Jaké jsou pocity váženého člověka, který najednou oslepne a ztratí všechny své životní jistoty? Nad tímto tématem se zamýšlel Ivan Olbracht ve svém prvním románu,nazvaném Žalář nejtemnější. Kniha vyšla prvně roku 1916 a v roce 1969 byl na její motivy natočen stejnojmenný film.
O autorovi
Ivan Olbracht, vlastním jménem Kamil Zeman, se narodil 6. ledna 1882 v Semilech. Jeho otec byl známý spisovatel Antal Stašek, po kterém Ivan podědil socialistické politické smýšlení.
Proto se po nedokončených studiích práv vrhl na psaní pro Dělnické listy a později pro Práva lidu. Po vstupu do KSČ v roce 1921 psal také pro Rudé právo. Za své levicové myšlenky skončil za první republiky dvakrát ve vězení. V roce 1929 ale na protest proti novému vedení strany z KSČ odešel. S ním stranu opustila také jeho manželka, Jaroslav Seifert, Vladislav Vančura a tři další spisovatelé.
Jeho nejsilnější literární období nastalo ve třicátých letech, kdy pro sebe objevil Zakarpatskou Ukrajinu, se kterou je spojeno několik jeho děl. Nejznámější z nich je kniha Nikola Šuhaj Loupežník, podle které byl napsán úspěšný muzikál Balada pro banditu.
Ivan Olbracht zemřel v Praze 30. prosince 1952. V roce 1947 mu byl udělen titul národní umělec.
Charakteristika díla
Děj knihy se odehrává na počátku dvacátého století částečně na českém venkově a částečně v Praze.
Jedná se o psychologický román, inspirovaný mimo jiné také Zikmundem Freudem a jeho metodou psychoanalýzy. Kromě samotného děje tedy popisuje také myšlenky hlavního hrdiny.
Žalářem nejtemnějším není myšlena jen slepota, která hlavní postavu knihy, komisaře Karla Macha, postihne. Je jím myšlena především láska.
Ústřední postavy knihy
Karel Mach - pensiovaný komisař, který kvůli nehodě přijde o zrak. Přísný a inteligentní muž, jehož smysly ale zaslepí také obrovská žárlivost.
Jarmila Machová - Karlova žena, která svého muže miluje a stará se o něj i po jeho oslepnutí, přestože je na ni Karel hrubý.
student Král - studující mladík, který se s Karlem Machem spřátelí a pomáhá mu.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je psaná spisovným jazykem v er-formě. Vyskytuje se zde velké množství přímé řeči nebo myšlenkových dialogů Karla Macha.
Dějová linie
Komisař Karel Mach přichází náhle o zrak. S manželkou se stěhuje do Prahy, kde má s tímto handicapem žít lépe. Macha ale nesužuje pouze slepota. Komisař je neskutečně žárlivý a jeho city k manželce Jarmile každým dnem chladnou, protože je přesvědčen o tom, že má někoho jiného.
Starostlivá žena ho přesto stále opečovává a snaží se ho přesvědčit o tom, že on je jediný muž v jejím životě. Péčí o manžela tráví skoro celé dny, ale ten jí stále nevěří. Kontroluje každou maličkost včetně pošty. Jeden dopis si nechává přečíst od neznámého studenta na ulici. Zjišťuje, že se jedná o dopis od Jarmilina bratra, ve kterém sestru přesvědčuje, aby od krutého Macha konečně odešla.
Karel Mach se se studentem spřátelí a začne se s ním často scházet. Společně si naplánují budoucnost na venkovském statku u Karlova bratrance. Studentu Královi přináší setkávání s komisařem finanční prostředky a brzy nechá studia a soustředí se pouze na práci pro Macha. Ten se zase snaží vymyslet, jak se zbaví manželky, kterou již nedokáže déle snést.
Jedné noci má Mach pocit, že Jarmila má v bytě milence. Ženu vyžene a snaží se muže neúspěšně najít. Ničí vybavení bytu v domnění, že se tam neznámý skrývá, ale bezúspěšně. Pro vystrašenou Jarmilku si přijíždí její bratr, který komisaři řekne, že už jí k němu nikdy nepustí. Pro komisaře přijíždí student Král, aby ho odvezl na jejich vysněný venkovský statek.
Další díla autora