Kromě toho, že je med výbornou surovinou do mnoha pokrmů, pyšní se také přízviskem „elixír zdraví a dlouhověkosti“. Díky jeho léčivým účinkům jej často využíváme při nachlazeních, nemocech horních cest dýchacích nebo při problémech s pokožkou. Tím ale jeho zázračné působení na náš organismus zdaleka nekončí.
Med je tvořen tzv. jednoduchými cukry – fruktózou, glukózou a sacharózou. Ty se rychle uvolňují do krve, rychle se nám tedy dostává přísunu energie. Množství bílkovin obsažených v medu závisí na tom, o jaký med jde, jejich vyšší množství najdeme v medu nektarovém. Med je také bohatým zdrojem vitamínů, především vitamínu A, C, B1, B6, B12, D, E, K a minerálů jako jsou vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, křemík a železo.
Možná jste také už slyšeli o jiných prospěšných látkách, které jsou v medu obsaženy – mateří kašička, aminokyseliny, pyl a éterické oleje. Můžeme tedy říci, že med je úžasným koktejlem zdraví.
Antibiotikum z přírody
Pro svou schopnost ničit bakterie je med považován za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Účinně pomáhá při nemocech dýchacích cest. Podáváme jej samotný nebo kombinujeme s bylinkovými čaji, česnekem, cibulí, zázvorem, teplým mlékem nebo citronem. Snadno ničí mikroorganismy, se kterými se naše tělo nedokáže samo vypořádat, a navíc s sebou nenese vedlejší účinky chemických antibiotik.
Med je třeba začít užívat včas a v léčbě poté pokračovat bez přerušení. Ať už si každý den dopřejeme med samotný pouze na lžičce nebo jako součást jiného receptu, měli bychom dodržovat pravidelnost podávání od prvních příznaků až do úplného vyléčení nemoci nebo nachlazení.
Milovníci čaje s medem by měli vědět, že při teplotě vyšší než 45-50 stupňů Celsia med ztrácí své účinné látky, proto jej do čaje nepřidáváme hned, je nutné chvilku počkat až nápoj vychladne.
Med jako prevence
Díky pravidelnému užívání medu můžeme mnohým nemocem předcházet. Skvěle funguje jako prevence nachlazení, angíny, zánětů průdušek, horních cest dýchacích nebo rýmy. Mikroorganismy, které tyto neduhy způsobují ničí již v zárodku a zabraňuje jejich rozšíření do celého těla. Med působí i jako prevence proti civilizačním chorobám, a to zejména díky schopnosti čistit náš organismus a bránit v usazování volných radikálů.
Med zázračně posiluje náš imunitní systém a zásobuje tělo vitamíny, minerály a aminokyselinami, takže se náš organismus stává odolnějším vůči škodlivinám. Rovněž zlepšuje funkci vnitřních orgánů.
Pomocník pro naši pokožku
Antibiotické účinky medu jsou prověřené již několik tisíc let. Můžeme jej použít při špatně se hojících poraněních kůže, při vředových onemocněních, popáleninách, omrzlinách či proleženinách. Med výborně regeneruje suché, popraskané rty stejně jako pokožku celého těla.
Při obdobných potížích naneste tenkou vrstvu medu přímo na kůži a nechte působit, případně si připravte medový zábal. Působí protizánětlivě a postižené místo dezinfikuje. Med kůži hydratuje a vyživuje, proto je dnes také velmi oblíbených v kosmetice. Vyrábějí se z něj krémy, šampóny, pomády na rty, sprchové gely, mýdla, pleťové masky nebo kondicionéry.
Další léčivé účinky medu
- detoxikuje organismus a čistí tělo od volných radikálů
- pomáhá při nespavosti, stresu, depresích, migrénách nebo při nervovém vypětí
- zlepšuje trávení a léčbu žaludečních vředů
- působí preventivně proti některým typům rakoviny (např. rakovina tlustého střeva)
- léčí záněty žlučníku a regeneruje játra
- podporuje rekonvalescenci po nemocech nebo operativních zákrocích
- reguluje vysoký krevní tlak, posiluje srdce a rozšiřuje a čistí cévy
- pomáhá při kocovině a otravách
- je považován za afrodiziakum