• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Sportujte bez námahy a propocených triček

22. srpna 2013 Monika Navrátilová Životní styl

Letní počasí přímo vybízí ke sportování nebo nějaké pohybové aktivitě. Ne každý ale chce a může své tělo dlouhodobě vystavovat zátěži. Sport však nemusí být jen dřina. Vašemu zdraví prospěje i nenáročná fyzická aktivita. A především – měla by vás bavit.

Foto: emsenn (flickr.com)

Rádi byste začali sportovat, ale nechcete se hodiny potit v posilovně? Jde to i jinak! Celá řada sportovních aktivit je nejen příjemná, ale také nenáročná. Nevěříte?

Chůze

Chůze zvyšuje výdej energie, takže napomáhá hubnutí nebo udržení váhy. Rovněž pozitivně působí na hladinu tuků v krvi, které se podílejí na vzniku aterosklerózy, tj. ucpávání cév. Díky chůzi klesá hladina krevního cukru a tlaku.

Ti z nás, kteří jsou zvyklí hodně chodit, si tento návyk většinou udrží i do vyššího věku a pohyb jim nečiní takové potíže. Bývají obratnější a tolik jim neřídnou kosti. Aby chůze pozitivně působila na naše zdraví, je třeba, abychom ji provozovali vytrvalostně 30-40 minut každý den. Dobré je se při chůzi mírně zadýchat. Ovšem všeho s mírou! Při vyšší tepové frekvenci totiž dochází k namáhání srdce a druhý den vás mohou bolet svaly.

Jízda na kole

Bývá doporučována lidem s nadváhou a obezitou, a to zejména proto, že nezatěžuje naše šlachy a klouby. Jízdou posilujeme především spodní část těla. Při pravidelném ježdění se dočkáme zpevnění lýtek a stehen. Ženy po fyziologické stránce nemají předpoklady pro nárůst velké svalové hmoty. Obrovskou výhodou jízdy na kole je samozřejmě jeho finanční nenáročnost, kromě něj nepotřebujete nic jiného a ještě strávíte příjemné chvíle na sluníčku a čerstvém vzduchu. Ideální je jezdit pravidelně alespoň 3x týdně.

Plavání

Plavání je nejpřijatelnější sport pro všechny, kteří pohybu příliš neholdují nebo mají zdravotní potíže, a tak musejí pečlivě vybírat, který sport je pro ně ten pravý. Plavání nezatěžuje pohybový aparát, nehrozí při něm úrazy a můžeme si díky němu udržovat dobrý zdravotní stav až do vysokého věku.

Při plavání dochází k lepšímu prokrvení organismu. Zároveň posilujeme svou vytrvalost a snáze s bráníme stresům z našeho běžného života. Dalším pozitivem plavání je záměrné otužování, které přispívá k dobrému zdraví. Na plavání bychom si měli taktéž vyhradit alespoň tři dny v týdnu.

Tai-chi

Sestavy cviků tai-chi pocházejí z Číny, kde mají dlouholetou tradici. Patří mezi bojová umění, ale dobře funguje jako prevence i k udržení zdraví. Tai-chi se mohou věnovat malé děti i staří lidé, zejména proto, že nejde o žádný náročný pohyb. Právě naopak. Cviky jsou jemné, klidné, pomalé a bystří tělo i mysl. Tai-chi je výborný prostředek, jak si udržet fyzickou i a psychickou pohodu a rovnováhu. Cvičení Tai-chi preventivně působí proti mnoha civilizačním chorobám.

Jóga

Jóga prospívá fyzickému i psychickému zdraví. Mluvíme o určité formě meditace, díky které dochází k odbourávání stresu. Lidé, kteří pravidelně cvičí jógu, bývají méně nemocní, mají lepší kondici a pomaleji stárnou. Jóga tedy zlepšuje celkové zdraví a hlavně – zmírňuje bolest, mnohdy s lepšími výsledky než klasické cvičení.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Životní styl

Pitný režim bychom měli dodržovat stále, nejen v horkých letních dnech

Komentáře

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže