné soustředění
- bolest hlavy
- zácpu
- snížené vylučování moči (nedostatek vody v těle se projevuje i na jejím zbarvení – pokud má moč tmavou barvu, značí nedostatečný příjem tekutin)
- povlak na jazyku, nepříjemný dech
- sucho v ústech
- křeče
- pokožka ztrácí pružnost
- máme kruhy pod očima
Jestliže dostává organismus málo vody formou pravidelného pitného režimu, uchovává si vodu k pozdějšímu využití, a tak dochází k zadržování vody v těle, což může vést až k nadváze.
Nevhodné nápoje
Jak už jsem zmínila, káva, alkoholické nápoje, ale i čaj nejsou zrovna to pravé ořechové (to pravděpodobně všichni víme). Tyto zdroje tekutin naopak organismus dehydrují. Nedoporučují se ani sycené nápoje. Je v nich totiž obsažen oxid uhličitý, což je látka, které se naše tělo přirozeně zbavuje. A jestliže mu ji zpětně dodáváme více než dokážeme vyprodukovat dýcháním, dostaví se nadýmání, říhání, otékají nám nohy a ruce, máme nafouklé břicho nebo problémy s trávením.
Pokud pijete ovocné džusy, je dobré je zředit vodou, aby došlo ke snížení cukru. Ovoce je vždy lepší konzumovat v přirozené formě. Obsahuje totiž více živin a vlákniny. Vyhněte se šťávám a likérům s umělými sladidly (např. dietní nápoje). Umělá sladidla neobsahují kalorie, to znamená, že se s nimi do těla nedostává žádná energie a tělo ji tak prosebně vyžaduje, dokud mu nepošleme potravu. Lidé, kteří pravidelně pijí dietní nápoje, mívají tedy sklony k přejídání.