Autor Ivan Olbracht a jeho
Anna proletářka
Dnes nejzavrhovanější dílo českého spisovatele Ivana Olbrachta patřilo ještě před několika lety k povinné četbě. Anna proletářka z roku 1928 je totiž agitační román zobrazující z třídního hlediska buržoazní a proletářské prostředí. Román byl po roce opakovaně vydáván a sloužil jako propaganda komunistického režimu, podle něj byl v roce 1952 natočen také stejnojmenný, ne zrovna zdařilý film.
Podivuhodné přátelství herce Jesenia
Podivuhodné přtelství herce Jesenia patří mezi psychologické romány Ivana Olbrachta. Kniha, vydaná roku 1919, stojí na vztahu dvou herců. Přestože charakterově jsou oba přesné opaky, vypěstují si mezi sebou dlouhotrvající přátelský vztah.
Země bez jména
Země bez jména (1932) je první sbírka reportáží, pomocí kterých seznamoval Ivan Olbracht Čechy s dosud opomíjenou Zakarpatské Ukrajiny. S tímto místem je svázány jeho největší literární úspěchy: Golet v údolí a Nikola Šuhaj loupežník.
Hory a staletí
Kniha Hory a staletí z roku 1935 je přepracovaná verze Olbrachtovy starší knihy Země bez jména. Hory a staletí je doplněná o další reportáže a informace, kterými dotváří kompletní obraz Podkarpatské Rusi.
Ze starých letopisů
Kniha Ze starých letopisů byla poprvé vydána v roce 1940. Spisovatel Ivan Olbracht se s její pomocí snažil přiblížit tehdejší mládeži nejstarší české pověsti.
Žalář nejtemnější
Jaké jsou pocity váženého člověka, který najednou oslepne a ztratí všechny své životní jistoty? Nad tímto tématem se zamýšlel Ivan Olbracht ve svém prvním románu,nazvaném Žalář nejtemnější. Kniha vyšla prvně roku 1916 a v roce 1969 byl na její motivy natočen stejnojmenný film.
Golet v údolí
Povídková kniha Golet v údolí českého spisovatele Ivana Olbrachta byla poprvé vydána v roce 1937. Trojice povídek líčí život tehdejších židovských obyvatel Podkarpatské Rusi.
Dobyvatel
Rozsáhlý román Dobyvatel spisovatele Ivana Olbrachta byl poprvé vydán v roce 1947. Příběhem o španělském dobyvateli Cortesovi bojoval Olbracht proti fašismu a Adolfu Hitlerovi.
O zlých samotářích
Trojice povídek z roku 1913 popisuje životní úděl lidí žijících na okraji společnosti a nastoluje otázku, zda je možné dostat se ven ze začarovaného kruhu sociálního vyloučení, opovržení a páchání zla. Kniha je plná situací, při nichž je třeba se zamyslet, zda je pro člověka důležitější společenské přijetí spojené s kapkou nesvobody v poutech pravidel, nebo zavržení a naprostá svoboda, při které se od lidí nic nežádá.
Nikola Šuhaj loupežník
Zřejmě nejznámější román Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník se odehrává za 1. světové války na Zakarpatské Rusi, která v té době patřila Československu. Hlavní postava Nikoly Šuhaje je pudový a vášnivý mladík, vojenský zběh a zbojník. Kniha popisuje krásnou přírodu na Zakarpatské Rusi i nuzný život tamějších obyvatel. Olbracht ji napsal v roce 1933.