Dnes nejzavrhovanější dílo českého spisovatele Ivana Olbrachta patřilo ještě před několika lety k povinné četbě. Anna proletářka z roku 1928 je totiž agitační román zobrazující z třídního hlediska buržoazní a proletářské prostředí. Román byl po roce opakovaně vydáván a sloužil jako propaganda komunistického režimu, podle něj byl v roce 1952 natočen také stejnojmenný, ne zrovna zdařilý film.
O autorovi
Ivan Olbracht, vlastním jménem Kamil Zeman, se narodil 6. ledna 1882 v Semilech. Jeho otec byl známý spisovatel Antal Stašek, po kterém Ivan podědil socialistické politické smýšlení.
Proto se po nedokončených studiích práv vrhl na psaní pro Dělnické listy a později pro Práva lidu. Po vstupu do KSČ v roce 1921 psal také pro Rudé právo. Za své levicové myšlenky skončil za první republiky dvakrát ve vězení. V roce 1929 ale na protest proti novému vedení strany z KSČ odešel. S ním stranu opustila také jeho manželka, Jaroslav Seifert, Vladislav Vančura a tři další spisovatelé.
Jeho nejsilnější literární období nastalo ve třicátých letech, kdy pro sebe objevil Zakarpatskou Ukrajinu, se kterou je spojeno několik jeho děl. Nejznámější z nich je kniha Nikola Šuhaj Loupežník, podle které byl napsán úspěšný muzikál Balada pro banditu.
Ivan Olbracht zemřel v Praze 30. prosince 1952. V roce 1947 mu byl udělen titul národní umělec.
Charakteristika díla
Jednalo se o agitační dílo, silně podporující komunistický režim.
Děj knihy se odehrává v poválečných dvacátých letech dvacátého století v Praze roku.
Kniha se snaží povzbudit čtenáře k socialistickému myšlení.
Ústřední postavy knihy
Anna - zbožné a chudé venkovské děvče, které najde v socialismu oporu.
Toník - chudý chlapec, který se již od mládí angažuje v dělnickém hnutí.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je vyprávěna v er-formě. Jazyk knihy je spisovný.
Dějová linie
Mladá Anna přichází z vesnice do Prahy. Pracuje zde u pana Rubiše, vykořisťovatele dělníků. U něj v nuzných podmínkách také pracovala. Rubiš zaměstnával pouze mladé pracovníky, kteří nebyli schopni vzpoury, kterou by si jeho chování bylo bývalo zasloužilo. Anna je z vesnice zvyklá na tvrdý život plný práce, ale brzy zjišťuje, že se dá žít i jinak.
Dostane se na politickou schůzi dělníků, na které potkává Toníka, do kterého se okamžitě zamiluje. Toník má také tvrdý život a právě to byla jedna z věcí, které pár sbližovaly. Toník Annu seznámí s myšlenkami socialismu a chodí s ní na všechny schůze. Když se ale o tomto přátelství dovídá Annin zaměstnavatel Rubiš, Anna dostává výpověď.
Soudruzi ale páru zajistí náhradní byt. To už měli Anna s Toníkem malého syna, o kterého se Anna starala. Jednoho dne se Toník vrátil raněn z demonstrace. I přes domlouvání vyrazil na protestní akci i další den. Anna nechala doma malé dítě a spěchala za ním. Na demonstraci se setkali a dostali se do čela průvodu.
Další díla autora