Akupunktura vychází z čínské medicíny, která věří, že zdraví závisí na rovnováze mezi dvěma protikladnými silami – jin a jang. Tělesné orgány jsou propojeny drahami, tzv. meridiány, kterými proudí vitální energie. Při zablokování meridiánu pociťujeme nemoc nebo bolest. Akupunktura a akupresura ovšem ví, jak si s ní poradit.
Akupunkturu známe všichni jako zapichování jehel do určitých částí na kůži. Přesněji jde o zapichování jehličky do akupunkturních bodů ležících na meridiánech. Léčba je založena na uvolnění těchto energetických drah, kterými potom může bez problémů proudit krev i životní energie.
Účinnost akupunktury se zvyšuje, když terapeut jehlami otáčí a předává tak pacientovi i část své vlastní energie. Často se setkáváme i s postupem, kdy jsou jehličky stimulovány elektrickým proudem. Na akupresurní body bývají přikládány bylinky (tzv. moxa), které se zapalují. Z nich proudící teplo zlepšuje krevní oběh.
Historie
Akupunktura vznikla na půdě taoistické filozofie a první zmínky o ní byly zaznamenány před více než 3000 lety. Do Evropy byla poprvé přivezena v 18. století křesťanskými misionáři vyhnanými z Číny. V 19. století došlo k jejímu rozšíření do USA a Kanady. Akupunktura se začala v posledních desetiletích rozvíjet zejména častým používáním na klinikách a centrech léčby bolesti.
Akupresura
Akupresura je jednou z technik akupunktury. Terapeut se prostřednictvím tlaku palce nebo jiných prstů (bez pomoci jehel) snaží stimulovat akupresurní body. Při akupresuře bývají využívány i speciální náramky, které akupresurní body stimulují trvale. Jestliže někomu bývá špatně v autě, náramek stimuluje akupresurní bod na zápěstí a u dotyčného tak nedochází k nevolnosti.
Jak akupunktura funguje nebylo do dnes plně objasněno. Pacienti, kteří využívají tuto možnost léčby pociťují brnění a teplo na těch částech těla, které bývají paradoxně vzdáleny od oblasti na těle, kam jim byla zapíchnuta jehla. Dá se tedy odvodit, že akupunktura zřejmě stimuluje celou nervovou soustavu.
Ošetření akupunkturou nebo akupresurou trvá obvykle 15-20 minut a mělo by se opakovat 1x-2x týdně přibližně 6-10 týdnů. Pokud se po prvních šesti sezeních nedostavují pozitivní výsledky, dá se předpokládat, že tento způsob léčby není pro pacienta vhodný.
Kdy se akupunktura a akupresura používají
Tradiční čínská medicína využívá akupunkturu při léčbě všech typů onemocnění, obvykle v kombinaci s jinou terapií a bylinkami.
Západní medicína se k akupunktuře obrací zejména při léčbě bolesti, ačkoli se dnes postupně ukazuje, že takový způsob léčby by mohl být účinný i u některých poruch oběhového systému (zvonění v uších, zažívací problémy, astma, alergie, závislosti).
Akupunktura je vhodná i při zdravotních obtížích některých zvířat, např. při chornických problémech zad koní.
Jako vhodná léčba se akupunktura jeví u drobných zákroků ve stomatologii, kde je nutné částečné znecitlivění. Akupunktura účinně tlumí i porodní bolesti. Další využití akupunktury najdeme při:
- bolesti zad – chronická bolest spodní části zad nebo krční páteře
- chronickém zánětu šlach – např. tenisový loket
- revmatoidní artritidě a osteoartritidě
- neurogenní bolesti – tojklaný nerv, diabetická neuropatie, bolest při pásovém oparu
- bolesti zhoubných nádorů – akupunktura akupresura může zmírnit nevolnost a zvracení, které pacienti pociťují jako reakci na chemoterapii
Rozhodnete-li se podstoupit léčbu akupunkturou či akupresurou, přesvědčte se, že váš terapeut dosáhl potřebné kvalifikace v oboru. Bez platného osvědčení nelze u nás tyto techniky veřejně uplatňovat.
Důležité je, aby terapeut používal sterilní jehly a nedošlo tak k přenosu viru HIV nebo hepatitidy. Po každém použití jehly je nutné ji opět sterilizovat, případně využívat jehly na jedno použití.