Pes – domácí přítel člověka a věrný společník lidstva od nepaměti. Čekali byste, že s ním podle toho bude zacházeno, ale v mnoha zemích je opak pravdou. Psi se chovají na maso v nepřípustných podmínkách a umírají oběšeni na provaze.
Psí maso je součástí jídelníčku v mnoha zemích Asie – přesněji v Číně, Vietnamu či Korei. V některých případech se jedná o údajné léčivé účinky psího masa, které by měly mít různé části tohoto zvířete. Číňané věřili, že psím masem lze zajistit plodnost. V Číně bylo konzumováno od roku 500 př. n. l. V Koreji je psí maso na jídelníčcích již od neolitu.
V Číně v několika posledních letech bojují zvyklosti a tradice s ochránci přírody a právy zvířat, které si začínají mnozí uvědomovat. Před několika lety byl v Jižní Korei ochránci přírody kritizován festival psího masa, který byl následně odvolán. Dnes jsou podávány návrhy pro zákaz konzumace vůbec a ochránci zastavují kamiony ve snaze zachránit psy naložené po stovkách před porážkou.
Evropa a USA
Ještě ke konci 19. a na počátku 20. století bylo v Evropě psí maso k dostání běžně v řeznictví. V Paříži i jinde. Psí sádlo bylo považováno za účinný lék na plíce. Od poloviny 20. století je tohle maso v Evropě tabu.
Zatímco dnes je v některých státech USA konzumace tohoto masa zakázána, pro původní obyvatele Severní Ameriky to byla pochoutka. V Kanadě je dnes zakázán pouze prodej volně žijících druhů, avšak konzumace ostatních psů je legální, pokud je zvíře poraženo podle veterinárních předpisů.
Konzumace u nás
Zatímco v Asii porážejí psy po kamionech, u nás jsou to incidenty s malými jatkami či porážkami několika kusů. V České republice je zákaz oběhu psího masa, avšak z vlastního chovu je konzumace povolena. Nejčastěji ji využívají Romové a příležitostně i Vietnamci.
Policii se v posledních letech podařilo odhalit několik nelegálních psích jatek. Odchyt psů na maso je často způsobem výdělku sociálně slabších vrstev. Tímto způsobem si lze přijít na několik stovek za malého psa a necelou tisícovku za velkého.
Incident s poraženým labradorem Rufem, který byl odkoupen z chebského psího útulku Marie Lokingové, je jen jedním z mnoha.
Zcela odlišný názor měli Aztékové, kteří za tímto účelem chovali speciální druh psa určený pouze k jídlu. Naproti tomu konzumace psího masa je zakázána např v židovském či islámském náboženství.
A nejen psi se dostanou na jídelníček – mnohdy jsou to i kočky.