Vítám vás v mini seriálu o složení kosmetiky. V dnešním dílu vám vysvětlím, proč je lepší vybírat si kosmetiku podle složení, než podle ceny.
Mnoho lidí si kupuje kosmetiku, jsou to většinou ženy, ale v poslední době i muži. Na trhu je mnoho přípravků, různých cenových hladin i značek. Pozastavili jste se ale někdy nad jejich složením? Pokud ano, tak jste asi narazili na tabulku s latinskými názvy a radši to vzdali. Ale nevěšte hlavu, v mém mini seriálu se vám v každém článku pokusím vše vysvětlit.
Kosmetika obsahuje spoustu chemických látek, které jsou, nebo mohou pro člověka být nebezpečné. Některé dokonce způsobují rakovinu. Výjimku tvoří Bio kosmetika, ne přírodní, ale Bio. Proč ne přírodní? Protože pro přírodní kosmetiku neexistují právní směrnice, a není stanoveno, co musí obsahovat, takže přírodní může být kosmetika, která obsahuje extrakt z jedné rostliny, tak ale kosmetika která je čistě přírodní. Kdežto Bio kosmetika má jasně stanovená pravidla a to, že musí být z 95% přírodní, 5% mohou být syntetické látky, ale ty co jsou schválené a neškodí lidskému organizmu a 10% z celkové hmotnosti výrobku musí mít certifikát Bio.
Nejvíce se vstřebávají látky, které jsou rozpustné v tucích, z čehož vyplývá, že krémy do sebe dostáváme spoustu chemických látek. Ty se potom buď ukládají v cystách, což jsou takové lidské skládky, anebo opouštějí lidský organizmus v podobě exkrementů. Mnoho lidí by mohl říct, že látky kosmetice jsou v minimální míře, ale podívejte se do koupelny průměrné ženy, najdete tam spoustu rozličných přípravků a pokud každý den používáte tělové mléko nebo jiný přípravek, tak nezapomeňte, že kůže u dospělého člověka zabírá plochu od 1,6 do 2 metrů čtverečních. Z čehož vyplívá, kolik látek tělo do sebe vsákne.
Doporučuji vám zaměřit se na kvalitu a ne na kvantitu. V kosmetice je povoleno přes 10 000 přídatných látek, což je oproti potravinám, kde je jich povoleno na několik stovek hodně.
Nejvíce informací o složení daného výrobku získáte z INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Složky na obale se řadí sestupně (na prvním místě je látka s největším podílem ve výrobku).
Pokud si budete kupovat kosmetiku tak si dávejte pozor na konzervanty BHA, BHT a formaldehyd, který podle některých studií způsobuje rakovinu. Dále na syntetické emulgátory PEG, které se řadí mezi nepříznivě působící látky, protože při jejich výrobě byl použit karcinogen etylenoxid, jež může být ve zbytkovém množství i v konečném výrobku.
V příštím díle se podíváme na barviva, šampóny a sprchové gely.
Fotografii „Barevný make-up“ sponzoruje česká fotobanka Pixmac.