Pohybem ku zdraví, říká se a je to správně. Ale není pohyb jako pohyb. Leckdo v dnešní době zavítá do posiloven s cílem zajistit si slušnou postavu a shodit i nějaké to kilo, ale netuší, že si může i velmi uškodit.
„Dneska nemůžu, musím do fitka,“ – zní to cool a mladistvě, a také jako z amerického filmu, ale odborníkům při tom můžou vstávat vlasy na hlavě, obzvláště slyší-li tuto větu z úst mladých neznalých puberťáků. Mnoho mládeže míří do posiloven, aniž by vůbec něco tušili o správném postupu. Bohužel to má za následky zranění a i trvalé následky. Velmi častými chybami jsou například nedostatečné zahřátí (na začátku by mělo být rozcvičení především aerobní = nesilové sloužící k zahřátí svalů), příliš velká změna zátěže, nesoustředěnost, nedostatečná regenerace a přetížení nebo špatná technika.
Pokud ovšem patříte mezi domácí dříče a do posiloven nechodíte, ať už to je z jakýkoliv důvodu, server fitnesstv.cz poskytuje online video s cviky, zásady zdravého životního stylu, v němž hraje velkou roli i skladba jídelníčku.
Jelikož se jedná o nás a o naše tělo, měli bychom být nadmíru opatrní a nepodporovat jen objemové svalstvo – med vábící mladé houževnaté muže. Není na škodu zaplatit si konzultaci s kvalifikovaným odborníkem a upřednostňovat individuální plán. Během prvních hodin v posilovně není špatné mít nad sebou zkušenější dozor, abychom měli jistotu, že cvičíme a posilujeme správně bez nechtěného zatěžování kloubů nebo špatného zatínání svalů. I dech a intenzita hrají svou roli. Není cílem propotit triko a cítit se zedřeně jako pes a mít tak dobré svědomí, že jsme pro sebe udělali „něco dobře“, když si to odskákaly naše přetažené šlachy a svaly. Ve střehu bychom měli být i před základními cviky, kterými označujeme kliky, dřepy a únavné lehy-sedy. Tato cvičení, pokud jsou provedena špatně, způsobí jen bolest v zádech nebo krční páteři.
Odborníci zkoumají stavbu lidského těla z nejrůznějších pohledů. Například americký psycholog William Sheldon vypracoval rozdělení podle tzv. somatotypů. Vytvořil stupnici od 1 do 7 a podle ní posuzoval poměr tří základních tělesných typů – ektomorf, mezomorf a endomorf (např. ektomorf znamená člověk s dlouhými nohami a pažemi, úzkými prsty a subtilní = křehkou kostrou). Ještě více zajímavého čtení a informací na webu vseokulturistice.cz.
Jiní odborníci se také přiklánějí ke genetické stavbě, ale jako opěrné sloupy jejich teorie jim slouží poměry hodnot v těle. Podle nich poté sestaví cvičební plán, který by měl být efektivnější než obecný, platný pro všechny. Zde je odkaz na tukovou kalkulačku nebo jiné, například známé měření BMI.
Budoucnost posiloven podle mého názoru nespočívá v zvedacích strojích a jiných „fuškostrojích“. Na vlastní kůži jsem okusila cvičení, při kterém využíváme jen váhu svého těla (např. T. R. X. a Flowin), a které podporuje hloubkové svalstvo a napomáhá vnitřnímu zpevnění, držení těla a chrání struktury páteře.
Již existují i specializující se střediska a vybírat můžeme ze široké nabídky. Balanční cvičení (cvičení s míči a balančními pomůckami), jóga a přirozený pohyb navíc napomáhá i našemu duševnímu já. Nacházíme se pod palbou nejnovějších přístrojů, s kterými lze rychle a účinně zhubnout, vypracovat své tělo do podoby dnešních ideálů, které jsou k naší smůle vyhublé dívky a muži svalnatí přirovnávaní postavou k bohům. Před některými musíte být však na pozoru! Není zarážející, když se jen postavíte na přístroj a kila letí dolů sama bez vaší zásluhy?