Vlasy reagují na změny povětrnostních podmínek stejně jako pokožka na našem těle. V zimě jim škodí mráz, v létě zase vystavování prudkému slunečnímu záření. Nešetrná úprava naší hřívy nebo časté barvení narušuje kvalitu vlasů. Proto bychom jim měli věnovat řádnou péči.
Časté používání kulmy, natáček nebo žehličky na vlasy stejně jako laku, tužidla a fénu našim vlasům neprospívá. Vlasy se potom lámou a vysušují. Pokud přeci jenom fén používat musíte, fénujte vlasy po směru růstu, nikdy ne opačně. Máme pro vás i další tipy a rady, jak dosáhnout zdravých a krásných vlasů. Inspirujte se.
Vitamíny
Jestliže nám v těle chybí důležité vitamíny a minerální látky, dříve nebo později se tento nedostatek projeví i na kvalitě a hustotě našich vlasů. Pro lidský organismus je nepostradatelný vitamín B, přesněji B5 – panthenol. Je důležitý pro udržení zdravé pokožky a jako prevence proti vzniku vrásek. Při avitaminóze dochází ke zhoršení kvality vlasů, větší lámavosti a ztráty lesku vlasů. Zdrojem vitamínu B5 jsou játra, kvasnice, mléko a vejce.
Vitamín B 7 neboli biotin se někdy nazývá také vitamín H. Vitamín B6 – pyridoxin se nachází v játrech, vepřovém mase, makrelách, vejcích, droždí, banánech, bramborách, obilovinách nebo v celozrnném chlebu.
Minerály
Správný růst a kondici vlasů podporuje trojice minerálů – vápník, hořčík a zinek. Nedostatek vápníku hrozí kojícím ženám nebo ženám po menopauze. Vyšší potřebu hořčíku pociťujeme při fyzické zátěži nebo při psychickém napětí. Zinek pomáhá při růstu vlasů i nehtů – zlepšuje pevnost a zabraňuje jejich třepení.
Konopný olej
Přírodní látky mají schopnost ulevovat od bolesti a křečí. Stejně tak jsou účinné jako prevence stárnutí kůže, vysušení pokožky nebo proti vráskám. Konopný olej se do vlasů vtírá a tak napomáhá i péči o ně.
Heřmánek a šalvěj
Odvar ze šalvěje nebo heřmánku vrátí vlasům původní sytou barvu. Pro blondýnky je vhodný heřmánek, pro tmavovlasé šalvěj. Vlasy přelijte vychladlým odvarem z bylinek a vlasy neoplachujte.
Mateří kašička
Včelí zárodky jsou touto látkou krmeny první tři dny života a žijí jen pár týdnů. Královna ovšem stejnou potravu konzumuje celý život, dožívá se až 5 let a dorůstá do dvojnásobné velikosti. Mateří kašička obsahuje vitamíny A, C, D, B1, B3, B5, B6, B7, B8 a B12. Dále pak minerály – mangan, chrom, železo, draslík, 20 aminokyselin a kyselinu nukleovou, která napomáhá regeneraci buněk.
Březová voda
Březovou vodu produkuje bříza, která obyčejnou vodu filtruje a zbavuje toxinů. Voda je poté obohacena i organickými látkami, minerály a vitamíny. Organické látky na sebe naváží stopové prvky, ty jsou potom dopraveny do buněk celého těla. Březová voda je bohatá na silice, pryskyřice, třísloviny, fytocidy, horčík, železo a další živiny.
Obilné klíčky
Obilné klíčky můžeme konzumovat čerstvé, ve formě tablet nebo je použít jako masku na vlasy. Maska z obilných klíčků vyživuje a hydratuje suché, poškozené vlasy. Díky vitamínu B5 a E vlasy omlazuje a působí jako antioxidant.
Rakytníkový olej
Rakytníkový olej se rychle vstřebává a zabraňuje vypadávání vlasů. Je bohatý na vitamíny A, C, E, K, B1, B2, B6, P, na organické kyseliny, karotenoidy, cukry, třísloviny a minerální soli. Tyto látky jsou pro pokožku hlavy a vlasy velmi prospěšné.
Pupalkový olej
Pupalkový olej se lisuje ze zralých semen pupalky dvouleté. Zlepšuje kvalitu pleti, vlasů a nehtů a kromě toho zmírňuje menstruační obtíže. Zlepšuje rovněž sexualitu žen a snižuje riziko infarktu a mrtvice. Pozitivně ovlivňuje funkci jater a pomáhá při odbourávání kalorií při snižování hmotnosti.
Naše tipy
- používejte šampon vhodný pro vaše vlasy (vlasy mastné, suché, barvené…)
- s mytím vlasů začínejte u kořínků
- před umytím vlasy pořádně pročešte
- pokud šampon málo pění, umyjte si vlasy dvakrát
- vlasy důkladně opláchněte aby v nich nezůstala pěna, po použití kondicionéru znovu opláchněte vlažnou vodou
- každý den pročesávejte vlasy nejlépe dřevěným kartáčem
- přípravky s obsahem alkoholu vlasy vysušují a lámou, snažte se je tedy omezit
- nefénujte si vlasy ihned po umytí, počkejte až trochu samy oschnou
- pokud to není nutné, nemyjte si vlasy každý den
- nechte si pravidelně zastřihnout alespoň konečky, vyhnete se tak jejich třepení
- správná životospráva je základ, vlasy potřebují vitamíny
- normálním vlasům prospěje vaječný žloutek s rostlinným olejem a citronovou šťávou. Vyzkoušet můžete rovněž mandlový olej s heřmánkem.
- na mastné vlasy pomůže zábal z bílkového sněhu
- suché vlasy povzbudí olivový olej
- problém s lupy vyřeší kopřivová kúra nebo odvar z chmele.
U všech těchto zábalů postupujte stejně – nechte působit 20 minut a vlasy překryjte teplým ručníkem nebo igelitem.