V dutých listech aloe vera se ukrývá hojivý gel, který zkrášluje, omlazuje pleť a především pomáhá přírodní cestou léčit mnohá onemocnění. Na zkrášlení pleti jej často využívaly i egyptské královny a díky tomu si vysloužilo rovněž pojmenování rostlina nesmrtelnosti. Můžete si ji pěstovat i doma. Možností jejího použití je celá řada.
Rostlina aloe vera pochází ze souostroví mezi Somálskem a Arabským poloostrovem. Odtud se rozšířila do celého světa. Některé národy ji dokonce posvátně uctívají. Kryštof Kolumbus účinky aloe vera velmi dobře znal a využíval ji často na svých cestách.
Gel aloe vera má své místo v čínské, indické, japonské, jamajské i ruské medicíně.
S oblibou se tvrdí, že aloe vera obsahuje elixír mládí. Využívá se totiž k čištění pleti jako detoxikace. Pomáhá při léčbě akné, oparů, aftů, plísní, lupénky, hemeroidů nebo lupů. Své místo má rovněž při potížích s dásněmi a ekzémy. Zmírňuje také bolesti svalů. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky, a tak se výrazně uplatňuje i v přírodní kosmetice.
Aloe vera obsahuje
- vitamíny (A, C, E, B12 a další)
- minerály (hořčík, měď, zinek, mangan, vápník)
- enzymy, které podporují trávení
- mastné kyseliny
- lektiny – proteiny, které dokáží shlukovat červené krvinky
- aminokyseliny – důležité prvky našeho organismu
- polysacharidy – látky s antibakteriálními a protizánětlivými účinky
- saponiny proti virům, bakteriím a infekcím
- lignin – proniká hluboko pod kůži
- antrachinony – tiší bolest, jsou účinné proti virům a bakteriím
- C-glykosidy
Aloe vera se dnes využívá v řadě významných odvětvích – v kosmetice, potravinářství, zahradnictví nebo v přírodní medicíně.
Využití aloe vera v lékřaství
Gel aloe vera prokazatelně pomáhá při ekzémech, popáleninách, cévních chorobách, tuberkulóze, při překyselení žaludku, při zvýšení krevních lipidů nebo i u rakoviny střev. Velmi důležité je ovšem správné dávkování, při nadměrném užívání totiž může dojít k opačnému efektu a látka našemu tělu spíše uškodí, ve velkém množství může být až toxická.
Rostlinka aloe vera je k dostání v každém větším květinářství nebo zahrádkářství. Její účinky jsou o to spolehlivější, když bude rostlinka alespoň tři roky stará. Potřebuje výživnou půdu a především hodně světla. Proto se doporučuje umístit květináč s aloe vera na východní nebo jižní stranu. Ideální je pro ni teplota kolem 25 stupňů Celsia, v zimě okolo 16 stupňů. Každé dva až tři roky je nutné rostlinu přesadit, případně přidat hnojivo.
Pomáhá při odřeninách, popáleninách nebo po kousnutí hmyzem. Jeho hojivé účinky využijete při zacelování ran.
Vnitřní užití aloe vera
- zácpa
- nadýmání
- nechutenství
- působí jako prevence proti nemocem
- odstraňuje z těla toxiny
- snižuje krevní cukr u diabetiků
- detoxikuje organismus
Aloe vera se přidává i jako surovina do likérů nebo zeleninových salátů. Takto by se ale nemělo užívat déle než 8 týdnů, pak je třeba udělat alespoň dvoutýdenní pauzu.
Pomoc při trávení
Pokud máte problémy s trávení, dejte si každý den kapku šťávy z aloe vera. Pomáhá léčit zácpu, odstraňuje nadýmání a pocit těžkosti v žaludku či ve střevech. Doporučená denní dávka je jedna čajová lžička. Účinek by se měl dostavit asi do 8 hodin po užití.
Aloe vera zvyšuje prokrvení břicha a pánve, není tedy vhodné pro těhotné a kojící ženy stejně jako by jej neměly užívat ženy při menstruaci, gynekologických obtížích nebo krvácejících hemeroidech.
Recept pro lepší zažívání a celkové zklidnění organismu
- 1 čajová lžička bílého jogurtu
- 1 lžička medu
- 1 lžička šťávy z aloe vera
Dá se užít hned po přípravě. Zklidní nejen zažívání, ale i psychiku.
Salát z aloe vera
- 2 mrkve
- 2 polévkové lžíce medu
- 2 jablka
- 4 mladé listy z jitrocele
- 3 listy aloe vera
- 2 mladé listy kopřivy
Mrkev oloupeme a nastrouháme. Listy kopřiv a jitrocele posekáme a smícháme s nakrájenými neoloupanými jablky. Omyjeme listy aloe vera, vymačkáme z nich šťávu a tu pak smícháme s medem. Touto směsí salát polijeme.