Chladné sychravé počasí posledních dní nahrává chřipce a nachlazení. K tomu, abychom s těmito onemocněními vůbec nemuseli bojovat, nám může pomoci jak vhodný jídelníček, tak i dodržování několika prostých rad. Jejich souhrn naleznete v dnešním článku.
Inkubační doba viru 24 až 72 hodin a poté se onemocnění rozvíjí naplno. Proto není radno podceňovat počáteční příznaky. Už ve chvíli, kdy pocítíte, že vám není dobře a „něco na vás leze“, můžete podniknout účinná opatření, se kterými se vyhnete těžší formě nemoci.
Jídelníček
Léčivou sílu hub využívali japonští a čínští léčitelé již před několika staletími. Obsahují látky, které dokáží zničit infekci a zároveň podporují imunitní systém. V asijské kuchyni jsou houby oblíbenou součástí mnoha pokrmů. Vhodné je samozřejmě zařadit houby do jídelníčku ještě před začátkem chřipkové sezóny a užívat je preventivně.
Své místo v boji proti podzimním neduhům má také česnek, který je znám jako přírodní antibiotikum. Odbourává bakteriální infekce dýchacích cest a jistě jej oceníte také při chřipce. Nejvíce prospěšných látek z česneku získáme bez jakékoli tepelné úpravy, pouze v syrové podobě. Při rozvíjejícím se onemocnění snězte alespoň 3 stroužky česneku denně. Česnek spolu s olejem a citronovou šťávou můžeme použít jako skvělý dresink do salátu. O vitamíny v něm opravdu není nouze.
Také zázvor je skvělým pomocníkem při horečkách a zimnicích. Můžete vyvařit zázvor v polévce nebo vyzkoušet tip na zázvorový čaj (který mimo jiné pomáhá i proti nevolnostem). Oloupejte kůru ze zázvoru, nakrájejte jej na tenké plátky a ponořte do nádoby s vodou. Zázvor vařte 20 minut a poté přidejte lžičku medu a vymačkanou šťávu z poloviny čerstvého citrónu. Čaj pijte nejlépe horký.
Jako obrana proti chřipce a infekcím horních cest dýchacích je třeba do těla doplňovat vitamín D, který přirozeně získáváme ze slunečního záření. V podzimních a zimních měsících si sluníčka příliš neužijeme, a tak je dobré vitamín čerpat z jiných zdrojů. Například z mořských ryb jako je losos. Jedna porce lososa prý obsahuje poloviční doporučovanou denní dávku vitamínu D.
Spařte cibuli, ničím ji neochucujte a výluh z ní pijte celý den. Můžete cibuli rovněž nakrájet na kolečka, vložit ji do ponožek a obout je tak, aby cibule držela na ploskách nohy.
Proti rýmě
Přestože rýma nepatří mezi příliš závažná onemocnění, všichni asi víme, jak otravné je neustálé smrkání a podrážděný nos. Virus rýmy se nejčastěji šíří vzduchem, kam se dostává, když často smrkáme a kýcháme.
Vlhko a chlad nás oslabuje a býváme tedy k tomuto viru náchylnější. K jeho rozvinutí přispívá také častější pobývání v uzavřených prostorách.
Pijte hodně tekutin
Snažte se úplně vyhýbat černému čaji, kávě a dalším nápojům obsahujícím kofein. Ty (stejně jako alkohol) náš organismus odvodňují. Pro zahnání rýmy ale potřebujeme pravý opak – být dobře hydratovaní. Dostatečný příjem tekutin pomáhá tělu vyrovnat se s infekcí a zabraňuje dalšímu šíření nemoci.
Uvařte si vývar
Kuřecí vývar oslabené tělo posílí. Pára stoupající z horké polévky navíc uvolní ucpaný nos a skvěle si pochutnáte. Pokud nechcete věnovat čas přípravě vývaru, dutiny a ucpaný nos stejně dobře uvolníte, zavřete-li se na pár minut do menší koupelny a pustíte si horkou sprchu.
Doplňte vitamín C
Zvlášť v období chřipek a nachlazení vám vitamíny rozhodně neuškodí. Právě naopak. Dopřejte si čerstvé ovoce. To je samozřejmě vždy lepší než dodávat jej do těla ve formě tablet a potravinových doplňků. Přirozený vitamín je mnohem účinnější.
Nos si často mažte
Kvůli častému smrkání míváme pokožku pod nosem vysoce podrážděnou a bolavou. Pomoci může léčivá mast, například s obsahem heřmánku.
Dostatečně spěte
Nedostatek spánku oslabuje náš imunitní systém, proto je dobré spát i během dne.
Tipy a rady, jak vůbec nedostat rýmu
Nejúčinnější prevencí proti rýmě je samozřejmě důsledně se vyhýbat nakaženým. Jenže ne vždy máme tu možnost. Prospět by vám tedy mohly alespoň následující rady:
- nedotýkejte se předmětů, které měla v ruce nakažená osoba
- ruce si myjte co možná nejčastěji
- pravidelně větrejte
- vyhýbejte se cigaretám, alkoholu a dodržujte alespoň základní zásady zdravé výživy